Głównej zawartości

plakat wakacje

1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
16
 
17
 
18
 
19
 
20

Zakończenie IV edycji akcji Mała Książka Wielki Człowiek

 Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie zakończyła rozdawanie darmowych wyprawek czytelniczych dzieciom do sześciu lat. Książeczki rozdawaliśmy już po raz czwarty w ramach ogólnopolskiej akcji ”Mała książka - wielki człowiek”.

 Projekt zachęcający do wspólnego, rodzinnego czytania realizowany jest w naszej bibliotece od momentu jego wdrożenia przez Instytut Książki w 2018 r. i cieszy się dużą popularnością. Świadczy o tym ilość wydanych przez nas wyprawek - 592 komplety ,w tym 170 przekazanych dzieciom w IV edycji . Dzieci z chęcią wypożyczały książeczki, zbierały naklejki   na Karcie Małego Czytelnika, a na koniec uhonorowane zostały imiennym dyplomem.

Dzięki akcji maluchy poznały bibliotekę i zostały jej pełnoprawnym czytelnikiem. Zaczęły chętniej sięgać po książkę i regularnie czytać zarówno samodzielnie jak i z udziałem najbliższych. Wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i rozwiniętą dobrze wyobraźnię.

Biblioteka dzięki zaangażowaniu w projekt, zwiększyła liczbę czytelników w wieku przedszkolnym, zbudowała nowe relacje z dzieckiem, a jednocześnie  zainspirowała do wspólnego czytania dzieci i rodziców, pozwalając tym samym na tworzenie głębszych więzi w rodzinach.

Zapraszamy do udziału w następnej już V edycji akcji ”Mała książka - wielki człowiek”, którą zaczniemy realizować od września 2022 roku.

                                                                                             Ewa Czajkowska

1

2                                                                                 

3                                                                                

4

5

6

7

8

9

 

Tydzień Bibliotek 08-15 maja 2022 r.

BIBLIOTEKA ŚWIAT W JEDNYM MIEJSCU

      W ramach Tygodnia Bibliotek 8-15 maja 2022 pod hasłem „Biblioteka Świat W Jednym Miejscu” bibliotekę odwiedziła młodzież wraz z opiekunem panią Gabrielą Radecką Dudek. Rok 2022 ogłoszony został przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej rokiem Marii Konopnickiej – autorką noweli, wierszy, literatury dziecięcej, tłumaczką i publicystką. Spotkanie pt. ,,Pamięć poezją zapisana”, rozpoczęła dyrektor biblioteki Anna Michta przedstawiając  rolę i znaczenie Tygodnia Bibliotek w społeczeństwie. Prezentacja multimedialna przybliżyła postać pisarki.  Wójt gminy Pawłów Marek Wojtas  jako pierwszy przeczytał wiersz „Ojczyzna moja”, następnie młodzież z kl. VII i VIII z Publicznej Szkoły Podstawowej z Pawłowa i klubowicze z Dyskusyjnego Klubu Książki.  Wiersz pt:,, W piwnicznej izbie” był  czytany  z podziałem na role przez babcię i wnuczka oraz panią z Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkanie to połączyło pokolenia. Została odśpiewana „Rota” Marii Konopnickiej, najbardziej  znana polska pieśń patriotyczna.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy czytali ciekawe cytaty z utworów Marii Konopnickiej.
                                                                                 

                                                                                                      Grażyna Cichoń

2

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

11

12

14

15

16

17

18

19

20

 

Warsztaty z pisarką Moniką Sawicką- Kacprzak

Środa 27.04.2022 roku to bardzo dynamiczny i zabiegany dzień w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie. Przyczyną całego zamieszania były warsztaty dla dzieci i młodzieży z gminy Pawłów przeprowadzone przez pisarkę

 i dziennikarkę z Łodzi Monikę Sawicką-Kacprzak, autorkę powieści obyczajowych np. Kruchość porcelany, Serwantka , oraz książeczek dla dzieci np. O Kajtku Szczęściarzu, Zakochany Kajtek, Kajtuś rusza w świat. Kajtuś patriota .

Pani Monika odwiedziła nas po raz drugi, a widząc swoje zdjęcie z dedykacją z przed 5 lat, wiszące na ścianie  biblioteki zdziwiona powiedziała: „O, to ja !”.

Spotkanie składało się z trzech tematycznych części przeznaczonych dla różnych grup wiekowych dzieci ze szkoły podstawowej.

Pierwsza grupa to dzieci klasy II z PSP w Pawłowie i klasy III z PSP w Rzepinie. Spotkanie pod hasłem „Kajtusiowe opowieści-jak mądrze kochać zwierzęta” miało  charakter edukacyjno-poznawczy z elementami kampanii na rzecz zwierząt.

Na prezentacji multimedialnej uczniowie obejrzeli przygody małego, mądrego pieska o imieniu Kajtuś ,który faktycznie istnieje i mieszka w domu pisarki. Pani Monika opowiadała jak należy żywić zwierzęta i opiekować się nimi, podkreślając przy tym jak ważna jest odpowiedzialność za naszych podopiecznych. Zadawała pytania jak prawidłowo dbać o zwierzęta. Dzieciaki przekrzykiwały się w odpowiedziach, wtrącając wesołe historyjki o własnych pupilach. Przepełnione emocjami przeszły do następnych zadań, polegających na rozwiązywaniu zagadek i  łamigłówek.

  Na zakończenie spotkania uczniowie mogli zakupić książeczki o przygodach małego Kajtusia i otrzymać autograf pisarki.

W kolejnych warsztatach literacko-plastycznych „Nasza książka marzeń” uczestniczyły  kl. IV, V, VI z PSP w Pawłowie. Uczniowie z pomocą pisarki, która podpowiadała im,

że marzenia mogą się spełniać, ale muszą bardzo tego chcieć i do tego dążyć, tworzyli  własną książkę z marzeniami. W efekcie powstały bardzo interesujące i kreatywne prace, które zostały upamiętnione na wspólnych zdjęciach.

Na warsztatach „Szacunek i godność” uczniowie klas: VII i VIII z PSP w Pawłowie słuchali prezentacji o tym, jak być dobrym człowiekiem, jak szanować drugiego człowieka bez wzglądu na kolor skóry czy wyznania. Rozmawiali o podobieństwach i różnicach między ludźmi oraz wynikającej z tego tolerancji. Usłyszeli jak wielkie znaczenie ma słowo wypowiedziane do drugiego człowieka, możemy nim wesprzeć, ale także „zabić”. Pani Monika podkreśliła jak ważna jest miłość do siebie, bo tylko wtedy potrafimy kochać innych i kumulować pozytywną energię, która pozwala nam nie chować urazy i nie odpłacać złem za zło.

 Tematyka przedstawiona na warsztatach na pewno będzie pomocna w realizacji zadań i marzeń  przed jakimi stoją uczniowie podczas edukacji szkolnej  ale i w codziennym życiu. Dziękujemy za wspaniałe, pełne wzruszeń i uniesień spotkania.

                                                                                                                                         Ewa Czajkowska

1

2

3

4

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

21

22

23

24

25

26

28

29

30

32

33

34

 5

x20

x27

x30

x35

x36

x37

 

24 marca 2022r dwie klasy IV z PSP z Rzepina odwiedziły bibliotekę. Młodzież zapoznała się z księgozbiorem i zasadami funkcjonowania biblioteki. Opiekunami grupy były Marta Dudek i Bożena Fałek.

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

 

Wizyta w przedszkolach

Panie bibliotekarki Ewa i Marta kolejny już raz odwiedziły z książeczkami przedszkolaków w Dąbrowie i w Godowie.

01

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

 

 

RANDKA W CIEMNO Z KSIĄZKĄ

Z okazji  walentynek Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie przygotowała romantyczną wystawę książek pod hasłem „Randka w ciemno z książką”. Wśród półek pojawiły się czerwone balony w kształcie serca, a na czytelników czekały tajemnicze książki, pięknie zapakowane w kolorowy papier. Dlatego każdy chętny po wylosowaniu serduszka z numerem nie wiedział, z jaką książką się „umawia”, jaką książkę będzie czytał w domu.

Na uczestników czekały okolicznościowe upominki, biblioteczne smycze, notesy, długopisy, a także słodki poczęstunek przy kawie i herbacie. Na twarzach naszych czytelników malowało się lekkie zdziwienie i pozytywne zaskoczenie. Święto Zakochanych to bardzo dobra okazja do zakochania się w …książce .

                                                                                                            Ewa Czajkowska

1

2

3

4

5

 6

7

8

9

 

Ferie 2022

Ferie – Książka – Planszówka i Ja- w Bibliotece czas się nie dłuży było hasłem zimowych zajęć . Podczas ferii zimowych staraliśmy się wypełnić czas różnymi atrakcjami. Codzienne spotkania z dziećmi odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00 – 13.00. W spotkaniach uczestniczyło ogółem 94 osoby. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wyjątkowa gra ,,Wygibajtus, która była dobrym pretekstem dla paru chwil dobrej gimnastyki. Również kolorowe mozaiki do układania obrazków dla dzieci to super kreatywna zabawa rozwijająca dziecięcą wyobraźnię, która świetnie rozwija zdolności manualne dzieci. W ofercie nie mogło również zabraknąć układania puzzli, kolorowania, rysowania i innych zabaw. Prawdziwym wyzwaniem dla dzieci był robot Photon, gdzie niektórzy stawiali swoje pierwsze kroki w świecie programowania. W czasie ferii zaproszony został do biblioteki lekarz weterynarii pan Marcin Mandziak, który prowadzi prywatny gabinet weterynaryjny EMwet w Brzeziu. Przeczytał on książkę z serii Mądra mysz pt: ,,Mam przyjaciela weterynarza”, która bardzo podobała się wszystkim przybyłym. W ciekawy sposób opowiadał o swojej pracy, a także uświadomił dzieci, że o zwierzątka trzeba dbać i i ich pielęgnować. Trzeba pamiętać również o szczepieniach zwierząt. Dzieci zadawały dużo pytań dotyczących leczenia i pielęgnacji zwierząt. Wizyta gościa upłynęła bardzo szybko i w miłej atmosferze. W drugim tygodniu bibliotekę odwiedziła pani pielęgniarka Marzena Bryła, która na co dzień pracuje w Gminnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Pawłowie. Również przeczytała książkę z serii Mądra mysz pt: ,,Mam przyjaciółkę pielęgniarkę”. W interesujący sposób opowiedziała o swoim trudnym zawodzie szczególnie w czasach pandemii. Dużą atrakcją dla dzieci okazała się prezentacja przedmiotów, które znajdowały się w kuferku medycznym (rękawiczek, strzykawek, wenflonów, probówek do pobierana krwi) potrzebnych w codziennej pracy pielęgniarki. Mali słuchacze chętnie zadawali pytania pani pielęgniarce jak dbać o zdrowie i jak zostać pielęgniarką. Czytelniczka naszej biblioteki Martusia przeczytała na głos książeczkę pt: ,,Kim zostanę ?- wierszyki o zawodach „tematycznie powiązane ze spotkaniem. Pani pielęgniarka na zakończenie rozdała wszystkim lizaki oraz naklejkę z napisem ,,Mam przyjaciółkę pielęgniarkę”. Wszystkim uczestnikom ferii serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas. Do zobaczenia za rok !

Tekst Grażyna Cichoń

1

2

3 

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

 

  Czwarta edycja akcji Mała Książka Wielki Człowiek w Gminnej Bibliotece

         Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie.                  

    22.11.2021 roku bibliotekę odwiedziły dwie grupy przedszkolaków ze szkoły w Pawłowie wraz z opiekunami: Agnieszką Wojtas, Haliną Kalisz, Edytą Nowak. Pierwsza grupa dzieci przybyła o godzinie 10.30, a druga 12.00. Spotkanie odbyło się w formie warsztatów , mających na celu zapoznanie dzieci z ogólnopolskim projektem Mała Książka Wielki Człowiek . Akcja ma zachęcić rodziców i dzieci do odwiedzania biblioteki i codziennego czytania. Każde dziecko otrzymało w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.

  Dzieci powitała pani dyrektor Anna Michta, która przeczytała wiersz pt: ,,Tygryski' z książeczki,, Pierwsze czytanki dla...'',a następnie bardzo chętnie przedszkolaki liczyły tygryski w wierszu i z zaciekawieniem patrzyly co jeszcze jest innego w książce.

