Tydzień Bibliotek 08-15 maja 2022 r.
„BIBLIOTEKA ŚWIAT W JEDNYM MIEJSCU”
W ramach Tygodnia Bibliotek 8-15 maja 2022 pod hasłem „Biblioteka Świat W Jednym Miejscu” bibliotekę odwiedziła młodzież wraz z opiekunem panią Gabrielą Radecką Dudek. Rok 2022 ogłoszony został przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej rokiem Marii Konopnickiej – autorką noweli, wierszy, literatury dziecięcej, tłumaczką i publicystką. Spotkanie pt. ,,Pamięć poezją zapisana”, rozpoczęła dyrektor biblioteki Anna Michta przedstawiając rolę i znaczenie Tygodnia Bibliotek w społeczeństwie. Prezentacja multimedialna przybliżyła postać pisarki. Wójt gminy Pawłów Marek Wojtas jako pierwszy przeczytał wiersz „Ojczyzna moja”, następnie młodzież z kl. VII i VIII z Publicznej Szkoły Podstawowej z Pawłowa i klubowicze z Dyskusyjnego Klubu Książki. Wiersz pt:,, W piwnicznej izbie” był czytany z podziałem na role przez babcię i wnuczka oraz panią z Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkanie to połączyło pokolenia. Została odśpiewana „Rota” Marii Konopnickiej, najbardziej znana polska pieśń patriotyczna.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy czytali ciekawe cytaty z utworów Marii Konopnickiej.
Grażyna Cichoń
Warsztaty z pisarką Moniką Sawicką- Kacprzak
Środa 27.04.2022 roku to bardzo dynamiczny i zabiegany dzień w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie. Przyczyną całego zamieszania były warsztaty dla dzieci i młodzieży z gminy Pawłów przeprowadzone przez pisarkę
i dziennikarkę z Łodzi Monikę Sawicką-Kacprzak, autorkę powieści obyczajowych np. Kruchość porcelany, Serwantka , oraz książeczek dla dzieci np. O Kajtku Szczęściarzu, Zakochany Kajtek, Kajtuś rusza w świat. Kajtuś patriota .
Pani Monika odwiedziła nas po raz drugi, a widząc swoje zdjęcie z dedykacją z przed 5 lat, wiszące na ścianie biblioteki zdziwiona powiedziała: „O, to ja !”.
Spotkanie składało się z trzech tematycznych części przeznaczonych dla różnych grup wiekowych dzieci ze szkoły podstawowej.
Pierwsza grupa to dzieci klasy II z PSP w Pawłowie i klasy III z PSP w Rzepinie. Spotkanie pod hasłem „Kajtusiowe opowieści-jak mądrze kochać zwierzęta” miało charakter edukacyjno-poznawczy z elementami kampanii na rzecz zwierząt.
Na prezentacji multimedialnej uczniowie obejrzeli przygody małego, mądrego pieska o imieniu Kajtuś ,który faktycznie istnieje i mieszka w domu pisarki. Pani Monika opowiadała jak należy żywić zwierzęta i opiekować się nimi, podkreślając przy tym jak ważna jest odpowiedzialność za naszych podopiecznych. Zadawała pytania jak prawidłowo dbać o zwierzęta. Dzieciaki przekrzykiwały się w odpowiedziach, wtrącając wesołe historyjki o własnych pupilach. Przepełnione emocjami przeszły do następnych zadań, polegających na rozwiązywaniu zagadek i łamigłówek.
Na zakończenie spotkania uczniowie mogli zakupić książeczki o przygodach małego Kajtusia i otrzymać autograf pisarki.
W kolejnych warsztatach literacko-plastycznych „Nasza książka marzeń” uczestniczyły kl. IV, V, VI z PSP w Pawłowie. Uczniowie z pomocą pisarki, która podpowiadała im,
że marzenia mogą się spełniać, ale muszą bardzo tego chcieć i do tego dążyć, tworzyli własną książkę z marzeniami. W efekcie powstały bardzo interesujące i kreatywne prace, które zostały upamiętnione na wspólnych zdjęciach.
Na warsztatach „Szacunek i godność” uczniowie klas: VII i VIII z PSP w Pawłowie słuchali prezentacji o tym, jak być dobrym człowiekiem, jak szanować drugiego człowieka bez wzglądu na kolor skóry czy wyznania. Rozmawiali o podobieństwach i różnicach między ludźmi oraz wynikającej z tego tolerancji. Usłyszeli jak wielkie znaczenie ma słowo wypowiedziane do drugiego człowieka, możemy nim wesprzeć, ale także „zabić”. Pani Monika podkreśliła jak ważna jest miłość do siebie, bo tylko wtedy potrafimy kochać innych i kumulować pozytywną energię, która pozwala nam nie chować urazy i nie odpłacać złem za zło.
Tematyka przedstawiona na warsztatach na pewno będzie pomocna w realizacji zadań i marzeń przed jakimi stoją uczniowie podczas edukacji szkolnej ale i w codziennym życiu. Dziękujemy za wspaniałe, pełne wzruszeń i uniesień spotkania.
Ewa Czajkowska
24 marca 2022r dwie klasy IV z PSP z Rzepina odwiedziły bibliotekę. Młodzież zapoznała się z księgozbiorem i zasadami funkcjonowania biblioteki. Opiekunami grupy były Marta Dudek i Bożena Fałek.
Wizyta w przedszkolach
Panie bibliotekarki Ewa i Marta kolejny już raz odwiedziły z książeczkami przedszkolaków w Dąbrowie i w Godowie.
RANDKA W CIEMNO Z KSIĄZKĄ
Z okazji walentynek Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie przygotowała romantyczną wystawę książek pod hasłem „Randka w ciemno z książką”. Wśród półek pojawiły się czerwone balony w kształcie serca, a na czytelników czekały tajemnicze książki, pięknie zapakowane w kolorowy papier. Dlatego każdy chętny po wylosowaniu serduszka z numerem nie wiedział, z jaką książką się „umawia”, jaką książkę będzie czytał w domu.