  Przedszkolaki z ochotą podjęły zabawę mającą na celu zrobienie grzywy tytułowego tygryska, wykorzystały do tego celu papierowe talerze , klej, kolorowe kredki, bibułę. Po zkończonej zabawie dzieci zaprezentowały swoje prace. Dzieci budowały piramidę z książek, która miała uświadomić książkowy rozwój dziecka. 

  W spotkaniu zostały zaprezentowane: piosenka Mieczysława Szcześniaka pt:,, Mała Książka Wielki Człowiek'' i spot promujący wspomnianą akcję.

Wszystkie dzieci po spotkaniu stały sie pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki.

                                                      

                                                  Marta Kalisz

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14 

15

    Spotkanie autorskie z Szymonem Koprowskim

       W świetlicy środowiskowej GOKSIR  w Pokrzywnicy 24.10.2021 r. miało miejsce spotkanie z Szymonem Koprowskim pisarzem, grafikiem, ilustratorem książek. Pomysłodawcą wydarzenia był Jerzy Hamera. Organizatorami byli Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Pawłowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Pokrzywnicy i Doliny Pokrzywianki. Szymon Koprowski   jest synem nieżyjącego już Jana Koprowskiego pisarza urodzonego w Pokrzywnicy gmina Pawłów. Na spotkanie z Szymonem Koprowskim przybyli mieszkańcy gminy Pawłów i uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki z GBP im. Michała Basy w Pawłowie. Po spotkaniu z panem Szymonem Koprowskim biblioteka zakupi książki które wydał :„ Balkon na krańcu świata ”, „ Uszy  van Gogha”, Za chwilę zacznie padać deszcz…” , „Dybuk z ulicy Piotrkowskiej” i najnowszą powieść „Requiem dla Wrocławia”. Wieku uczestników  spotkania zakupiło książki autora z dedykacją. Dodatkową atrakcją  była wystawa prac  Wiesławy i Szymona  Koprowskich. Dyrektor biblioteki Anna Michta nawiązała do  wieczoru wspomnień o Janie Koprowskim, które miało miejsce 25 lutego 2014 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie.

       10 rocznica śmierci Jana Koprowskiego była okazją do uczczenia tej daty i zaproszenia Stanisława Nyczaja prezesa Oddziału Kieleckiego Związku Literatów Polskich, który w ciekawy sposób przedstawił postać pisarza. Biblioteka w swoim księgozbiorze posiada dużo powieści autorstwa Jana Koprowskiego. Najbardziej znane są powieści biograficzne: Opowieść o moim ojcu i Opowieść o mojej matce. Dzięki temu spotkaniu na półce biblioteki czytelnik znajdzie książki  ojca i syna , czyli Jana Koprowskiego i Szymona Koprowskiego. Podczas niedzielnego  spotkania  Szymon Koprowski  podarował  bibliotece rękopis ojca Jana Koprowskiego pt. „Opowieść o mojej matce „z 1986 roku oraz dużo zdjęć z lat młodości i nie tylko.  Dla   naszej instytucji  jest to bardzo cenne ,gdyż wykonamy wystawę rękopisu książki , zdjęć i twórczości pisarza. Biblioteka zaś podarowała panu Szymonowi Koprowskiemu książkę Ks. Adama Orczyka „ Z historii Pawłowa i okolic  w Górach  Świętokrzyskich.  Podczas spotkania czas uświetnił swoim występem Maciej Bidziński dyrektor GOKSIR w Pawłowie.

                                                                                                                                                Grażyna Cichoń

1

2

3

 4

5

6

7

8

 

Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem pisarzem i ilustratorem książeczek dla dzieci

Już po raz drugi Gminną Bibliotekę Publiczną im. Michała Basy w Pawłowie odwiedził autor i ilustrator książek dla dzieci Wiesław Drabik. 18 października 2021 r. w spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy III ze szkół podstawowych w Rzepinie i Godowie wraz z nauczycielami.

Pan Drabik na wstępie powiedział dzieciom, iż pisarzem został  z przypadku. Z zawodu zaś jest inżynierem chemikiem. Przed dwudziestoma pięcioma latami, zanim zaczął pisać pracował w budownictwie .Wszystko zaczęło się niewinnie od napisania dla córki Joasi wiersza o wiośnie na prace domową. Wiersz bardzo się spodobał, a przygoda pisarska trwa do dzisiaj.

Autorskie spotkanie pozwoliło bliżej poznać postać pisarza, który szybko nawiązał kontakt z dziećmi. Opowiedział, jak powstaje książka i ilustracja do niej. Czytał fragmenty swoich bajeczek, po czym przerywał, a dzieci kończyły wesołym rymowaniem. Zabawa w zgadywanie tytułów bajek czy odnajdywanie ukrytych przedmiotów na kartach książeczek wywołała ostrą konkurencję i  przekrzykiwanie się w odpowiedziach. Za prawidłowe odgadnięcie uczestnicy zabawy byli nagradzani zakładkami i naklejkami. Główną nagrodę książkową Wiesław Drabik wręczył Oli Michcie za aktywność, a Ninie Jasztal za piękne przeczytanie fragmentu książki.

Miłe i wesołe spotkanie z Wiesławem Drabikiem upłynęło bardzo szybko. Kolejka po autograf świadczyła o dużym zainteresowaniu pisarzem i jego bajkami. Dyrektor biblioteki Anna Michta zakupiła nowe bajeczki przywiezione przez pana Drabika. Chętnych zapraszamy do biblioteki po humorystyczne historie przedstawione w książeczkach, których stronice ubarwiają radosne, ciekawe i przyjazne ilustracje.

.                                                     

                                                                      Ewa Czajkowska

1

2

3

4

5

6

7

8

10

 

Noc Bibliotek 2021

W sobotni wieczór 9 października Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie otworzyła swoje podwoje w innych niż zwykle godzinach. Dokładnie o godzinie 18 rozpoczęła się VII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem "Czytanie wzmacnia" .

W tym roku biblioteka przygotowała spotkanie z poezją Michała Basy i wierszami Katarzyny Jasztal o naszym patronie. Pani Katarzyna należy do Stowarzyszenia Poetów Ziemi Świętokrzyskiej. Zainspirowana osobą Michała Basy napisała wiersze, które podarowała naszej bibliotece. Tematyka spotkania nie była przypadkowa, gdyż zbiegła się z dwiema ważnymi datami: 47 rocznicą śmierci patrona biblioteki oraz 3 rocznicą nadania imienia Michała Basy naszej bibliotece.

Wśród nastrojowej scenerii przy stolikach i lamkach nocnych, dyrektor Anna Michta przywitała wszystkich przybyłych m.in. dwie córki Michała Basy : panią Wiesławę Bernacką i Mirosławę Gulbę. Wieczór składał się z dwóch części podzielonych występem wokalnym  pani Wiesławy Bernackiej, Janiny Staneckiej i Bogusława Sitka.  Zaśpiewali pieśni o tematyce wojennej,  po czym zaprosili wszystkich do wspólnego odśpiewania pieśni patriotycznej „Rozszumiały się wierzby płaczące”.

Pierwszą część wieczoru, rozpoczęli wierszami Katarzyny Jasztal uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Pawłowie: Mateusz Styczeń, Maria Zarosa, Wojciech Wrona, Bartosz Lipa, Aleksandra Wrona oraz z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzepinie: Julia Stanecka, Zuzanna Majewska, Gabriela Kusiak, Gabriela Pożoga.

Natomiast w drugiej części, poezję Michała Basy czytały panie z Dyskusyjnego Klubu Książki, nauczycielka języka polskiego Gabriela Radecka - Dudek oraz stała uczestniczka imprez bibliotecznych  Magdalena Styczeń uczennica kl.V Publicznej Szkoły Podstawowej w Pawłowie. Wieczór pełen emocji i wspomnień zakończył się słodkim poczęstunkiem  przy kawie i herbacie.

Biblioteka dziękuje za współpracę i zaangażowanie polonistkom młodzieży czytającej: Gabrieli Radeckiej – Dudek i Wiesławie Rutkowskiej, polonistkom młodzieży czytającej oraz Elżbiecie Sławek prowadzącej pracownię tkaniny i sznurka za udostępnienie ręcznie wykonanych flakonów dekorujących stoliki.

Wszyscy uczestnicy otrzymali zakładki z logo "Nocy Bibliotek”, akcją zachęcającą do czytania i korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Takie wydarzenia pokazują jak bardzo otwarta i dostępna dla wszystkich jest biblioteka bez względu na wiek.

1

2

3

4

 5

6 

7

8

9

11

12

 

 

Narodowe Czytanie 2021

Dziesiąta, jubileuszowa edycja Narodowego Czytania  w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie odbyła się 4 września 2021 r. Dyrektor Biblioteki Anna Michta  na wstępie odczytała  list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, zapraszający do wspólnego głośnego czytania książki ”Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

 Wśród scenerii odzwierciedlającej salon pani Dulskiej, o godz.9.00 rozpoczęliśmy  Narodowe Czytanie .Łącznie czytało 9 osób w obsadzie: Pani Dulska – Anna Styczeń,  Pan Dulski- Wojciech Jóżwik, Zbyszko Dulski– Jerzy Kaczor, Hesia Dulska – Oliwia Strabanik, Mela Dulska- Magdalena Styczeń , Juliasiewiczowa  z Dulskich - Gabriela Radecka – Dudek, Lokatorka – Alicja Kiczor, Hanka – Maria Kusiak, Tadrachowa – Halina Czaja.

Słuchacze z zainteresowaniem śledzili losy bohaterów tragikomedii ukazującej ludzką głupotę, skąpstwo, pazerność oraz zakłamanie, które nadal są aktualne we współczesnym społeczeństwie. Momentami  dialogi wywoływały śmiech i poruszenie .Na widowni była obecna Katarzyna Sikora – radna Gminy Pawłów oraz sołtysi: Maria Kusiak, Halina Bernacka, Jolanta Bryła, Wojciech Jóźwik.

Podczas przerwy wszyscy poczęstowali się kawą i herbatą oraz wspaniałym tortem przygotowanym w formie książki . Odtwórcy roli  otrzymali w nagrodę za zaangażowanie w popularyzację czytelnictwa książkę Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej” z pamiątkową pieczątką od prezydenta.

Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom  za wykorzystanie wspaniałej okazji by pokazać jak ważne jest czytanie i książka .

Tekst napisała Ewa Czajkowska

nar czyt

IMG 20210904 112153

IMG 20210904 111813

IMG 20210904 111813

IMG 20210904 105208

IMG 20210904 085931

IMG 20210904 084922

IMG 20210904 082748

IMG 20210904 075452

241423046 3055501191355072 7451208230617485683 n

241360821 3055501498021708 3652540566562502364 n

241357202 3055501541355037 8346390892606692117 n 1

241287351 3055501344688390 2764098134474660318 n

 

 

dulska3

Przyjaciel Biblioteki

Po raz trzeci 28 maja 2021 r. Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie  przyznała tytuł Przyjaciela Biblioteki. Kapituła uhonorowała statuetką   i dyplomem ks. dr Adama Orczyka za zaangażowanie i troskę o dobro biblioteki, tworzenie tego miejsca, za współpracę w kształtowaniu nawyku obcowania z książką, za propagowanie wiedzy o słowie pisanym oraz za bezinteresowne wsparcie w formie darów książek, szczególnie swojego autorstwa.

Wśród zaproszonych gości był pan wójt Marek Wojtas, dyr. GOKSiR-u  Maciej Bidziński, Przyjaciele Biblioteki z poprzednich edycji, panie z Dyskusyjnego Klubu Książki. Ze względu na obostrzenia pandemiczne ograniczono liczbę zaproszonych osób.

Dyr. Biblioteki Teresa Sobczak przedstawiła osobę ks. dr Adama Orczyka oraz jego dorobek pisarski.  Wójt Marek Wojtas wręczył statuetkę  i dyplom. Ks. Adam dziękował za wyróżnienie i docenienie jego wysiłku,  wspominał czas pracy nad książkami tematycznie związanymi z historią gminy Pawłów:, tj. „Prymas Tysiąclecia patronem szkoły w Dąbrowie”, „Zarys dziejów parafii św. Jana Chrzciciela w Pawłowie”, „Z historii Pawłowa i okolic w Górach Świętokrzyskich”. Książki te, stanowią ogromną wartość, gdyż są jedynymi opracowaniami dotyczącymi gminy.

Uświetnieniem spotkania był koncert na flecie poprzecznym Natalii Mendak, uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej im. Zygmunta Noskowskiego  w Skarżysku-Kamiennej. Utwory Bułata zaśpiewał grając na gitarze  pan Maciej Bidziński  dyr. GOKSiR w Pawłowie.

Ks. Adam Orczyk podarował  uczestnikom spotkania 20 książek „Z historii Pawłowa i okolic w Górach Świętokrzyskich” z indywidualną  dedykacją Na tę okoliczność  jako poczęstunek przygotowano tort w formie książki.

Biblioteka w swoich zasobach posiada wszystkie tytuły autorstwa ks. Adama Orczyka, które cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników. Ponadto dzięki hojności Księdza biblioteka wzbogaciła się o ponad 50 tytułów z dziedziny religioznawstwa, wychowania, historii oraz literatury pięknej.

Uczestnicy byli zauroczeni skromną postawą księdza Adama, a po dłuższej rozmowie wszyscy odczuli ciepło i serdeczność emanującą od Jego osoby.

Czytelnicy oczekują na spotkanie autorskie.

1 5

1 13

1 26

1 51

1 72

1 79

1 82

 

Mała Książka Wielki Człowiek

Po raz trzeci trwa akcja Mała Książka Wielki Człowiek skierowaną do dzieci urodzonych w latach 2014-2017r. Zapraszamy dzieci z rodzicami po odbiór wyprawki do Biblioteki od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.

3

 1

 2

Mała Książka Wielki Człowiek

W poniedziałek 9 marca 2020 w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Michała Basy  w Pawłowie odbyło się spotkanie z najmłodszymi czytelnikami biorącymi udział w II edycji akcji przeznaczonej dla dzieci w wieku 3 – 6 lat Mała Książka Wielki Człowiek realizowanej przez Instytut Książki.  Biblioteka przystępując do projektu  stara się  zachęcić dzieci i rodziców do jak najwcześniejszego korzystania ze zbiorów bibliotecznych.

Dzieci  po zapisaniu się do biblioteki i wypożyczeniu książki otrzymują  wyprawkę                    w postaci książki Pierwsze czytanki dla… oraz książkę dla rodziców informującą dlaczego warto czytać i jakie korzyści wynikają z czytania dla dziecka. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki, czytelnik otrzymuje naklejkę.                   Po zebraniu dziesięciu naklejek, mały czytelnik otrzymuje dyplom.

Biblioteka do końca lutego 2020 r. wydała 300 wyprawek z tego 60 dzieci już otrzymało dyplomy.  Jeden czytelnik Miłosz Pożoga zdobył już dwa dyplomy i rozpoczął zbieranie naklejek do trzeciego dyplomu, a pozostałe dzieci zaczęły zbierać punkty na drugi dyplom.  

Dzieci często mobilizują rodziców wymuszając szybkie przeczytanie wypożyczonej książki i ponownego odwiedzenia biblioteki aby zdobyć kolejną naklejkę.

  Akcja jest kontynuowana i dzieci będą sukcesywnie zdobywały  dyplomy i odznakę z logo akcji.

W ubiegłej i w tej edycji Biblioteka zorganizowała uroczyste spotkanie  dla tych dzieci i ich rodziców, które bardzo ambitnie potraktowały wypożyczanie i czytanie książek z biblioteki.  Dzieci zostały uroczyście uhonorowane  dyplomami i nagrodami w postaci książeczek oraz odznaką z logo akcji,  które  wręczał wójt Gminy Pawłów Marek Wojtas i dyrektor biblioteki Teresa Sobczak. Zakończeniem spotkania był słodki poczęstunek - tort z logo akcji Mała Książka Wielki Człowiek.

Koordynatorami akcji w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie  są bibliotekarki: Anna Michta, Grażyna Cichoń, Ewa Czajkowska i Marta Kalisz.

1 98

1 9

1 57

1 64

1 93

1 98

1 107

1 113

1 131IMG 20200228 133234

 

Ferie z robotem Photonem

 1

 2

3

4

Czujniki Photon1

 

 

Święto Biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie  15 października 2019r. uroczyście obchodziła po raz pierwszy dzień patrona.

Wśród gości byli Pan Marek Wojtas – wójt gminy, Henryk Więcław – przewodniczący Rady Gminy wraz z radnymi: Katarzyną Sikora, Michałem Przygoda i Piotrem Miziewiczem, pan Marcin Głowacki – dyr. Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wandy Pomianowskiej  w Radkowicach oraz zastępca dyr. PSP im. Jana Piwnika „Ponurego” Wiesława Rutkowska, Adam Lefek – prezes Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju. Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach reprezentowały: Bożena Piasecka i Edyta Watras. Uczestnikami spotkania byli także czytelnicy, sympatycy i przyjaciele  biblioteki.

Uroczystość zaszczyciły swoją obecnością córki Michała Basy Wiesława Bernacka i Mirosława Gulba

Zgromadzeni z  przyjemnością wysłuchali piosenek i wierszy autorstwa Michała Basy zaprezentowanych przez  zespół  Duża Nuta pod kierownictwem Macieja Bidzińskiego  dyr. GOKSiR-u  w Pawłowie.

Rangę uroczystości podkreślił wykład  dr Marka Jedynaka  z Delegatury  Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach przedstawiający okupacyjną działalność  Michała Basy „Mściciela”- żołnierza oddziałów partyzanckich AK Jana Kosińskiego ”Inspektora Jacka”, Bolesława Boczarskiego  „Juranda” i 4 pp Leg.AK.  Dowiedzieliśmy się wiele nowych faktów     z życia patrona, opartych na dokumentach i badaniach historycznych.

Wzruszenie wywołał występ pani Wiesławy Bernackiej – córki patrona i Bogusława Sitka, którzy zaśpiewali piosenkę z tekstem M. Basy pt .”Nie żal ci chłopcze…” .

Ponadto wiersze swojego autorstwa recytowali pan Franciszek Dobrucki,  który znał osobiście Michała Basę oraz pani  Małgorzata Orczyk „Ku pamięci Michała Basy”.

Od 2018 r. Biblioteka przyznaje tytuł Przyjaciela Biblioteki   za zaangażowanie i troskę o dobro biblioteki, tworzenie tego miejsca, za współpracę w kształtowaniu nawyku obcowania z książką, za propagowanie wiedzy o słowie pisanym oraz uczestnictwo we wspólnych, integrujących środowisko imprezach kulturalno-edukacyjnych.

Statuetkę Przyjaciela Biblioteki za 2019 rok otrzymali: Halina Czaja – czytelniczka, uczestniczka spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki, angażuje inne osoby do czynnego udziału w życiu Biblioteki, Publiczna Szkoła Podstawowa  w Pawłowie im. Jana Pawła II oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.

Wspaniały tort w formie książki będący również dekoracją był miłym zakończeniem  uroczystości.

 Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie jest dumna z tak pozytywnego i wszechstronnego patrona – żołnierza, działacza społecznego i politycznego, wiciarza,  poety, bajarza oraz piewcy Gór Świętokrzyskich, którego dopiero teraz dogłębniej odkrywamy i  poznajemy.

 DSC01663

 DSC01683

 DSC01705

DSC01797

DSC01708 

DSC01712 

 DSC01739

 

DSC01759

DSC01785

 

noc

Po raz kolejny Gminna Biblioteka  Publiczna w Pawłowie im. Michała Basy dołączyła do V ogólnopolskiej akcji  Noc Bibliotek pod hasłem Znajdźmy  wspólny język.  A naszym przewodnim tematem  spotkania były wspomnienia z podróży po Polsce i nie tylko Zwiedzaj świat z Biblioteką - Relacje ze zwiedzanych miejsc. Uczestnicy prezentowali  swoje zdjęcia z odwiedzanych miejsc w Polsce i Europie , jednocześnie opowiadali o nich i zachęcali innych  do ich odwiedzenia. W trakcje wywiązała się interesująca dyskusja  i wymiana wspomnień z odwiedzonych miejsc. Jak się okazało wiele osób było w tych samych miejscach takich jak  Wilno, Jezioro Wigry, Góra Krzyży, Troki, Cmentarz na Rossie,  bazylika w Świętej Lipce , Węgry,  Włochy ,Szwecja , Dania . Wspomnienia z podróży rozpoczęła pani Anna Styczeń , która w ciekawy sposób przedstawiła swoją podróż   na Litwę. Dużo wspomnień wywołały zdjęcia z  pielgrzymki do Medjugorie, Lourdes czy La Salette. I tu duża wiedzą  i pamięcią wykazała się pani  Irena  Pocheć  z Radkowic , która jak się okazało dużo podróżuje. Atmosfera wspomnień spowodowała, ze było miło i ciekawie, co wywołało ogólne zadowolenie. Te wspomnienia w pewien sposób zachęciły innych do odwiedzenia prezentowanych miejsc   i wywołały dyskusje gdzie warto by było jechać , nie koniecznie za granicę , gdyż w Polsce też jest wiele pięknych  miejsc.  A tak w świetnym towarzystwie czas mijał  szybko i Noc Bibliotek 2019 należy uznać za udaną.

1 2

1 19

1 22 

1 24

2 5

 

 

VIII edycja ogólnopolskiej akcji  Narodowe Czytanie

W sobotę 7 września 2019 r.  o godz. 9 w Gminnej Bibliotece w Pawłowie im. Michała  Basy odbyła się 8 edycja ogólnopolskiej akcji  Narodowe Czytanie. Tym razem przez ponad dwie godziny czytane były nowele polskie.

Jak co roku, tegoroczne czytanie ” Dobrej pani „ E. Orzeszkowej rozpoczął Pan Marek Wojtas, Wójt Gminy Pawłów. Następnie tekst w interpretacji Magdaleny Styczeń, Haliny Czaja, Jadwigi Hamera, Anny Styczeń, Stanisława  Sitka, Kamili Dylewskiej, Marianny Kutera, Jerzego Kaczora, Doroty Mandziak, Gabrieli Radeckiej - Dudek, Marii Kusiak, Marioli Orczyk, Julii Staneckiej wysłuchało 43 osoby.

Dalsze czytanie kontynuowała  młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej  w Pawłowie, która przypomniała słuchającym treść noweli B. Prusa „Katarynka”. Byli to: Michał Sobczak, Mateusz Styczeń, Rozalia Linek, Karolina Szwugier   i Natalia Lipa.

Czytający przenieśli   uczestników spotkania w atmosferę  XIX-wiecznej Warszawy, przypominając o podstawowych wartościach którymi powinniśmy kierować się wżyciu.

Spotkanie zakończył poczęstunek tortem z logo 8 Narodowego Czytania oraz kawa i herbatą.

Uczestnicząc w Narodowym Czytaniu przejawiamy piękną współczesną formę patriotyzmu i dbanie o dziedzictwo narodowe.

IMG 0005

IMG 0040

IMG 0042

IMG 0054

IMG 0067

 

Franciszek Dobrucki w Bibliotece

13 czerwca 2019 r. w Filii Gminnej  Biblioteki Publicznej im. Michała Basy w Tarczku odbyło się spotkanie autorskie z Franciszkiem  Dobruckim autorem książki Tarczek w opowiadaniach i we wspomnieniach . Patronat  honorowy pełnił  Wójt Gminy Pawłów pan Marek Wojtas.

Uczestnikami spotkania byli mieszkańcy Tarczka  oraz osoby wywodzące się z tej miejscowości, m.in. prof.  zw. dr hab. nauk med. Stanisław Głuszek , obecnie  jest prorektorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Dziekanem Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu z małżonką oraz  sam autor Franciszek Dobrucki.

Pan Franciszek  Dobrucki  wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic  opowiedział  o swojej nowo wydanej książce Tarczek w opowiadaniach i we wspomnieniach.

Alicja Zanijat , osoba działająca  w Towarzystwie Przyjaciół Starachowic  przeczytała laudację dla Pana Franciszka, przygotowaną na tę okoliczność , a  pan Maciej Bidziński przy akompaniamencie gitary uprzyjemnił  wieczór  poezją śpiewaną oraz piosenką patriotyczną.  

Następnie rozpoczęła się część wspomnieniowa. Pan prof. Stanisław Głuszek  który urodził się i wychowywał w Tarczku wspominał swoje dzieciństwo, czasy szkolne i stwierdził, że ciężka praca w gospodarstwie zaprocentowała pozytywnie w dorosłym życiu. Z sentymentem  wspominał  swoje miejsce urodzenia , koleżanki i kolegów z klasy,   którzy byli obecni na spotkaniu . Często odwiedza swoje rodzinne strony.

Pan profesor przekazał dla Biblioteki 7 książek z historii medycyny, których jest autorem  lub współautorem.