Na uczestników czekały okolicznościowe upominki, biblioteczne smycze, notesy, długopisy, a także słodki poczęstunek przy kawie i herbacie. Na twarzach naszych czytelników malowało się lekkie zdziwienie i pozytywne zaskoczenie. Święto Zakochanych to bardzo dobra okazja do zakochania się w …książce .
Ewa Czajkowska
Ferie 2022
Ferie – Książka – Planszówka i Ja- w Bibliotece czas się nie dłuży było hasłem zimowych zajęć . Podczas ferii zimowych staraliśmy się wypełnić czas różnymi atrakcjami. Codzienne spotkania z dziećmi odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00 – 13.00. W spotkaniach uczestniczyło ogółem 94 osoby. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wyjątkowa gra ,,Wygibajtus, która była dobrym pretekstem dla paru chwil dobrej gimnastyki. Również kolorowe mozaiki do układania obrazków dla dzieci to super kreatywna zabawa rozwijająca dziecięcą wyobraźnię, która świetnie rozwija zdolności manualne dzieci. W ofercie nie mogło również zabraknąć układania puzzli, kolorowania, rysowania i innych zabaw. Prawdziwym wyzwaniem dla dzieci był robot Photon, gdzie niektórzy stawiali swoje pierwsze kroki w świecie programowania. W czasie ferii zaproszony został do biblioteki lekarz weterynarii pan Marcin Mandziak, który prowadzi prywatny gabinet weterynaryjny EMwet w Brzeziu. Przeczytał on książkę z serii Mądra mysz pt: ,,Mam przyjaciela weterynarza”, która bardzo podobała się wszystkim przybyłym. W ciekawy sposób opowiadał o swojej pracy, a także uświadomił dzieci, że o zwierzątka trzeba dbać i i ich pielęgnować. Trzeba pamiętać również o szczepieniach zwierząt. Dzieci zadawały dużo pytań dotyczących leczenia i pielęgnacji zwierząt. Wizyta gościa upłynęła bardzo szybko i w miłej atmosferze. W drugim tygodniu bibliotekę odwiedziła pani pielęgniarka Marzena Bryła, która na co dzień pracuje w Gminnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Pawłowie. Również przeczytała książkę z serii Mądra mysz pt: ,,Mam przyjaciółkę pielęgniarkę”. W interesujący sposób opowiedziała o swoim trudnym zawodzie szczególnie w czasach pandemii. Dużą atrakcją dla dzieci okazała się prezentacja przedmiotów, które znajdowały się w kuferku medycznym (rękawiczek, strzykawek, wenflonów, probówek do pobierana krwi) potrzebnych w codziennej pracy pielęgniarki. Mali słuchacze chętnie zadawali pytania pani pielęgniarce jak dbać o zdrowie i jak zostać pielęgniarką. Czytelniczka naszej biblioteki Martusia przeczytała na głos książeczkę pt: ,,Kim zostanę ?- wierszyki o zawodach „tematycznie powiązane ze spotkaniem. Pani pielęgniarka na zakończenie rozdała wszystkim lizaki oraz naklejkę z napisem ,,Mam przyjaciółkę pielęgniarkę”. Wszystkim uczestnikom ferii serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas. Do zobaczenia za rok !
Tekst Grażyna Cichoń
Czwarta edycja akcji Mała Książka Wielki Człowiek w Gminnej Bibliotece
Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie.
22.11.2021 roku bibliotekę odwiedziły dwie grupy przedszkolaków ze szkoły w Pawłowie wraz z opiekunami: Agnieszką Wojtas, Haliną Kalisz, Edytą Nowak. Pierwsza grupa dzieci przybyła o godzinie 10.30, a druga 12.00. Spotkanie odbyło się w formie warsztatów , mających na celu zapoznanie dzieci z ogólnopolskim projektem Mała Książka Wielki Człowiek . Akcja ma zachęcić rodziców i dzieci do odwiedzania biblioteki i codziennego czytania. Każde dziecko otrzymało w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.
Dzieci powitała pani dyrektor Anna Michta, która przeczytała wiersz pt: ,,Tygryski' z książeczki,, Pierwsze czytanki dla...'',a następnie bardzo chętnie przedszkolaki liczyły tygryski w wierszu i z zaciekawieniem patrzyly co jeszcze jest innego w książce.
Przedszkolaki z ochotą podjęły zabawę mającą na celu zrobienie grzywy tytułowego tygryska, wykorzystały do tego celu papierowe talerze , klej, kolorowe kredki, bibułę. Po zkończonej zabawie dzieci zaprezentowały swoje prace. Dzieci budowały piramidę z książek, która miała uświadomić książkowy rozwój dziecka.
W spotkaniu zostały zaprezentowane: piosenka Mieczysława Szcześniaka pt:,, Mała Książka Wielki Człowiek'' i spot promujący wspomnianą akcję.
Wszystkie dzieci po spotkaniu stały sie pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki.
Marta Kalisz
Spotkanie autorskie z Szymonem Koprowskim
W świetlicy środowiskowej GOKSIR w Pokrzywnicy 24.10.2021 r. miało miejsce spotkanie z Szymonem Koprowskim pisarzem, grafikiem, ilustratorem książek. Pomysłodawcą wydarzenia był Jerzy Hamera. Organizatorami byli Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Pawłowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Pokrzywnicy i Doliny Pokrzywianki. Szymon Koprowski jest synem nieżyjącego już Jana Koprowskiego pisarza urodzonego w Pokrzywnicy gmina Pawłów. Na spotkanie z Szymonem Koprowskim przybyli mieszkańcy gminy Pawłów i uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki z GBP im. Michała Basy w Pawłowie. Po spotkaniu z panem Szymonem Koprowskim biblioteka zakupi książki które wydał :„ Balkon na krańcu świata ”, „ Uszy van Gogha”, „ Za chwilę zacznie padać deszcz…” , „Dybuk z ulicy Piotrkowskiej” i najnowszą powieść „Requiem dla Wrocławia”. Wieku uczestników spotkania zakupiło książki autora z dedykacją. Dodatkową atrakcją była wystawa prac Wiesławy i Szymona Koprowskich. Dyrektor biblioteki Anna Michta nawiązała do wieczoru wspomnień o Janie Koprowskim, które miało miejsce 25 lutego 2014 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie.