Na tej uroczystości nie mogło zabraknąć pana Bogusława Sitka miłośnika i znawcy folkloru świętokrzyskiego oraz  sołtysa  Tarczka  pani Wiesławy Bernackiej, którzy  wspólnie zaśpiewali  pieśń z tekstem i muzyką  Bogusława Sitka.

Spotkanie było bardzo ciekawe, gdyż uruchomiło wiele wspomnień , tych wesołych i tych smutnych, wspominano wiele zacnych  osób  mieszkających i wywodzących się z Tarczka.      Od uczestników – mieszkańców – padła propozycja zorganizowania następnego spotkania.

Pan Dobrucki zaproponował utworzenie Stowarzyszenia Sympatyków Tarczka aby bogatą historię i mieszkańców  prezentować   następnym pokoleniom. Kilka osób chętnie podjęło pomoc w jego zorganizowaniu.

Na zakończenie autor podpisywał zakupione książki  a pieniądze ze sprzedaży przeznaczył   dla Olusia Sikora z naszej gminy, którego czeka kosztowna operacja.

Po zakończeniu oficjalnego spotkania w kuluarach toczyły się rozmowy, gdzie m.in. planowano już kolejne spotkanie.

 IMG 0004

 IMG 0005

 IMG 0033

 IMG 0036

IMG 0041 

IMG 0055

IMG 0062

 

Tydzień czytania Biblii w Bibliotece

Poznajemy Biblię przez czytanie i zabawę

Po raz drugi w czasie Tygodnia Biblijnego Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie zorganizowała dla młodzieży wspólne czytanie  Pisma Świętego.

Uczestnikami spotkania było 21 uczniów kl. Vb wraz z opiekunem Grzegorzem Latała  z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Pawłowa. 

Do czytania przygotowano tekst Ewangelii św. Jana 21, 1-24 z Biblii Tysiąclecia   oraz ten sam tekst z wydania dla młodzieży.

Klasa była wyjątkowo chętna do czytania , w górze był las rąk. Wybrane osoby płynnie i pięknie przeczytały tekst. Część chłopców jest  na co dzień ministrantami i lektorami więc teksty z Pisma świętego nie są dla nich obce.

Dzieci mogły obejrzeć różne wydania Pisma Świętego, w tym także dla dzieci  i młodzieży bogato ilustrowane.

Dla utrwalenia wiedzy przeszliśmy do zabawy grając  w gry planszowe o tematyce religijnej, takie jak: Obrazki pełne łaski, Pierwsi świadkowie Jezusa, Największy dar, Poznaję Biblię – gra memory, Poznajemy Rok Liturgiczny. W podziale na   zespoły  po wylosowaniu gry  rozpoczęła się zabawa.  

Młodzież wykazała się dużą znajomością tekstów z Biblii, gdzie w jednej z gier trzeba było układać cytaty i już na początku jego tworzenia doskonale odgadywali całość.

W innej grze trzeba było zabłysnąć  dużą znajomością Biblii oraz Roku Liturgicznego, a także wykonać zadania np. utworzyć własną osobą literę do słowa Jezus czy zaśpiewać pieśń.

Uczniowie, którzy wzięli udział w spotkaniu potrafili pięknie ze sobą współpracować i korzystać z posiadanej wiedzy religijnej. Ta postawa młodzieży daje ogromną radość i nadzieję, że wyrosną na wspaniałych ludzi.  

Zajęcia prowadziły bibliotekarki Teresa Sobczak  i  Anna Michta.

IMG 0005

IMG 0007

IMG 0013

IMG 0015

IMG 0016

IMG 0031

IMG 0038

IMG 0047

IMG 0060

 

Kryminalnie w Bibliotece

12.04.2019  w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w  Gminnej Bibliotece Publicznej

im. Michała Basy w Pawłowie odbyło się spotkanie autorskie z  Olgą Rudnicką, autorką powieści komediowo-obyczajowych z wątkiem kryminalnym, które zachwycają i bawią ogromne rzesze czytelników. Są to m.in.: „Martwe jezioro”, „Czy ten rudy kot to pies”, „ Zacisze 13”, „Zacisze 13. Powrót”, „Lilith”, „Natalii 5”, „Cichy wielbiciel”, „Drugi przekręt Natalii”.
Uczestniczyło 20 osób, w tym członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki z bibliotek  w Pawłowie oraz z MGBP w Bodzentynie z moderatorem Martą Janicką.

Olga Rudnicka humorystycznie przedstawiła swoje pisarskie początki, kiedy w wieku 18 lat zadebiutowała powieścią „Martwe jezioro” wydaną  przez wydawnictwo Prószyński.

Już jako dziecko lubiła książki i filmy, które budziły strach i dreszcze. Miało to wpływ na wyobraźnię pisarki i stało się inspiracją do pisania powieści kryminalnych.

Jedna z książek „Cichy wielbiciel” wzbudziła dyskusję z czytelnikami,  ponieważ  autorka porusza temat stalkingu. Pisanie tej powieści było dla niej jednym z większych emocjonalnych przeżyć.

Marzeniem Olgi Rudnickiej jest napisanie poważnego kryminału, który budził by grozę a nie  śmiech u czytelnika.  Jedna z czytelniczek mówiła, że po przeczytaniu powieści bardzo się uśmiała a autorka odpowiedziała: „… pani ma się bać, a nie śmiać” – bo to jest kryminał.

Uczestnicy spotkania byli bardzo zadowoleni, gdyż przebiegało w swobodnej i radosnej atmosferze, którą autorka sama stworzyła.

IMG 0007

IMG 0015

IMG 0028

IMG 0036

IMG 0049

 

Tygodzień z Internetem

 tziGminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie  już po raz dziewiąty brała udział w kampanii Tygodnia z Internetem. Tematem spotkania było Prawda czy fałsz? Co kryje się w informacji.

Młodzież klasy VII Publicznej Szkoły Podstawowej w Pawłowie - 16 uczniów -  uczestnicząca w zajęciach dowiedziała się co  to są informacje, skąd się biorą, do czego służą, jak ocenić prawdziwość informacji. Każda osoba z grupy miała za zadanie przedstawić się oraz podać  o sobie dwie informacje jedną prawdziwą, druga fałszywą. Zadaniem pozostałych było  zweryfikowanie  odpowiedzi z osobą przedstawiającą się.

Kolejne ćwiczenie polegało na tym,  że  uczniów podzielono na cztery grupy rozdano im artykuły Informacje ze świata. Podczas pracy nad artykułami  mieli stwierdzić czy są one wiarygodne, czy nie? Sprawdzali  zgodność tytułu z treścią oraz wiarygodność miejsca, w którym informacja się ukazała. Na flipcharcie liderzy każdej z grup wypisywali prawdziwość oraz nieprawdziwość podanych informacji w artykułach.

W ostatniej części spotkania obejrzeli wystąpienia ,,youtuberów,, autorytetów współczesnej młodzieży np.: Ukryte wiadomości w popularnych obrazach-autor Neksu, Czy to koniec Internetu ?  -autor Boxdel. W tym ćwiczeniu chodziło o wzbudzenie uważności  oraz wiarygodności autora oraz danych. Panie prowadzące  zajęcia Grażyna Cichoń i Ewa Czajkowska  zaprezentowały osobom uczestniczącym dwie aplikacje online Botom eter i Webmii.com przy pomocy których mogą zdobyć więcej informacji o wybranej osobie i jej aktywności w Internecie.

Mimo posiadanej świadomości, że nie wszystko jest wiarygodne i prawdziwe, młodzież  nie przywiązuje dużej  wagi do selekcjonowania i sprawdzania prawdziwości  informacji z Internetu.

Wniosek, który wysunęła młodzież  na zajęciach: Internet jest dobrem ale jednak rozważnie trzeba z niego korzystać.

IMG 0014

IMG 0023

IMG 0028

IMG 0031

IMG 0033

IMG 0035

 

Globalnie w bibliotekach

Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie już po raz kolejny wzięła udział w programie „Globalnie w bibliotekach”, realizowanym przez Polską Akcję Humanitarną we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem programu jest  zaangażowanie społeczności bibliotek w dyskusję i refleksję nad obrazem pomocy humanitarnej, zastanowienie  się nad tym, w jaki sposób myślimy o pomocy humanitarnej i ludziach, którym pomoc jest udzielana. 

22 marca  Światowy Dzień Wody

22 marca  Światowy Dzień Wody to dobry moment by uświadomić wszystkim ,że woda to wielki skarb i należy ją szanować. Biblioteka zaprosiła klasę VI z PSP w Pawłowie na spotkanie pod hasłem ‘’Dostęp do wody dla wszystkich”. Opiekunem grupy był Grzegorz Latała. Przybyłych  powitała dyrektor Biblioteki Teresa Sobczak. Uczniowie zapoznali się z działalnością Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) problemem dostępu do czystej i pitnej wody na całym świecie. Aby naświetlić jak wielki jest problem uczestnicy obejrzeli film obrazujący problemy  wynikające z braku dostępu do wody. Dzięki temu mogli przystąpić do realizacji przygotowanych zadań i ich omawiania. „Wodne wyzwania na świecie” to mapka zawierająca informacje w kolorowych ramkach , które należało połączyć z odpowiednim państwem. Uczniowie pracując w trzech grupach dowiedzieli się jakie są przyczyny utrudnionego dostępu do wody.   Młodzież wyciągnęła wnioski, że dostępność do wody jest prawem każdego człowieka - prawem takim samym jak prawo do oddychania. Szereg informacji jakie  otrzymali spowodowało ,że sami zaczęli tworzyć hasła : Woda to skarb, Woda to życie, Szanuj wodę, Oszczędzaj wodę, Kropla na wagę złota.

Zajęcia przygotowały i prowadziły Anna Michta i Ewa Czajkowska .

IMG 0013

IMG 0026

IMG 0033

IMG 0046

 

 

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Rakiem

06.03.2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie odbyło się spotkanie  z Grzegorzem Rakiem autorem książki  Miłość  w Rzeczniowie, który obecnie mieszka w Skarżysku Kamiennej a urodził się  w Rzeczniowie, wsi położonej w województwie Mazowieckim. Tam spędził dzieciństwo. Angażował się w działalność w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, pracował w kieleckim Wojewódzkim Domu Kultury oraz w chęcińskim Centrum Kultury i Sportu. Zainicjował i wcielił w życie w kieleckim teatrze im. Stefana Żeromskiego  tzw. Premiery studenckie.

Autor mówił o swoim życiu, o tym co skłoniło go do napisania książki, o spotkanych ludziach a także  czytał fragmenty  powieści. Również padały pytania  od czytelników.  Gorąca dyskusja wywiązała się w momencie, kiedy była mowa  o ludziach, których znali także uczestnicy spotkania. Sprawdziło się powiedzenie, że „jaki ten świat jest mały”.

Spotkanie przebiegło  w radosnej, przyjemnej  i swobodnej atmosferze.

Uczestnicy, którzy  kupili książkę otrzymali specjalne dedykacje od autora.

20190306 180601 

IMG 0015 

IMG 0030 

IMG 0031

IMG 0132 

IMG 0168

IMG 0173

 

 

Walentynki w Bibliotece

„Przekazujemy iskierkę sympatii i radości, niech radosny uśmiech na twarzach zagości” pod takim hasłem odbyło się walentynkowe spotkanie w Bibliotece z uczniami kl.III  z Publicznej Szkoły Podstawowej  w Pawłowie..

Dzieci, które przyszły z panią Urszulą Gromiec przywitała dyrektor Teresa Sobczak, a dalej zajęcia poprowadziły  Ewa Czajkowska Anna Michta .

Zabawę rozpoczęło utworzenie przez wszystkich ”kręgu przyjaźni”  i  przekazanie iskierki sympatii i radości poprzez podanie dłoni. Następnie dzieci przeczytały historię  „walentynek” i informację o św. Walentym. Stwierdziły , że ten dzień 14 lutego kojarzy im się przede wszystkim z zakochanymi parami, a także z okazywaniem bliskim osobom (rodzinie i przyjaciołom) miłości , przyjaźni,  sympatii i zainteresowania.  Po czym wspólnie rozwiązywaliśmy krzyżówkę walentynkową.

Ciekawe aforyzmy, złote myśli  i przysłowia polskie związane ze słowem  miłość przybliżyły znaczenie walentynek. Urozmaiceniem spotkania były zabawy ruchowe : wesoły węzeł, odbicie lustrzane, papierowy deszcz i mówienie sobie 3 komplementów.

Dzieci z wielkim zaangażowaniem rysowały małe serca na dużym wyciętym z kartonu sercu, przesyłając tym samym szczęście  i dobro dla całego świata. Po tylu miłych zabawach dzieci wykonały swoją walentynkę.                    

 Z uśmiechem na twarzy, lizakiem z czerwonym  serduszkiem i  zakładką do książki w dłoni  dzieci wróciły na zajęcia szkolne.

IMG 0021

IMG 0031

IMG 0039

IMG 0073

IMG 0086

IMG 0164

IMG 0201

 

Mała Książka Wielki Człowiek

W poniedziałek 04.02.2019   podsumowaliśmy  trwający trzy miesiące projekt ”Mała książka wielki człowiek”. Przybyłych powitała pani dyrektor GBP im. Michała Basy w Pawłowie Teresa Sobczak i omówiła realizację tego projektu. Na  spotkaniu z naszymi najmłodszymi czytelnikami gościł pan Wójt Marek Wojtas.

Rozdaliśmy 100 wyprawek dla dzieci i rodziców. Maluchy otrzymały specjalne karty czytelnika i za każde odwiedziny w Bibliotece i wypożyczenie książeczek otrzymywały naklejki – „sówki”, które kleiły na tych kartach. Wszyscy którzy uzbierali 10 naklejek  otrzymali na uroczystym spotkaniu Dyplomy Małego Czytelnika, a za uczestnictwo w akcji każde dziecko dostało książeczkę, które wręczał  pan wójt Marek Wojtas.

Większość z nich jest  aktywnymi  czytelnikami Biblioteki.

Mali czytelnicy przybyli z rodzicami,  babciami i dziadkami, były też wychowawczynie z przedszkoli z Rzepina i Godowa.  Podczas spotkania był słodki poczęstunek w formie tortu z logo akcji  „Mała książka wielki człowiek” oraz kawa i herbata. Projekt zachęcił rodziców i dzieci do dalszego odwiedzania Biblioteki i korzystania z bogatego księgozbioru dla najmłodszych.

Niektórzy rodzice sami potwierdzili , że dzięki akcji po raz pierwszy odwiedzili Bibliotekę.  Rodzice zgodnie twierdzili, że akcja im się bardzo podobała i przyniosła im wymierne efekty, gdyż dzieci bardzo chcą słuchać czytanych książek a także  odwiedzać  bibliotekę. Wszyscy chcą aby taką akcję kontynuować.

Jedna z dziewczynek  – Sara  powiedziała: „muszę  wypożyczać dużo książek  to wyrosnę na mądrą dziewczynkę”.

Bibliotekarki Marta Kalisz i Ewa Czajkowska, które prowadziły projekt odwiedzały również przedszkola, które podjęły współpracę  a nauczycielki Anna Garbacz, Karolina Ponikowska, Zuzanna Rejkiewicz, Anna Wiosło,  Justyna Sepiół,  i Agnieszka Pocheć  były  wsparciem w tej akcji.

IMG 0067

IMG 0089

IMG 0096

IMG 0108

IMG 0115

IMG 0128

IMG 0213

IMG 0214

IMG 0217

 IMG 0238

IMG 0243

IMG 0247

20190204 105709

20190204 105834

20190204 110041

Ferie 2019

Tegoroczne ferie zimowe w bibliotece upłynęły pod znakiem uśmiechui zabawy. Wszystkie dzieci ,które nas odwiedziły znalazły coś ciekawego dla siebie. A było w czym wybierać, ponieważ dzieci mogły korzystać z dużej oferty gier planszowych i edukacyjnych. Nie zabrakło też gier  manualnych i sprawnościowych takich jak :figury piaskowe, Balanse  Chairs, Spadające małpki ,Kura i Pióra ,Bierki, Klocki i Puzzle, Kręgle , Mozaiki . Przerywnikiem  w tych grach były zabawy ruchowe.

Jak przystało na Bibliotekę nie zabrakło też spotkania z książką. Po wysłuchaniu wiersza” Lokomotywa” J.Tuwima  dzieci namalowały wagony  na kolorowych kartkach, z których potem utworzyły wspaniały pociąg. Również powodzeniem cieszyła się książka D. Strzemińskiej-Więckowiak  „Kim zostanę”, z której dzieci wybierały wiersz o zawodzie, który chciałyby wykonywać  w przyszłości. Atrakcją dla uczestników wspólnej zabawy były: Kalambury,gra Jeden z trzynastu , rozwiązywanie krzyżówek i zagadek , wykonywanie masek karnawałowych i biżuterii z kolorowych gumek, które posłużyły na przebranie podczas balu karnawałowego.  Bal był tez okazją do śpiewania piosenek dla dzieci z podkładem muzycznym. Pomocą była książka „ Piosenki dla dzieci  na każdy dzień”. Jeden dzień został poświęcony na turniej gier, w którym dominowały szachy i gra planszowa 5 Sekund, Pingwiny z Madagaskaru  i Kominiarz.

Codziennie dzieci mogły korzystać z komputerów, wypożyczać książki  i kolorować obrazki dowolną techniką , z których powstała ciekawa wystawa. Cieszyło też  to, że  do zabawy z dziećmi włączali się rodzice. Biblioteka zapewniła dzieciom słodki poczęstunek.

Ogólnie udział w feriach  w bibliotece wzięło 110 osób. Zajęcia  z dziećmi prowadziły bibliotekarki: Anna Michta, Grażyna Cichoń, Ewa Czajkowska, Marta Kalisz.

1

2

3

4

5

6

8

15 11

7

 

Spotkanie z Krzysztofem  Kamińskim autorem  książki Ojciec Klimuszko  znany  i nieznany

W piątek  7.12.2018r. w Gminnej Bibliotece Publicznej  im. Michała Basy w Pawłowie odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Kamińskim – reporterem o bogatym dorobku zawodowym, wydawcą kwartalnika Porady na zdrowie, popularyzatorem medycyny naturalnej i ekologii.

Ponieważ jest on wielkim znawcą życia i działalności  o. Czesława Klimuszki , dlatego też postać tego niezwykłego zakonnika  była głównym  tematem spotkania. Fascynacja tym człowiekiem i jego niezwykłymi zdolnościami zaowocowała napisaniem i wydaniem książki Ojciec Klimuszko znany  i nieznany. Dodajmy, że nie jest ona jedyną w dorobku dziennikarza. Inne to: Franciszkanin z ElblągaOjciec Klimuszko. Życie i legenda,  O.C.A. Klimuszko-zielarz-jasnowidz-uzdrowiciel.   Pan Krzysztof  przybliżył nam znaczenie ziół  i zdrowego trybu życia we współczesnym świecie.

W prezentacji uczestniczyło 65 osób: w tym członkowie Klubu Seniora   w Pawłowie oraz inni czytelnicy biblioteki. Była też możliwość zakupienia książek i czasopism z wystawy  przygotowanej przez naszego gościa.

Kawa , herbata i pyszne słodkości - nie do końca z zasadami zdrowego odżywiania się -  zakończyły to miłe i interesujące spotkanie.

IMG 0042

IMG 0044

IMG 0050

IMG 0054

IMG 0057

IMG 0060

 

92 urodziny Kubusia Puchatka w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie obchodziliśmy w tym roku 16 października. Na tą uroczystość do biblioteki przybyli uczniowie kl. II  z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pawłowie wraz z opiekunkami-panią Jolantą Wrona i panią Grażyną Kosmala. Po przywitaniu gości, dyrektor biblioteki - pani Teresa Sobczak przeczytała rozdział szósty przygód Kubusia Puchatka” W którym Kłapouchy obchodzi swoje urodziny i dostaje dwa prezenty”, po czym dzieci wylosowały karteczki z ulubionymi powiedzonkami Kubusia Puchatka i głośno je przeczytały. Potem dzieci naśladując Kangurka skakały na dużych piłkach do celu, którym była torba z cukierkami Ta zabawa ruchowa bardzo przypadła dzieciom do gustu. Następnym etapem urodzin było pompowanie balonów i rysowanie na nich prezentu dla Kubusia. Do wszystkich baloników zostały przywiązane kolorowe wstążeczki. W tym momencie zabawa urodzinowa przeniosła się na świeże powietrze, na plac przed biblioteką. Tu dzieci kolorowymi kredami rysowały na kostce brukowej wizerunek solenizanta i innych bohaterów książki, a następnie wręczyły Kubusiowi balonikowe prezenty wieszając je wokół niego na gałązkach. Punktem kulminacyjnym uroczystości były życzenia i odśpiewane 100 lat przy urodzinowym torcie z wizerunkiem Kubusia Puchatka. Ten słodki poczęstunek bardzo wszystkim smakował. Impreza zakończyła się pamiątkowym zdjęciem. Urodziny przygotowały i prowadziły bibliotekarki Anna Michta, Katarzyna Sikora, Ewa Czajkowska, Marta Kalisz.

20181016 110044

 

IMG 0061

IMG 0146

IMG 0178

IMG 0220

IMG 0227

IMG 0241

70-lecie i nadanie imienia 2października 2018 r.

W roku obchodów 100-letniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie 02.10.2018r. obchodziła  podwójną uroczystość : 70- lecie istnienia biblioteki oraz nadania  jej imienia Michała Basy.

Dyrektor biblioteki - Teresa Sobczak uroczyście przywitała licznie przybyłych gości. Wśród nich byli : Wójt Gminy Pawłów Marek Wojtas, Przewodniczący Rady Gminy Henryk Więcław, ks. dziekan Andrzej Rdzanek, ks. Franciszek Piwowarczyk, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej imienia Witolda Gombrowicza w Kielcach Andrzej Dąbrowski, dyrektorzy bibliotek publicznych: Jolanta Sopińska MBP im. Adolfa Dygasińskiego w Starachowicach, Anna Stachucy - GBP w Brodach, Dorota Tomaszewska- Biblioteka i Ośrodek Kultury Gminy Mirzec, Małgorzata Polakowska - MGBP w Wąchocku, Marta Janicka - MGBP im. Adeli Nawrot w Bodzentynie, Teresa Banaszczyk - GBP w Skarżysku Kościelnym, Małgorzata Wiśniewska -MGBP im. Jana Pawła II w Suchedniowie, Barbara Kozłowska - GBP w Waśniowie, Ewa Trzmiel - GBP w Nowej Słupi, emerytowane bibliotekarki: Anna Fałek, Bogusława Gała oraz Krystyna Kwiecień. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: dyrektorzy Publicznych Szkół Podstawowych: z Pawłowa - Katarzyna Stanecka wraz z nauczycielami, z Radkowic - Marcin Głowacki, Wiesława Rutkowska - nauczycielka z PSP  w Rzepinie, która swoją wiedzą bardzo wspomagała bibliotekę przy wyborze i prezentowaniu sylwetki patrona, Stanisława Pepeś - prezes Klubu Seniora w Pawłowie, Henryk Cioroch – komendant OSP w Pawłowie, Marek Styczyński - naczelnik OSP w Pawłowie, Alicja Imiołek - dyrektor GOKSiR w Pawłowie, sołtysi, przedstawiciele różnych instytucji i firm, którzy uczestniczą w życiu biblioteki. Ze szczególna radością powitani zostali czytelnicy i przyjaciele biblioteki, którzy współtworzą to miejsce.

Bardzo ważnymi gośćmi uroczystości była rodzina patrona Biblioteki - dzieci   w osobach : państwo Halina i Adama Bernaccy, państwo Leokadia i Jan Basa, , pani Regina Przygoda, pani Mirosława Graba, pan Zbigniew Kowalski oraz wnuki: Adam Basa i Anna Wojteczek.

W dalszej kolejności zaprezentowana została historia funkcjonowania Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowie przez dziesięciolecia oraz prezentacja ukazująca  jej codzienną pracę i działalność.

           Od tego roku Biblioteka będzie honorować tytułem Przyjaciela Biblioteki osoby,    które będą ściśle współpracować i włączać się w działalność Biblioteki.

Kapituła złożona z bibliotekarek przyznała tytuł za zaangażowanie i troskę o dobro biblioteki, tworzenie tego miejsca, za współpracę w kształtowaniu nawyku obcowania  z książką, za propagowanie wiedzy o słowie pisanym, oraz uczestnictwo we wspólnych, integrujących środowisko imprezach kulturalno - edukacyjnych.

Pierwszymi utytułowanymi Przyjaciółmi Biblioteki za 2017 zostały:                        Dorota Mandziak, Marianna Kutera i Anna Styczeń

Drugą bardzo ważną częścią uroczystości było nadanie imienia Michała Basy Gminnej Bibliotece Publicznej . Poprzez nadanie imienia Biblioteka: uzyska swoistą indywidualną tożsamość wyróżniającą ją spośród innych bibliotek, pokaże osobę patrona, jego postawę życiową i dokonania, pozyska do współpracy osoby i instytucje związane z patronem, oprze swoje działania na wartościach potwierdzonych życiem i działalnością patrona i wzbogaci swoją obrzędowość związaną z patronem.