10 rocznica śmierci Jana Koprowskiego była okazją do uczczenia tej daty i zaproszenia Stanisława Nyczaja prezesa Oddziału Kieleckiego Związku Literatów Polskich, który w ciekawy sposób przedstawił postać pisarza. Biblioteka w swoim księgozbiorze posiada dużo powieści autorstwa Jana Koprowskiego. Najbardziej znane są powieści biograficzne: Opowieść o moim ojcu i Opowieść o mojej matce. Dzięki temu spotkaniu na półce biblioteki czytelnik znajdzie książki ojca i syna , czyli Jana Koprowskiego i Szymona Koprowskiego. Podczas niedzielnego spotkania Szymon Koprowski podarował bibliotece rękopis ojca Jana Koprowskiego pt. „Opowieść o mojej matce „z 1986 roku oraz dużo zdjęć z lat młodości i nie tylko. Dla naszej instytucji jest to bardzo cenne ,gdyż wykonamy wystawę rękopisu książki , zdjęć i twórczości pisarza. Biblioteka zaś podarowała panu Szymonowi Koprowskiemu książkę Ks. Adama Orczyka „ Z historii Pawłowa i okolic w Górach Świętokrzyskich. Podczas spotkania czas uświetnił swoim występem Maciej Bidziński dyrektor GOKSIR w Pawłowie.
Grażyna Cichoń
Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem pisarzem i ilustratorem książeczek dla dzieci
Już po raz drugi Gminną Bibliotekę Publiczną im. Michała Basy w Pawłowie odwiedził autor i ilustrator książek dla dzieci Wiesław Drabik. 18 października 2021 r. w spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy III ze szkół podstawowych w Rzepinie i Godowie wraz z nauczycielami.
Pan Drabik na wstępie powiedział dzieciom, iż pisarzem został z przypadku. Z zawodu zaś jest inżynierem chemikiem. Przed dwudziestoma pięcioma latami, zanim zaczął pisać pracował w budownictwie .Wszystko zaczęło się niewinnie od napisania dla córki Joasi wiersza o wiośnie na prace domową. Wiersz bardzo się spodobał, a przygoda pisarska trwa do dzisiaj.
Autorskie spotkanie pozwoliło bliżej poznać postać pisarza, który szybko nawiązał kontakt z dziećmi. Opowiedział, jak powstaje książka i ilustracja do niej. Czytał fragmenty swoich bajeczek, po czym przerywał, a dzieci kończyły wesołym rymowaniem. Zabawa w zgadywanie tytułów bajek czy odnajdywanie ukrytych przedmiotów na kartach książeczek wywołała ostrą konkurencję i przekrzykiwanie się w odpowiedziach. Za prawidłowe odgadnięcie uczestnicy zabawy byli nagradzani zakładkami i naklejkami. Główną nagrodę książkową Wiesław Drabik wręczył Oli Michcie za aktywność, a Ninie Jasztal za piękne przeczytanie fragmentu książki.
Miłe i wesołe spotkanie z Wiesławem Drabikiem upłynęło bardzo szybko. Kolejka po autograf świadczyła o dużym zainteresowaniu pisarzem i jego bajkami. Dyrektor biblioteki Anna Michta zakupiła nowe bajeczki przywiezione przez pana Drabika. Chętnych zapraszamy do biblioteki po humorystyczne historie przedstawione w książeczkach, których stronice ubarwiają radosne, ciekawe i przyjazne ilustracje.
.
Ewa Czajkowska
Noc Bibliotek 2021
W sobotni wieczór 9 października Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie otworzyła swoje podwoje w innych niż zwykle godzinach. Dokładnie o godzinie 18 rozpoczęła się VII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem "Czytanie wzmacnia" .
W tym roku biblioteka przygotowała spotkanie z poezją Michała Basy i wierszami Katarzyny Jasztal o naszym patronie. Pani Katarzyna należy do Stowarzyszenia Poetów Ziemi Świętokrzyskiej. Zainspirowana osobą Michała Basy napisała wiersze, które podarowała naszej bibliotece. Tematyka spotkania nie była przypadkowa, gdyż zbiegła się z dwiema ważnymi datami: 47 rocznicą śmierci patrona biblioteki oraz 3 rocznicą nadania imienia Michała Basy naszej bibliotece.
Wśród nastrojowej scenerii przy stolikach i lamkach nocnych, dyrektor Anna Michta przywitała wszystkich przybyłych m.in. dwie córki Michała Basy : panią Wiesławę Bernacką i Mirosławę Gulbę. Wieczór składał się z dwóch części podzielonych występem wokalnym pani Wiesławy Bernackiej, Janiny Staneckiej i Bogusława Sitka. Zaśpiewali pieśni o tematyce wojennej, po czym zaprosili wszystkich do wspólnego odśpiewania pieśni patriotycznej „Rozszumiały się wierzby płaczące”.
Pierwszą część wieczoru, rozpoczęli wierszami Katarzyny Jasztal uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Pawłowie: Mateusz Styczeń, Maria Zarosa, Wojciech Wrona, Bartosz Lipa, Aleksandra Wrona oraz z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzepinie: Julia Stanecka, Zuzanna Majewska, Gabriela Kusiak, Gabriela Pożoga.