            Pani Anna Michta przedstawiła postać Patrona, a uzupełniłem były wspomnienia      jego dzieci, które opowiadały o codziennym życiu ojca jako głowy rodziny, gospodarza, społecznika, animatora kultury, o wizytach sławnych ludzi w ich domu.

Na tak ważnej uroczystości nie zabrakło prezentacji poezji Michała Basy. Wiersz „O moim ojcu” zaprezentował Andrzej Majewski, jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej był wielokrotnym laureatem konkursów gminnych, regionalnych i wojewódzkich poezji ludowej. Teraz jako dorosły człowiek doskonale odnalazł się w roli recytatora swojego ulubionego wiersza.

            Kulminacyjnym momentem uroczystości było poświęcenie pamiątkowej tablicy przez ks. dziekana Andrzeja Rdzanka, a następnie jej odsłonięcie przez najbliższą rodzinę.

            Podsumowaniem uroczystości były wystąpienia uczestników. Wypowiedziano wiele słów uznania dla Biblioteki i o Patronie poprzez cytaty z jego wierszy. Biblioteka otrzymała  w prezencie dużo książek i kwiatów.

Występ zespołu Wiarusy z piosenkami legionowymi uświetnił tą wspaniałą uroczystość ściśle związaną ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.  

Niespodzianką dla wszystkich był wiersz pt. „Nadanie imienia Michała Basy Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie” napisany i zaprezentowany przez autorkę Małgorzatę Orczyk.                                                                                                                   

Po występie artystycznym goście zostali zaproszeni na tort, który był udekorowany  ex librysem , lampkę szampana oraz zimne przekąski.

DSC00503

 DSC00505

DSC00571 

DSC00668

IMG 0022

IMG 0089

Narodowe Czytanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie 

Narodowe Czytanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie – „Przedwiośnie”  Stefana Żeromskiego - odbyło się już po raz trzeci. W plenerze,  wśród zieleni w ogrodzie przed budynkiem biblioteki  w  piękny słoneczny poranek zebrali się mieszkańcy gminy,  a wśród nich Pani Halina Dąbrowska jedna z  radnych gminnych oraz dwie panie sołtyski – Maria Kusiak z Chybic i Mariola Orczyk z Dąbrowy. Tegoroczna dekoracja  nawiązywała nie tylko do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego ale również do 100- lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Wszystkich przybyłych gości przywitał pan Wójt Marek Wojtas oraz pani dyr. Biblioteki  Teresa Sobczak, która na wstępie przeczytała list Pana Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do uczestników. Jako pierwszy  czytanie „Przedwiośnia” rozpoczął gospodarz gminy pan Marek Wojtas.  Następnie czytali   przyjaciele biblioteki, członkowie Klubu Seniora w Pawłowie, czytelnicy, nauczyciele, sołtyski, członkinie  DKK-u oraz dzieci i młodzież. Niektórzy z nich uczestniczą w Narodowym Czytaniu od samego początku np. panie Dorota MandziakAnna Styczeń z wnuczkami Madzią i Mateuszem czy Halina Czaja. Z roku na rok wzrasta  liczba osób  chętnych do głośnego czytania, w tym roku 21 osób  wcieliło się w rolę lektora.  Byli to: Wójt Marek Wojtas, Marianna Kutera, Jadwiga Hamera,  Anna Styczeń, Julia Stanecka, Halina Czaja, Mateusz Styczeń, Małgorzata Orczyk, Maria Kusiak, Gabriela Radecka-Dudek, Magdalena Styczeń, Mariola Orczyk, Dorota Mandziak, Stanisław Sitek, Klaudia Janikowska, Michał Sobczak, Justyna Grudziecka, Joanna Iwoła, Aleksander Prędota, Krzysztof Wrona, Natalia Lipa

Wspaniała słoneczna pogoda i otoczenie ogrodu sprawiły że klimat sprzyjał  przyjemnemu czytaniu i słuchaniu a tort w formie ,,książki,, i słodycze  wprawiały w dobry nastrój   uczestników.

Serdecznie dziękujemy wszystkim czytającym i słuchającym  i zapraszamy za rok.

DSC00207 

 

DSC00242 

 DSC00280

DSC00312 

DSC00323

DSC00360

DSC00366 

 DSC00386

 DSC00393

DSC00406

DSC00407

DSC00415

DSC00416

DSC00426

DSC00431

DSC00437

DSC00446

DSC00451

 

 

o fin

Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie   uczestniczyła w programie edukacji ekonomicznej 5 edycji projektu „O finansach w bibliotece” realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa   Informacyjnego a finansowanego przez Narodowy Bank Polski. Uczestnikami było 20 użytkowników biblioteki w wieku 50+, którzy uczyli się jak korzystać z bankowości elektronicznej, w jaki sposób racjonalnie planować swoje domowe wydatki, jak inwestować zaoszczędzone pieniądze oraz zdobyli nowe umiejętności związane z wykorzystaniem komputerów i Internetu.

W ciągu pięciu spotkań  przeprowadzono Kurs internetowy, który składał się z pięciu modułów:

  1. Jak racjonalnie gospodarować domowym budżetem? – planowanie wydatków, oszczędzanie, nowa ustawa konsumencka;
  2. Bank przez Internet – jak założyć e-konto i robić przelewy przez Internet?
  3. Kredyty, lokaty i karty? Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową?
  4. Jak wybrać polisę ubezpieczeniową?
  5. Bank centralny a inne banki – czy stopy procentowe mają wpływ na nasz budżet domowy?

Prowadzące edukację finansową bibliotekarki Teresa Sobczak i Grażyna Cichoń towarzyszyły uczestnikom, wspierały ich i pomagały przejść przez ćwiczenia oraz cały etap każdego modułu.

W czasie przerw kawowych uczestnicy rozmawiali o tym czego dowiedzieli się , na tematy omawiane w poszczególnych modułach i na ile ta wiedza im się w przyszłości przyda. Każdy moduł kursu e-lerningowego kończył się testem.

Wśród zaproszonych gości była pani Ilona Szymańska przedstawicielka Banku Spółdzielczego w Starachowicach, która zapoznała kursantów z produktami bankowymi dla klientów indywidualnych oraz pani Anna Madejska Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta, która przedstawiła uczestnikom kursu zasady zawierania umów na odległość, o ewentualnym odstąpieniu od umowy, o reklamacjach towaru, o zawieraniu umów poza lokalem itp. Uczestnicy byli bardzo tą wiedzą zainteresowani ponieważ każdy podpisuje różne umowy.  

Kurs "O finansach w bibliotece" zakończono wypełnieniem ankiety i rozdaniem certyfikatów kursantom, które wręczył pan wójt Marek Wojtas oraz sekretarz UG w Pawłowie pan Krzysztof Charemski. Przy torcie przygotowanym na tę okoliczność wspólnie z uczestnikami podsumowano projekt.

Ostatnim etapem był wyjazd do Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Kielcach. Po miłym przywitaniu przez pracownika NBP, uczestnicy zostali zaproszeni do sali konferencyjnej, gdzie czekała na nich kawa , herbata i słodki poczęstunek. Dowiedzieli się bardzo dużo o historii pieniądza, m.in. z czego są wykonane i że polskie pieniądze projektuje Andrzej Heidrich. Obejrzeli i pieniądze z innych odległych krajów min. z Nepalu, Grecji oraz dolary australijskie, które wykonane są plastiku. Chętni mogli podnieść worek z 4 milionami złotych - pociętymi , wymienić 5 zł na okolicznościową monetę wyemitowaną na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po spotkaniu w NBP grupa pojechała zwiedzić Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. Zostali serdecznie przyjęci przez pana dyrektora Andrzeja Dąbrowskiego, który zapoznał zwiedzających z historią i pracą Biblioteki, oprowadził po wszystkich działach, przedstawił pracowników , którzy w szczegółach mówili o swojej pracy. Zachwycił uczestników tym, z jaką pasją mówił o Bibliotece.

Wszyscy zobaczyli jak funkcjonuje biblioteka „ od środka”, na czym polega praca specjalistów, co wykonują i czym się zajmują poszczególne działy. Jednym z najciekawszych działów był, ten gdzie skanuje się stare książki, czasopisma i udostępnia je w formie elektronicznej na stronie Świętokrzyska Biblioteka Cyfrowa, jak również dział ze starodrukami. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć książki z XVI wieku, jak były oprawione , ile kosztuje taka książka i jaki jest koszt jej konserwacji. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wycieczki , uznali ją za bardzo ciekawą i interesującą.  W drodze powrotnej uczestnicy zjedli duże lody w Świętej Katarzynie.

Uczestnikami kursu oraz wycieczki byli seniorzy Klubu Seniora w Pawłowie, czytelnicy, użytkownicy i przyjaciele GBP w Pawłowie.

I spotkanie  14.05.2018

Jak racjonalnie gospodarować domowym budżetem? – planowanie wydatków, oszczędzanie, nowa ustawa konsumencka

 iis90

iis91

 iis92

iis93

iis94

II spotkanie  18.05.2018

Bank przez Internet – jak założyć e-konto i robić przelewy przez Internet?

iis95 

iis96

iis97

iis98

iis99

iis99

III spotkanie  21.05.2018

Kredyty, lokaty i karty? Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową?

iis100

iis101

iis102

iis103

iis104

iis105

iis106

IV spotkanie  28.05.2018

Jak wybrać polisę ubezpieczeniową?

 iis107

iis108 

 iis109

iis109

iis110

iis111

 

V spotkanie  04.06.2018 

Bank centralny a inne banki – czy stopy procentowe mają wpływ na nasz budżet domowy

 iis120

 iis121

 iis122

 iis123

iis124 

VI spotkanie  21.06.2018

Zakończenie kursu

iis125 

 iis126

iis127 

 iis128

iis129

iis130

iis131

iis132

iis133 

 iis134

iis135 iis136

 iis137

iis138 iis139

iis140

iis141

iis142

VII spotkanie  27.06.2018

Wycieczka do Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Kielcach

iis150

iis151

 iis152

 iis153

iis154 

 iis156

iis157 

iis158

iis159

 

27.06.2018

Wycieczka do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach

iis160 

 iis161

iis162 

 iis163

 iis164

 iis165

iis166iis167 

 iis168

iis169 

iis170 

 iis171

 iis172

 

Dzieci z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka z wizytą w Bibliotece

W środę 13 czerwca Gminną Bibliotekę Publiczną w Pawłowie odwiedziły dzieci  z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka z Jadownik. Wizyta ta wiązała się z zakończeniem Projektu Przedszkolnego „Aktywne Czytanie”. Pani dyrektor ciepło i serdecznie przywitała wszystkich, a następnie przeczytała legendę,, O smoku wawelskim,,. Ponieważ przedszkolaki bardzo uważnie słuchały czytanej legendy, znakomicie poradziły sobie z zagadkami o groźnym potworze. Następnie w grupach na dużych kartkach papieru z elementów (puzli) starały się ułożyć smoka wawelskiego. Bardzo dobrze wszystkie grupy poradziły sobie z tym zadaniem. Na dużym ekranie multimedialnym obejrzały bajkę i wysłuchały piosenek o smoku wawelskim. Kończąc spotkanie panie z biblioteki zaprosiły młodych czytelników do korzystania ze zbiorów, rozdały zakładki do książek z godzinami otwarcia biblioteki. Jak zwykle na koniec spotkania nie obyło się bez pamiątkowego zdjęcia.

 

 

 

iis80

iis81

iis82

iis83

iis84

iis85

iis86

iis87

 

Noc bibliotek

09.06.2018r. Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie włączyła się do IV już wydania ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”, w 100-lecie Niepodległej pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. O akcji informowały plakaty , facebook, zostały wysłane zaproszenia. Licznie przybyli goście po przywitaniu przez panią dyrektor Teresę Sobczak zaczęli oglądać przygotowaną prezentację pod nazwą „Moda lubi powracać”, która obejmowała czasy panującej mody już od średnowiecza aż do współczesności . Uczestnicy (37 osób) spotkania podczas prezentacji wymieniali ciekawe uwagi . W trakcje wyszukiwali elementów garderoby, jak również krojów i fasonów ,które powtarzały się na przestrzeni wieków i przetrwały do dziś. Urozmaiceniem prezentacji była przygotowana wystawa książek ( Krzyżacy, Potop, Ogniem i mieczem, Pan Tadeusz, Chłopi, Lalka i inne) z opisami ubiorów charakterystyczne dla poszczególnych epok .Przerywnikiem w trakcje prezentacji był słodki poczęstunek, kawa , herbata …i niespodzianka w formie ciastek upieczonych wg średniowiecznego przepisu siostry Hildegardy przez Izabelę Kwiecień. Na zakończenie trzygodzinnego spotkania uczestnicy otrzymali zakładki  do książek z logo” Noc Bibliotek”. Prezentację przygotowała Izabela Kwiecień , a prowadziła Anna Michta.