Natomiast w drugiej części, poezję Michała Basy czytały panie z Dyskusyjnego Klubu Książki, nauczycielka języka polskiego Gabriela Radecka - Dudek oraz stała uczestniczka imprez bibliotecznych Magdalena Styczeń uczennica kl.V Publicznej Szkoły Podstawowej w Pawłowie. Wieczór pełen emocji i wspomnień zakończył się słodkim poczęstunkiem przy kawie i herbacie.
Biblioteka dziękuje za współpracę i zaangażowanie polonistkom młodzieży czytającej: Gabrieli Radeckiej – Dudek i Wiesławie Rutkowskiej, polonistkom młodzieży czytającej oraz Elżbiecie Sławek prowadzącej pracownię tkaniny i sznurka za udostępnienie ręcznie wykonanych flakonów dekorujących stoliki.
Wszyscy uczestnicy otrzymali zakładki z logo "Nocy Bibliotek”, akcją zachęcającą do czytania i korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Takie wydarzenia pokazują jak bardzo otwarta i dostępna dla wszystkich jest biblioteka bez względu na wiek.
Narodowe Czytanie 2021
Dziesiąta, jubileuszowa edycja Narodowego Czytania w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie odbyła się 4 września 2021 r. Dyrektor Biblioteki Anna Michta na wstępie odczytała list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, zapraszający do wspólnego głośnego czytania książki ”Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
Wśród scenerii odzwierciedlającej salon pani Dulskiej, o godz.9.00 rozpoczęliśmy Narodowe Czytanie .Łącznie czytało 9 osób w obsadzie: Pani Dulska – Anna Styczeń, Pan Dulski- Wojciech Jóżwik, Zbyszko Dulski– Jerzy Kaczor, Hesia Dulska – Oliwia Strabanik, Mela Dulska- Magdalena Styczeń , Juliasiewiczowa z Dulskich - Gabriela Radecka – Dudek, Lokatorka – Alicja Kiczor, Hanka – Maria Kusiak, Tadrachowa – Halina Czaja.
Słuchacze z zainteresowaniem śledzili losy bohaterów tragikomedii ukazującej ludzką głupotę, skąpstwo, pazerność oraz zakłamanie, które nadal są aktualne we współczesnym społeczeństwie. Momentami dialogi wywoływały śmiech i poruszenie .Na widowni była obecna Katarzyna Sikora – radna Gminy Pawłów oraz sołtysi: Maria Kusiak, Halina Bernacka, Jolanta Bryła, Wojciech Jóźwik.
Podczas przerwy wszyscy poczęstowali się kawą i herbatą oraz wspaniałym tortem przygotowanym w formie książki . Odtwórcy roli otrzymali w nagrodę za zaangażowanie w popularyzację czytelnictwa książkę Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej” z pamiątkową pieczątką od prezydenta.
Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom za wykorzystanie wspaniałej okazji by pokazać jak ważne jest czytanie i książka .
Tekst napisała Ewa Czajkowska
„
Przyjaciel Biblioteki
Po raz trzeci 28 maja 2021 r. Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie przyznała tytuł Przyjaciela Biblioteki. Kapituła uhonorowała statuetką i dyplomem ks. dr Adama Orczyka za zaangażowanie i troskę o dobro biblioteki, tworzenie tego miejsca, za współpracę w kształtowaniu nawyku obcowania z książką, za propagowanie wiedzy o słowie pisanym oraz za bezinteresowne wsparcie w formie darów książek, szczególnie swojego autorstwa.
Wśród zaproszonych gości był pan wójt Marek Wojtas, dyr. GOKSiR-u Maciej Bidziński, Przyjaciele Biblioteki z poprzednich edycji, panie z Dyskusyjnego Klubu Książki. Ze względu na obostrzenia pandemiczne ograniczono liczbę zaproszonych osób.
Dyr. Biblioteki Teresa Sobczak przedstawiła osobę ks. dr Adama Orczyka oraz jego dorobek pisarski. Wójt Marek Wojtas wręczył statuetkę i dyplom. Ks. Adam dziękował za wyróżnienie i docenienie jego wysiłku, wspominał czas pracy nad książkami tematycznie związanymi z historią gminy Pawłów:, tj. „Prymas Tysiąclecia patronem szkoły w Dąbrowie”, „Zarys dziejów parafii św. Jana Chrzciciela w Pawłowie”, „Z historii Pawłowa i okolic w Górach Świętokrzyskich”. Książki te, stanowią ogromną wartość, gdyż są jedynymi opracowaniami dotyczącymi gminy.
Uświetnieniem spotkania był koncert na flecie poprzecznym Natalii Mendak, uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej im. Zygmunta Noskowskiego w Skarżysku-Kamiennej. Utwory Bułata zaśpiewał grając na gitarze pan Maciej Bidziński dyr. GOKSiR w Pawłowie.
Ks. Adam Orczyk podarował uczestnikom spotkania 20 książek „Z historii Pawłowa i okolic w Górach Świętokrzyskich” z indywidualną dedykacją Na tę okoliczność jako poczęstunek przygotowano tort w formie książki.
Biblioteka w swoich zasobach posiada wszystkie tytuły autorstwa ks. Adama Orczyka, które cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników. Ponadto dzięki hojności Księdza biblioteka wzbogaciła się o ponad 50 tytułów z dziedziny religioznawstwa, wychowania, historii oraz literatury pięknej.
Uczestnicy byli zauroczeni skromną postawą księdza Adama, a po dłuższej rozmowie wszyscy odczuli ciepło i serdeczność emanującą od Jego osoby.
Czytelnicy oczekują na spotkanie autorskie.
Mała Książka Wielki Człowiek
Po raz trzeci trwa akcja Mała Książka Wielki Człowiek skierowaną do dzieci urodzonych w latach 2014-2017r. Zapraszamy dzieci z rodzicami po odbiór wyprawki do Biblioteki od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.
Mała Książka Wielki Człowiek
W poniedziałek 9 marca 2020 w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie odbyło się spotkanie z najmłodszymi czytelnikami biorącymi udział w II edycji akcji przeznaczonej dla dzieci w wieku 3 – 6 lat Mała Książka Wielki Człowiek realizowanej przez Instytut Książki. Biblioteka przystępując do projektu stara się zachęcić dzieci i rodziców do jak najwcześniejszego korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
Dzieci po zapisaniu się do biblioteki i wypożyczeniu książki otrzymują wyprawkę w postaci książki Pierwsze czytanki dla… oraz książkę dla rodziców informującą dlaczego warto czytać i jakie korzyści wynikają z czytania dla dziecka. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki, czytelnik otrzymuje naklejkę. Po zebraniu dziesięciu naklejek, mały czytelnik otrzymuje dyplom.
Biblioteka do końca lutego 2020 r. wydała 300 wyprawek z tego 60 dzieci już otrzymało dyplomy. Jeden czytelnik Miłosz Pożoga zdobył już dwa dyplomy i rozpoczął zbieranie naklejek do trzeciego dyplomu, a pozostałe dzieci zaczęły zbierać punkty na drugi dyplom.
Dzieci często mobilizują rodziców wymuszając szybkie przeczytanie wypożyczonej książki i ponownego odwiedzenia biblioteki aby zdobyć kolejną naklejkę.
Akcja jest kontynuowana i dzieci będą sukcesywnie zdobywały dyplomy i odznakę z logo akcji.
W ubiegłej i w tej edycji Biblioteka zorganizowała uroczyste spotkanie dla tych dzieci i ich rodziców, które bardzo ambitnie potraktowały wypożyczanie i czytanie książek z biblioteki. Dzieci zostały uroczyście uhonorowane dyplomami i nagrodami w postaci książeczek oraz odznaką z logo akcji, które wręczał wójt Gminy Pawłów Marek Wojtas i dyrektor biblioteki Teresa Sobczak. Zakończeniem spotkania był słodki poczęstunek - tort z logo akcji Mała Książka Wielki Człowiek.
Koordynatorami akcji w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie są bibliotekarki: Anna Michta, Grażyna Cichoń, Ewa Czajkowska i Marta Kalisz.
Ferie z robotem Photonem
Święto Biblioteki
Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie 15 października 2019r. uroczyście obchodziła po raz pierwszy dzień patrona.
Wśród gości byli Pan Marek Wojtas – wójt gminy, Henryk Więcław – przewodniczący Rady Gminy wraz z radnymi: Katarzyną Sikora, Michałem Przygoda i Piotrem Miziewiczem, pan Marcin Głowacki – dyr. Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wandy Pomianowskiej w Radkowicach oraz zastępca dyr. PSP im. Jana Piwnika „Ponurego” Wiesława Rutkowska, Adam Lefek – prezes Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju. Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach reprezentowały: Bożena Piasecka i Edyta Watras. Uczestnikami spotkania byli także czytelnicy, sympatycy i przyjaciele biblioteki.
Uroczystość zaszczyciły swoją obecnością córki Michała Basy Wiesława Bernacka i Mirosława Gulba.
Zgromadzeni z przyjemnością wysłuchali piosenek i wierszy autorstwa Michała Basy zaprezentowanych przez zespół Duża Nuta pod kierownictwem Macieja Bidzińskiego dyr. GOKSiR-u w Pawłowie.
Rangę uroczystości podkreślił wykład dr Marka Jedynaka z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach przedstawiający okupacyjną działalność Michała Basy „Mściciela”- żołnierza oddziałów partyzanckich AK Jana Kosińskiego ”Inspektora Jacka”, Bolesława Boczarskiego „Juranda” i 4 pp Leg.AK. Dowiedzieliśmy się wiele nowych faktów z życia patrona, opartych na dokumentach i badaniach historycznych.
Wzruszenie wywołał występ pani Wiesławy Bernackiej – córki patrona i Bogusława Sitka, którzy zaśpiewali piosenkę z tekstem M. Basy pt .”Nie żal ci chłopcze…” .
Ponadto wiersze swojego autorstwa recytowali pan Franciszek Dobrucki, który znał osobiście Michała Basę oraz pani Małgorzata Orczyk „Ku pamięci Michała Basy”.
Od 2018 r. Biblioteka przyznaje tytuł Przyjaciela Biblioteki za zaangażowanie i troskę o dobro biblioteki, tworzenie tego miejsca, za współpracę w kształtowaniu nawyku obcowania z książką, za propagowanie wiedzy o słowie pisanym oraz uczestnictwo we wspólnych, integrujących środowisko imprezach kulturalno-edukacyjnych.
Statuetkę Przyjaciela Biblioteki za 2019 rok otrzymali: Halina Czaja – czytelniczka, uczestniczka spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki, angażuje inne osoby do czynnego udziału w życiu Biblioteki, Publiczna Szkoła Podstawowa w Pawłowie im. Jana Pawła II oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.
Wspaniały tort w formie książki będący również dekoracją był miłym zakończeniem uroczystości.
Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie jest dumna z tak pozytywnego i wszechstronnego patrona – żołnierza, działacza społecznego i politycznego, wiciarza, poety, bajarza oraz piewcy Gór Świętokrzyskich, którego dopiero teraz dogłębniej odkrywamy i poznajemy.
Po raz kolejny Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie im. Michała Basy dołączyła do V ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem Znajdźmy wspólny język. A naszym przewodnim tematem spotkania były wspomnienia z podróży po Polsce i nie tylko Zwiedzaj świat z Biblioteką - Relacje ze zwiedzanych miejsc. Uczestnicy prezentowali swoje zdjęcia z odwiedzanych miejsc w Polsce i Europie , jednocześnie opowiadali o nich i zachęcali innych do ich odwiedzenia. W trakcje wywiązała się interesująca dyskusja i wymiana wspomnień z odwiedzonych miejsc. Jak się okazało wiele osób było w tych samych miejscach takich jak Wilno, Jezioro Wigry, Góra Krzyży, Troki, Cmentarz na Rossie, bazylika w Świętej Lipce , Węgry, Włochy ,Szwecja , Dania . Wspomnienia z podróży rozpoczęła pani Anna Styczeń , która w ciekawy sposób przedstawiła swoją podróż na Litwę. Dużo wspomnień wywołały zdjęcia z pielgrzymki do Medjugorie, Lourdes czy La Salette. I tu duża wiedzą i pamięcią wykazała się pani Irena Pocheć z Radkowic , która jak się okazało dużo podróżuje. Atmosfera wspomnień spowodowała, ze było miło i ciekawie, co wywołało ogólne zadowolenie. Te wspomnienia w pewien sposób zachęciły innych do odwiedzenia prezentowanych miejsc i wywołały dyskusje gdzie warto by było jechać , nie koniecznie za granicę , gdyż w Polsce też jest wiele pięknych miejsc. A tak w świetnym towarzystwie czas mijał szybko i Noc Bibliotek 2019 należy uznać za udaną.
VIII edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie
W sobotę 7 września 2019 r. o godz. 9 w Gminnej Bibliotece w Pawłowie im. Michała Basy odbyła się 8 edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Tym razem przez ponad dwie godziny czytane były nowele polskie.
Jak co roku, tegoroczne czytanie ” Dobrej pani „ E. Orzeszkowej rozpoczął Pan Marek Wojtas, Wójt Gminy Pawłów. Następnie tekst w interpretacji Magdaleny Styczeń, Haliny Czaja, Jadwigi Hamera, Anny Styczeń, Stanisława Sitka, Kamili Dylewskiej, Marianny Kutera, Jerzego Kaczora, Doroty Mandziak, Gabrieli Radeckiej - Dudek, Marii Kusiak, Marioli Orczyk, Julii Staneckiej wysłuchało 43 osoby.
Dalsze czytanie kontynuowała młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej w Pawłowie, która przypomniała słuchającym treść noweli B. Prusa „Katarynka”. Byli to: Michał Sobczak, Mateusz Styczeń, Rozalia Linek, Karolina Szwugier i Natalia Lipa.
Czytający przenieśli uczestników spotkania w atmosferę XIX-wiecznej Warszawy, przypominając o podstawowych wartościach którymi powinniśmy kierować się wżyciu.
Spotkanie zakończył poczęstunek tortem z logo 8 Narodowego Czytania oraz kawa i herbatą.
Uczestnicząc w Narodowym Czytaniu przejawiamy piękną współczesną formę patriotyzmu i dbanie o dziedzictwo narodowe.
Franciszek Dobrucki w Bibliotece
13 czerwca 2019 r. w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej im. Michała Basy w Tarczku odbyło się spotkanie autorskie z Franciszkiem Dobruckim autorem książki Tarczek w opowiadaniach i we wspomnieniach . Patronat honorowy pełnił Wójt Gminy Pawłów pan Marek Wojtas.
Uczestnikami spotkania byli mieszkańcy Tarczka oraz osoby wywodzące się z tej miejscowości, m.in. prof. zw. dr hab. nauk med. Stanisław Głuszek , obecnie jest prorektorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Dziekanem Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu z małżonką oraz sam autor Franciszek Dobrucki.
Pan Franciszek Dobrucki wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic opowiedział o swojej nowo wydanej książce Tarczek w opowiadaniach i we wspomnieniach.
Alicja Zanijat , osoba działająca w Towarzystwie Przyjaciół Starachowic przeczytała laudację dla Pana Franciszka, przygotowaną na tę okoliczność , a pan Maciej Bidziński przy akompaniamencie gitary uprzyjemnił wieczór poezją śpiewaną oraz piosenką patriotyczną.
Następnie rozpoczęła się część wspomnieniowa. Pan prof. Stanisław Głuszek który urodził się i wychowywał w Tarczku wspominał swoje dzieciństwo, czasy szkolne i stwierdził, że ciężka praca w gospodarstwie zaprocentowała pozytywnie w dorosłym życiu. Z sentymentem wspominał swoje miejsce urodzenia , koleżanki i kolegów z klasy, którzy byli obecni na spotkaniu . Często odwiedza swoje rodzinne strony.
Pan profesor przekazał dla Biblioteki 7 książek z historii medycyny, których jest autorem lub współautorem.
Na tej uroczystości nie mogło zabraknąć pana Bogusława Sitka miłośnika i znawcy folkloru świętokrzyskiego oraz sołtysa Tarczka pani Wiesławy Bernackiej, którzy wspólnie zaśpiewali pieśń z tekstem i muzyką Bogusława Sitka.
Spotkanie było bardzo ciekawe, gdyż uruchomiło wiele wspomnień , tych wesołych i tych smutnych, wspominano wiele zacnych osób mieszkających i wywodzących się z Tarczka. Od uczestników – mieszkańców – padła propozycja zorganizowania następnego spotkania.
Pan Dobrucki zaproponował utworzenie Stowarzyszenia Sympatyków Tarczka aby bogatą historię i mieszkańców prezentować następnym pokoleniom. Kilka osób chętnie podjęło pomoc w jego zorganizowaniu.
Na zakończenie autor podpisywał zakupione książki a pieniądze ze sprzedaży przeznaczył dla Olusia Sikora z naszej gminy, którego czeka kosztowna operacja.
Po zakończeniu oficjalnego spotkania w kuluarach toczyły się rozmowy, gdzie m.in. planowano już kolejne spotkanie.
Tydzień czytania Biblii w Bibliotece
Poznajemy Biblię przez czytanie i zabawę
Po raz drugi w czasie Tygodnia Biblijnego Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie zorganizowała dla młodzieży wspólne czytanie Pisma Świętego.
Uczestnikami spotkania było 21 uczniów kl. Vb wraz z opiekunem Grzegorzem Latała z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Pawłowa.
Do czytania przygotowano tekst Ewangelii św. Jana 21, 1-24 z Biblii Tysiąclecia oraz ten sam tekst z wydania dla młodzieży.
Klasa była wyjątkowo chętna do czytania , w górze był las rąk. Wybrane osoby płynnie i pięknie przeczytały tekst. Część chłopców jest na co dzień ministrantami i lektorami więc teksty z Pisma świętego nie są dla nich obce.
Dzieci mogły obejrzeć różne wydania Pisma Świętego, w tym także dla dzieci i młodzieży bogato ilustrowane.
Dla utrwalenia wiedzy przeszliśmy do zabawy grając w gry planszowe o tematyce religijnej, takie jak: Obrazki pełne łaski, Pierwsi świadkowie Jezusa, Największy dar, Poznaję Biblię – gra memory, Poznajemy Rok Liturgiczny. W podziale na zespoły po wylosowaniu gry rozpoczęła się zabawa.
Młodzież wykazała się dużą znajomością tekstów z Biblii, gdzie w jednej z gier trzeba było układać cytaty i już na początku jego tworzenia doskonale odgadywali całość.
W innej grze trzeba było zabłysnąć dużą znajomością Biblii oraz Roku Liturgicznego, a także wykonać zadania np. utworzyć własną osobą literę do słowa Jezus czy zaśpiewać pieśń.
Uczniowie, którzy wzięli udział w spotkaniu potrafili pięknie ze sobą współpracować i korzystać z posiadanej wiedzy religijnej. Ta postawa młodzieży daje ogromną radość i nadzieję, że wyrosną na wspaniałych ludzi.
Zajęcia prowadziły bibliotekarki Teresa Sobczak i Anna Michta.
Kryminalnie w Bibliotece
12.04.2019 w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Gminnej Bibliotece Publicznej
im. Michała Basy w Pawłowie odbyło się spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką, autorką powieści komediowo-obyczajowych z wątkiem kryminalnym, które zachwycają i bawią ogromne rzesze czytelników. Są to m.in.: „Martwe jezioro”, „Czy ten rudy kot to pies”, „ Zacisze 13”, „Zacisze 13. Powrót”, „Lilith”, „Natalii 5”, „Cichy wielbiciel”, „Drugi przekręt Natalii”.
Uczestniczyło 20 osób, w tym członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki z bibliotek w Pawłowie oraz z MGBP w Bodzentynie z moderatorem Martą Janicką.
Olga Rudnicka humorystycznie przedstawiła swoje pisarskie początki, kiedy w wieku 18 lat zadebiutowała powieścią „Martwe jezioro” wydaną przez wydawnictwo Prószyński.
Już jako dziecko lubiła książki i filmy, które budziły strach i dreszcze. Miało to wpływ na wyobraźnię pisarki i stało się inspiracją do pisania powieści kryminalnych.
Jedna z książek „Cichy wielbiciel” wzbudziła dyskusję z czytelnikami, ponieważ autorka porusza temat stalkingu. Pisanie tej powieści było dla niej jednym z większych emocjonalnych przeżyć.
Marzeniem Olgi Rudnickiej jest napisanie poważnego kryminału, który budził by grozę a nie śmiech u czytelnika. Jedna z czytelniczek mówiła, że po przeczytaniu powieści bardzo się uśmiała a autorka odpowiedziała: „… pani ma się bać, a nie śmiać” – bo to jest kryminał.
Uczestnicy spotkania byli bardzo zadowoleni, gdyż przebiegało w swobodnej i radosnej atmosferze, którą autorka sama stworzyła.
Tygodzień z Internetem
Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie już po raz dziewiąty brała udział w kampanii Tygodnia z Internetem. Tematem spotkania było Prawda czy fałsz? Co kryje się w informacji.
Młodzież klasy VII Publicznej Szkoły Podstawowej w Pawłowie - 16 uczniów - uczestnicząca w zajęciach dowiedziała się co to są informacje, skąd się biorą, do czego służą, jak ocenić prawdziwość informacji. Każda osoba z grupy miała za zadanie przedstawić się oraz podać o sobie dwie informacje jedną prawdziwą, druga fałszywą. Zadaniem pozostałych było zweryfikowanie odpowiedzi z osobą przedstawiającą się.
Kolejne ćwiczenie polegało na tym, że uczniów podzielono na cztery grupy rozdano im artykuły Informacje ze świata. Podczas pracy nad artykułami mieli stwierdzić czy są one wiarygodne, czy nie? Sprawdzali zgodność tytułu z treścią oraz wiarygodność miejsca, w którym informacja się ukazała. Na flipcharcie liderzy każdej z grup wypisywali prawdziwość oraz nieprawdziwość podanych informacji w artykułach.
W ostatniej części spotkania obejrzeli wystąpienia ,,youtuberów,, autorytetów współczesnej młodzieży np.: Ukryte wiadomości w popularnych obrazach-autor Neksu, Czy to koniec Internetu ? -autor Boxdel. W tym ćwiczeniu chodziło o wzbudzenie uważności oraz wiarygodności autora oraz danych. Panie prowadzące zajęcia Grażyna Cichoń i Ewa Czajkowska zaprezentowały osobom uczestniczącym dwie aplikacje online Botom eter i Webmii.com przy pomocy których mogą zdobyć więcej informacji o wybranej osobie i jej aktywności w Internecie.
Mimo posiadanej świadomości, że nie wszystko jest wiarygodne i prawdziwe, młodzież nie przywiązuje dużej wagi do selekcjonowania i sprawdzania prawdziwości informacji z Internetu.
Wniosek, który wysunęła młodzież na zajęciach: Internet jest dobrem ale jednak rozważnie trzeba z niego korzystać.
Globalnie w bibliotekach
Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie już po raz kolejny wzięła udział w programie „Globalnie w bibliotekach”, realizowanym przez Polską Akcję Humanitarną we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem programu jest zaangażowanie społeczności bibliotek w dyskusję i refleksję nad obrazem pomocy humanitarnej, zastanowienie się nad tym, w jaki sposób myślimy o pomocy humanitarnej i ludziach, którym pomoc jest udzielana.
22 marca Światowy Dzień Wody
22 marca Światowy Dzień Wody to dobry moment by uświadomić wszystkim ,że woda to wielki skarb i należy ją szanować. Biblioteka zaprosiła klasę VI z PSP w Pawłowie na spotkanie pod hasłem ‘’Dostęp do wody dla wszystkich”. Opiekunem grupy był Grzegorz Latała. Przybyłych powitała dyrektor Biblioteki Teresa Sobczak. Uczniowie zapoznali się z działalnością Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) problemem dostępu do czystej i pitnej wody na całym świecie. Aby naświetlić jak wielki jest problem uczestnicy obejrzeli film obrazujący problemy wynikające z braku dostępu do wody. Dzięki temu mogli przystąpić do realizacji przygotowanych zadań i ich omawiania. „Wodne wyzwania na świecie” to mapka zawierająca informacje w kolorowych ramkach , które należało połączyć z odpowiednim państwem. Uczniowie pracując w trzech grupach dowiedzieli się jakie są przyczyny utrudnionego dostępu do wody. Młodzież wyciągnęła wnioski, że dostępność do wody jest prawem każdego człowieka - prawem takim samym jak prawo do oddychania. Szereg informacji jakie otrzymali spowodowało ,że sami zaczęli tworzyć hasła : Woda to skarb, Woda to życie, Szanuj wodę, Oszczędzaj wodę, Kropla na wagę złota.
Zajęcia przygotowały i prowadziły Anna Michta i Ewa Czajkowska .
Spotkanie autorskie z Grzegorzem Rakiem
06.03.2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie odbyło się spotkanie z Grzegorzem Rakiem autorem książki Miłość w Rzeczniowie, który obecnie mieszka w Skarżysku Kamiennej a urodził się w Rzeczniowie, wsi położonej w województwie Mazowieckim. Tam spędził dzieciństwo. Angażował się w działalność w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, pracował w kieleckim Wojewódzkim Domu Kultury oraz w chęcińskim Centrum Kultury i Sportu. Zainicjował i wcielił w życie w kieleckim teatrze im. Stefana Żeromskiego tzw. Premiery studenckie.
Autor mówił o swoim życiu, o tym co skłoniło go do napisania książki, o spotkanych ludziach a także czytał fragmenty powieści. Również padały pytania od czytelników. Gorąca dyskusja wywiązała się w momencie, kiedy była mowa o ludziach, których znali także uczestnicy spotkania. Sprawdziło się powiedzenie, że „jaki ten świat jest mały”.
Spotkanie przebiegło w radosnej, przyjemnej i swobodnej atmosferze.
Uczestnicy, którzy kupili książkę otrzymali specjalne dedykacje od autora.
Walentynki w Bibliotece
„Przekazujemy iskierkę sympatii i radości, niech radosny uśmiech na twarzach zagości” pod takim hasłem odbyło się walentynkowe spotkanie w Bibliotece z uczniami kl.III z Publicznej Szkoły Podstawowej w Pawłowie..
Dzieci, które przyszły z panią Urszulą Gromiec przywitała dyrektor Teresa Sobczak, a dalej zajęcia poprowadziły Ewa Czajkowska Anna Michta .
Zabawę rozpoczęło utworzenie przez wszystkich ”kręgu przyjaźni” i przekazanie iskierki sympatii i radości poprzez podanie dłoni. Następnie dzieci przeczytały historię „walentynek” i informację o św. Walentym. Stwierdziły , że ten dzień 14 lutego kojarzy im się przede wszystkim z zakochanymi parami, a także z okazywaniem bliskim osobom (rodzinie i przyjaciołom) miłości , przyjaźni, sympatii i zainteresowania. Po czym wspólnie rozwiązywaliśmy krzyżówkę walentynkową.
Ciekawe aforyzmy, złote myśli i przysłowia polskie związane ze słowem miłość przybliżyły znaczenie walentynek. Urozmaiceniem spotkania były zabawy ruchowe : wesoły węzeł, odbicie lustrzane, papierowy deszcz i mówienie sobie 3 komplementów.
Dzieci z wielkim zaangażowaniem rysowały małe serca na dużym wyciętym z kartonu sercu, przesyłając tym samym szczęście i dobro dla całego świata. Po tylu miłych zabawach dzieci wykonały swoją walentynkę.
Z uśmiechem na twarzy, lizakiem z czerwonym serduszkiem i zakładką do książki w dłoni dzieci wróciły na zajęcia szkolne.
Mała Książka Wielki Człowiek
W poniedziałek 04.02.2019 podsumowaliśmy trwający trzy miesiące projekt ”Mała książka wielki człowiek”. Przybyłych powitała pani dyrektor GBP im. Michała Basy w Pawłowie Teresa Sobczak i omówiła realizację tego projektu. Na spotkaniu z naszymi najmłodszymi czytelnikami gościł pan Wójt Marek Wojtas.
Rozdaliśmy 100 wyprawek dla dzieci i rodziców. Maluchy otrzymały specjalne karty czytelnika i za każde odwiedziny w Bibliotece i wypożyczenie książeczek otrzymywały naklejki – „sówki”