70 

71

72

73

74

75

76

77

Globalnie w Bibliotece - Świat bez głodu

17.05.2018r. Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie zaprosiła młodzież z VI klasy Powszechnej Szkoły Podstawowej w Pawłowie aby wzięła udział w dyskusji , która miała na celu poruszyć problem dostępu do żywności na całym świecie. Młodzież zastanawiała się jakie są przyczyny głodu na świecie i czy można ten problem w jakiś sposób rozwiązać.

Po powitaniu przez Panią dyrektor Biblioteki Teresę Sobczak została odczytana krótka informacja o założycielu pierwszych organizacji humanitarnych - szwajcarze Henri Dunantcie .

Uczniowie zostali podzieleni na 5 grup a ich zadaniem było utworzenie mapy mentalnej dotyczącej skojarzeń z żywnością. Powstało 5 ciekawych, a zarazem odmiennych plakatów, które zostały zaprezentowane przez poszczególne grupy. Pozostając w grupach młodzież ułożyła puzzle i odczytała hasła ,których treść nawiązywała do czynników, które wpływają na głód. A są to : zmiany klimatu, rywalizacja o dostęp do ziemi, brak środków na produkcję żywności, konflikty zbrojne, marnowanie żywności. Z ciekawością obejrzeli dwa filmy pt. „Skąd się bierze głód” i „ Dlaczego bogata Afryka jest głodna”. Podczas dyskusji wspólnie doszliśmy do wniosku że wszyscy ludzie na całym świecie potrzebują do życia tych samych składników : soli mineralnych, witamin, tłuszczów; cukrów i białka. Sala w której odbywało się spotkanie została obwieszona plakatami z miejsc gdzie działa Polska Akcja Humanitarna. Słodki poczęstunek i wspólne zdjęcie zakończyło spotkanie. Spotkanie prowadziły Anna Michta i Katarzyna Sikora.

iis40 

iis41

iis42

iis43

iis44

iis45

iis46

iis47

iis48

iis49

iis50

iis51

iis52

iis53

iis54

iis55

iis56

iis57

iis58

iis59

Czytamy BIBLIĘ

23. 04. 2018 – Światowy Dzień Książki - miejscową Książnicę w Pawłowie odwiedziły dzieci z kl. II Szkoły Podstawowej w Pawłowie wraz z opiekunem Urszulą Gromiec, aby wziąć udział w zajęciach pt. ”Czytamy BIBLIĘ”księgę nad księgami, która przewyższa swoją wartością inne księgi. Na wstępie dzieci obejrzały filmik z którego dowiedziały się, że Biblia składa się z 73 ksiąg i zawiera ponad milion słów. Można w niej znaleźć odpowiedź na wszystkie nurtujące nas pytania, poznać cuda, które Bóg uczynił oraz to, że Biblię należy czytać, bo zawiera prawdy, które przekazał nam Stwórca. Następnym etapem zajęć było głośne czytanie Pisma Świętego przez dyrektora GBP –Teresę Sobczak i bibliotekarkę Annę Michta. Były to fragmenty z ewangelii św. Jana (21,15-19) i św. Łukasza (15,1-10) Uczniowie wysłuchali tą samą ewangelię w dwóch wersjach, najpierw z Pisma Świętego a następnie z Biblii dla dzieci. Aby utrwalić nową wiedzę dzieci rozwiązywały łamigłówki z czasopisma Promyczek Dobra. Ze stosu różnych kolorowanek wybierały te, które tematycznie dotyczyły wysłuchanych tekstów aby je pomalować. Zajęcia zakończyły się wystawą prac oraz pamiątkowym zdjęciem.

cb1

cb2

cb3

cb4

cb5 

cb7

cb8

cb6

 

Konkurs plastyczny PISANKA WIELKANOCNA

03. 04. 2018r. został rozstrzygnięty konkurs na Pisankę Wielkanocną, ogłoszony przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Pawłowie. W konkursie wzięło udział 8 Szkół Podstawowych       z terenu Gminy Pawłów. 128 dzieci dostarczyło łącznie 139 prac - pisanek. Przy ocenie brane były pod uwagę kategorie wiekowe autorów prac, technika wykonania oraz stopień samodzielności. Prace wykonane na styropianowych jajkach, pomimo ogromu pracy włożonej w ich wykonanie oraz wspaniałym efekcie końcowym , nie były oceniane. Natomiast własnoręcznie wykonane na wydmuszkach pisanki zdobyły wysokie uznanie oceniających.

Nagrodzeni uczestnicy:

Kategoria: klasa I – III

I miejsce :

Oliwia Kania, Grzegorz Kalista

II miejsce

Barbara Piwowarczyk, Filip Cieślik

III miejsce:

Lena Kulik, Nadia Michalczak

Wyróżnienia :

Jakub Mikos, Lena Kucharczyk, Jan Pocheć, Wiktoria Pytel, Jakub Wiśniewski, Piotr Lefek

Kategoria: klasa III - VI

I miejsce :

Marcelina Świetlik

II miejsce:

Karolina Pająk

III miejsce:

Aleksandra Piwnik

Wyróżnienia:

Karolina Pocheć, Roksana Pocheć, Amelia Nowak

iis30

iis31

iis32

iis33

iis34

iis35

pis1 

pis2

 

19 marca 2018 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie odbyła się kolejna edycja ogólnoeuropejskiej kampanii Tydzień z Internetem. Inicjatywa ta już od siedmiu lat zachęca do odkrywania potencjału Internetu i korzystania z możliwości, jakie dają nowe technologie. Tegorocznej akcji towarzyszy hasło: krytyczne myślenie.

Nasza Biblioteka włączając się w to wydarzenie, przygotowała warsztaty edukacyjne, w trakcie których uczestnicy mieli okazję przekonać się jak postrzegamy świat poprzez informacje docierające do nas za pośrednictwem Internetu i środków masowego przekazu i jaki wpływ mają rzeczywistość w której żyjemy. Zwrócono szczególną uwagę na fakt, że przekazy medialne,  które do nas docierają, nie zawsze opierają się na rzetelnych informacjach.

Młodzież biorąca udział w spotkaniu Wiadomości ze świata mogła ocenić wiarygodność informacji, w tym: jak rozpoznać tzw. „fake newsy”, jak krytycznie podchodzić do tego co serwują nam witryny czy portale internetowe z bieżącymi wiadomościami z kraju oraz ze świata. Dowiedzieli się, że większość materiałów prezentowanych w prasie, telewizji czy też dostępnych w Internecie, w mniejszym lub większym stopniu zawiera opinie ich autorów, dlatego często warto sprawdzić  je w kilku źródłach pod kątem wiarygodności lub aktualności i wyrobić sobie własne zdanie na temat przedstawianych w nich sytuacji bądź informacji. Uczestnicy tj. uczniowie 7 klasy Szkoły Podstawowej w Pawłowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach i z zaangażowaniem wykonywali przygotowane zadania, które uświadomiły im , że to samo wydarzenie może być różnie postrzegane przez różne grupy. Opiekunem grupy był Tomasz Słupski ,zaś warsztaty przygotowały bibliotekarki  Ewa Czajkowska, Anna Michta, Marta Kalisz .

iis20

iis21 

 iis22

iis23

 iis24

FERIE 2018

Ferie 2018r. w GBP w Pawłowie upłynęły pod hasłem „GRY PLANSZOWE W FERIE ZIMOWE i nie tylko” .We wspólnej zabawie wzięły udział dzieci w wieku od 3 do 10 lat z miejscowości Radkowice, Dąbrowa, Pawłów, Rzepin, Chybic. Młodzi czytelnicy rozgrywali emocjonujące partie szachów, mogli pograć w tradycyjnego chińczyka, monopoli PRL, bierki, puzzle. Najmłodsi uczestnicy ferii zachwycili się grą „ W lesie i w sadzie” oraz „Kura i pióra”. Nie brakowało też chętnych do zabawy piaskiem modelującym oraz malowania farbami plakatowymi. Dużym powodzeniem cieszyły się kręgle ,zabawki z kącika dla najmłodszych i kolorowanki. W zabawach czynny udział brali rodzice, a nawet babcie. Zajęciom towarzyszył słodki poczęstunek .

IMG 0006IMG 0009IMG 0013

 IMG 0016

IMG 0022

IMG 0036

IMG 0039

IMG 0040

IMG 0042

IMG 0046

IMG 0049

IMG 0059

 

Uczniowie z klas czwartych  ze Szkoły Podstawowej w Pawłowie  wysłuchali fragmentów książki ,, O Kajtku Szczęściarzu,, i rozmawiały z pisarką o odpowiedzialności za posiadane zwierzęta. Kilka osób za swoją aktywność otrzymało w nagrodę – książkę z dedykacją autorki.
DSC09016

DSC09021

DSC09029

DSC09030

DSC09036

DSC09037

DSC09046

 

Uczniowie z klas V – VI uczestniczyli w warsztatach  plastyczno - literackich. Dzieci pisały i ilustrowały książkę swoich marzeń. Każda książka była czytana i oceniana przez autorkę.

 DSC09054

DSC09072

DSC09073

DSC09076

DSC09077

DSC09084

DSC09126

 

91 urodziny Kubusia Puchatka.

25 października 2017r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie ok. 60 dzieci z klas I ,II, III z nauczycielami Anną Maciąg, Jolantą Wrona, Urszulą Gromiec i Edytą Nowak ze Szkoły Podstawowej w Pawłowie bawiło się na  91 urodzinach Kubusia Puchatka.

Wszystkich gości serdecznie przywitała dyrektor biblioteki  Teresa Sobczak . Na wstępie przeczytała  Rozdział trzeci w którym Puchatek z Prosiaczkiem tropią zwierzynę i o mało co nie łapią łasicy. Następnie dzieci z dużym zaangażowaniem odpowiadały na  pytania, np. Kto mieszkał w Stumilowym lesie? Ile Kubuś Puchatek ma lat ? Wszyscy odpowiadali głośno chórem .

Po zgadywankach rozpoczęły się zabawy ruchowe dzieci naśladowały lot pszczół, skoki tygryska i inne. Zabawie towarzyszył śmiech i radość szczególnie podczas losowania i czytania  życzeń dla Kubusia Puchatka. Po życzeniach  przyszedł czas na prezenty, które  dzieci wykonywały na brystolu dowolną techniką.

Jak przystało na urodziny odśpiewano sto lat misiowi. Zaproszeni goście poczęstowani zostali wspaniałym i pysznym tortem z wizerunkiem  Kubusia Puchatka oraz sokiem owocowym.

Na zakończenie dzieci zaprezentowały solenizantowi  piosenki i ustawiły się do pamiątkowego zdjęcia.

Zajęcia z dziećmi poprowadziły bibliotekarki  Ewa Czajkowska i Grażyna Cichoń.

iis30

iis31 

 iis32

iis33 

 iis34

iis35

iis36

iis37

 

Akcja „Przerwa na wspólne czytanie”

Terminy

  • do 14.10.2017 – zgłoś bibliotekę
  • 02-31.10.2017 – głosuj na bibliotekę
  • 7.11 – ogłoszenie wyników

Aby Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie otrzymała zestaw ciekawych książek, to zagłosuj zwiększając jej szanse na zwycięstwo oddając każdego dnia jeden głos na stronie https://www.wspolneczytanie.pl

wcz 

Narodowe Czytanie Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

Dzieci z Godowa w Bibliotece w Pawłowie

W poniedziałek 09.10.2017r. Gminną Bibliotekę Publiczną w Pawłowie odwiedziły  dzieci  z kl. II i III SP w Godowie wraz z nauczycielami Teresą Lutrzykowską i Jolantą Zapała. Dzieci zapoznały się z  księgozbiorem  i  zasadami korzystania z biblioteki. Z ciekawością szperały w kolorowym księgozbiorze dziecięcym  i chętnie czytały wierszyki z książki Beaty Jacewicz „Dobre rady” o tym , że warto się uczyć i czytać książki. Zdobyte informacje zainspirowały dzieci do projektowania biblioteki  pod hasłem  „Biblioteka moich marzeń”. Pracę wykonywały wspólnie na dużym kartonie za pomocą kolorowej kredy. W oczekiwaniu na rodziców dzieci  prezentowały piosenki i recytowały wiersze min. „Paweł i Gaweł”. Myślimy , że dzieci jeszcze nie jeden raz odwiedzą naszą bibliotekę.                                                              Wspólna fotografia wśród księgozbioru dla dzieci  uwieczniła miłe spotkanie.

god1

god2

god3

god4

god5

god6

god7

god8

god9

Narodowe Czytanie Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

W sobotę 2 września 2017 Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie włączyła się   do  Narodowego Czytania Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Tekst z podziałem na rolę czytało 15 osób w obsadzie:

CZEPIEC - Marek Wojtas

DZIENNIKARZ, KSIĄDZ, POETA        - Jerzy Kaczor             

ZOSIA                      - Madzia Styczeń

HANECZKA           - Anna Styczeń  

RADCZYNI                  - Halina Czaja

KLIMINA                    - Patrycja Lipa

KASPER, JASIEK       - Mateusz Styczeń

PANNA MŁODA     - Dominika Lipa

PAN MŁODY               - Jakub Wrona

MARYNA, RACHEL   - Dorota Mandziak

ŻYD                               - Alicja Imiołek

Czytanie rozpoczął Pan Wójt Marek Wojtas, który wcielił się w postać Czepca a na widowni obecny był Henryk Więcław przewodniczący Rady Gminy w Pawłowie.

Czytającymi tekst były dzieci, młodzież i dorośli.  Niektóre dialogi między postaciami wywoływały salwy śmiechu, np. między Radczynią a Kliminą.

Uczestnikami  spotkania było 41 osób, w tym m.in.  trzypokoleniowa rodzina: babcia Ania                                    z dwojgiem wnucząt Madzią i Mateuszem, którzy  czytali tekst a mama na widowni słuchała.

Niektórzy czytający tak poważnie potraktowali swoje role, że wystąpili w odpowiednich strojach np. Panna Młoda, Pan Młody i Żyd.

Na koniec pokroiliśmy Wesele - tort na drobne kawałki i zjedliśmy ze smakiem popijając kawą                              i herbatą. Uczestniczyło 41 osób.

Gminna Biblioteka Publiczna serdecznie dziękuje za szczególne zaangażowanie Pani Dorocie Mandziak nauczycielce ZS w Pawłowie i Pani Alicji Imiołek dyr. GOKSiR  w Pawłowie oraz czytającym tekst Wesela,  jak również wszystkim uczestnikom NARODOWEGO CZYTANIA w Pawłowie.

DSC07812

DSC07780

DSC07790

DSC07792

DSC07799

DSC07802

DSC07806

Sieciaki na wakacjach

W ramach akcji ,,Sieciaki na wakacjach,, Biblioteka w Pawłowie po raz kolejny zorganizowała imprezę dla dzieci na temat bezpieczeństwa w sieci. Z bogatej oferty jaką mieli do dyspozycji skorzystali z edukacyjnych gier komputerowych, obejrzeli na dużym monitorze kreskówkę na temat bezpieczeństwa w sieci, odpowiadali na pytania quizowe oraz kolorowały sieciakowe rysunki. Poznały drużynę sieciaków, czyli dzieci posiadających zdolności i wykorzystujących je w walce z internetowymi zagrożeniami. Oni walczą z sieciuchami uosobieniami zagrożeń, czyhających na  internautów. Na zakończenie  był słodki poczęstunek, wręczono uczestnikom  sieciakowe dyplomy i zaproszono milusińskich do pamiątkowego zdjęcia.

snw

snw2

snw3

snw4

snw5

 

podziekowanie

Lato w Bibliotece

W czwartek  20.07.2017r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie odbyły się zajęcia pod hasłem LATO W BIBLIOTECE . Zajęcia przygotowały i prowadziły bibliotekarki Anna Michta i Teresa Sobczak. Uczestniczyło 13 dzieci. Spotkanie  rozpoczęło  się od malowania farbami plakatowymi  dowolnych ilustracji; były to m.in.  tęcza, kwiaty - nieraz dziwne kwiaty, łąka pełna kolorowych kwiatów, motyle, słońce, chmury. Każdy uczestnik znalazł dla siebie odpowiednie zajęcie. Jedni układali  klocki lego czy  modelowali różne figurki ze specjalnego piasku, dziewczynki  robiły biżuterię z kolorowych gumek.  Nie zabrakło chętnych aby rywalizować w grach planszowych, których w bibliotece nie brakuje. Dla urozmaicenia zajęć, zorganizowano  zabawy ruchowe, które bardzo dzieci absorbowały. Niektóre dzieci wróciły do domu z książkami wypożyczonymi w bibliotece. Zajęcia prowadziły Anna Michta i Teresa Sobczak.

 iis9

iis10 

iis11

iis12

iis14

iis16

iis17

iis18

iis13 

iis15

iis20

iis21

iis22

 

 

 

Czwartek 27 lipca 2017 

iis19

iis23

iis24

iis25

iis26

iis20

iis21

 

Czytanie u Krasnoludków

W czerwcu 2017 r. w przedszkolu  Rzepinie bibliotekarki GBP w Pawłowie czytały przedszkolakom książki. Anna Michta czytała Fikołki pana Pierdziołki  a Teresa Sobczak dyr. GBP czytała  Origami z wierszykami  - Agnieszki Frączek i Doroty Dziamskiej.

iis4 

iis5

iis6

iis7

iis8

Jak przystało na małych urwisów, tak witały gościa, że aż go przewróciły  na dywan. Podczas czytania przedszkolaki z uwagą słuchały  wierszyków, wybuchły śmiechem, z ciekawością zaglądały do książki, aby zobaczyć rysunki w niej  zamieszczone. Nawet zdarzyło się , ze dzieci znały niektóre wiersze na pamięć , więc mówiły, że czytają razem z panią. Dużo radości sprawiły im podarunki w postaci naklejek, zakładek do książek i słodyczy. Było bardzo wesoło, dzieci zadawały dużo pytań i zapraszały nas na następne spotkanie

 

Bicie rekordu w czytaniu Jak nie czytam,  jak czytam

iis1 

iis2

iis3

Happening  czytelniczy w szkole w Starym Bostowie rozpoczął się o godz. 10:00. Przedszkolaki, nauczyciele i rodzice bardzo chętnie sięgnęli po ulubioną książkę do czytania.  1 czerwca to szczególny dzień dla dzieci, które obchodziły swoje święto. Nasz czytający poranek uwieńczony został pieczeniem kiełbasek przy ognisku oraz słodkościami. Udział wzięło 17 osób.

Filia Biblioteczna w Radkowicach wraz ze Szkołą Podstawową także w tym dniu  przyłączyła się do akcji  "Masowego czytania".  73 osoby w czasie dnia sportu szkolnego na sali gimnastycznej równocześnie czytały książki.

Gminna Biblioteka Publiczna oraz Zespół Szkół     w Pawłowie  o godz. 10:00 biły rekord w masowym czytaniu. Na przyszkolnym trawniku,  między rozgrywkami sportowymi 221  osób czytało książki.

Razem 311 osób równocześnie czytało książki

Noc bibliotek

 jis1

Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie 3 czerwca 2017 roku wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „ Noc Bibliotek” .Na ten wieczór przygotowano prezentację multimedialną  starych  rodzinnych zdjęć pod hasłem „ Zdjęcia z kuferka”. Fotografie zostały udostępnione przez czytelników Biblioteki.

Spotkanie rozpoczęło się o godz.19 . Bibliotekę odwiedziła grupa dzieci z rodzicami, która z zaciekawieniem przeglądała księgozbiór dla dzieci, zwiedzała całą bibliotekę. Podczas tego spotkania do biblioteki zapisał się nowy czytelnik  z Rudnika gmina Brody.

„Noc Bibliotek” przebiegała w atmosferze wspomnień z dawnych, minionych lat. Podczas prezentacji ,osoby uczestniczące opisywały i przybliżały  wydarzenia i okoliczności powstania zdjęć oraz miejsca w których były zrobione. Było bardzo ciekawie, można było zobaczyć jakie były ubiory, jakie nosiło się buty, torebki, uczesanie czy  jak wyglądało wyposażenie domu. Kilka  fotografii było z okresu II wojny światowej , w tym żołnierza II Korpusu Armii  gen. Andersa. Część  zdjęć pochodziła z lat 20 XX w, na których mogliśmy zobaczyć stroje, budynki czy krajobrazy.  Bardzo ciekawe były zdjęcia z lat 60-tych  ze szkoły z Pokrzywnicy i ze szkoły pielęgniarskiej w Kielcach w latach 70. Inne zdjęcia prezentowały kościół w Pawłowie, gdzie uczestnicy rozpoznawali osoby i  księży pracujących w tej parafii. Duże zainteresowanie wzbudziły zdjęcia żołnierza – mieszkańca gminy -  ze służby wojskowej i uczennicy  szkoły średniej  z lat 50-tych.

Te stare zdjęcia i mrok za oknami biblioteki stworzyły niepowtarzalny i melancholijny nastrój sprzyjający wspomnieniom będącym często przyczyną ciekawej dyskusji, a nawet wywołującym salwy śmiechu.

Przy kawie, herbatce i słodkościach uczestnicy kontynuowali wspomnienia nawiązując do  śmiesznych określeń rzeczy codziennego użytku, a starsi wyjaśniali ich znaczenie opowiadając przy tym humorystyczne wydarzenia  z tym związane.

 

Bibliotekarki z Pawłowa w bibliotekach powiatu włoszczowskiego

 bib1

9 maja 2017 bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowie w ramach Tygodnia Bibliotek odwiedziły Bibliotekę Publiczną we Włoszczowie oraz dwie biblioteki gminne tj. w Krasocinie i w Seceminie. Biblioteki te po rozbudowie charakteryzują się nie tylko ciekawą architekturą zewnętrzną ale również interesującymi rozwiązaniami wewnątrz obiektów wraz z nowoczesnym wyposażeniem . Pomieszczenia są przestronne i przytulne ,spełniają standardy na miarę XXI wieku, przyciągają piękną kolorystyką, w tym także ciekawymi cytatami zamieszczonymi na ścianach.

We wszystkich bibliotekach spotkałyśmy się z serdecznym przyjęciem. Koleżanki – bibliotekarki zapoznały nas z rozmieszczeniem i wyposażeniem bibliotek i przygotowały słodki poczęstunek. W Bibliotece w Krasocinie poczęstowano nas tortem z napisem ”Tydzień Bibliotek”.

Dzięki temu spotkaniu mogłyśmy wymienić uwagi i doświadczenia dotyczące pracy .Takie Biblioteki są marzeniem wielu bibliotekarzy i czytelników.

Mów do mnie wierszem


Spotkanie autorskie z Adamem Ochwanowskim
Adam Ochwanowski Poeta, krytyk literacki, publicysta, tłumacz, scenarzysta oraz reżyser widowisk plenerowych i kameralnych, satyryk, gawędziarz oraz animator kultury. Absolwent LO im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie i Studium Kulturalno-Oświatowego w Krośnie nad Wisłokiem.

              Publikacje prasowe m.in.: "Twórczość", "Poezja", "Nowy Wyraz", "Literatura", "Akcent", "Życie Literackie", "Tygodnik Kulturalny", "Fraza", "Nowa Okolica Poetów", "Sycyna", "Przemiany", "Teraz", "Radostowa"
              Za dorobek literacki i działalność kulturalną odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Za Zasługi Dla Kultury Polskiej i Medalem Gloria Artis. W 2013 roku wybrany, w plebiscycie "Echa Dnia" Człowiekiem Roku za zasługi w rozwoju turystyki oraz rekreacji w województwie świętokrzyskim.
               Publikacje książkowe m.in.: Dopóki żyją matki; Dotyk Madonny; Północ; Oswajanie świtu; Ostatni seans z Julią; Wigilia Apokalipsy; Erotyki i przytyki;Droga Krzyżowa; Dwunastu gniewnych błaznów; Siedem wierszy głównych; Póki co ...; Trzynaście zmysłów; Zaszczep mnie bajką; Gwiezdne szyfry; Pławienie koni. Autor libretta do śpiewogry "Od sabatu do ornatu"i tekstów do diaporamy "Ponidzie na Ziemi".
                Autor tekstów piosenek popularnych i poetyckich.

4 kwietnia 2017 r. godz. 16:00
Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie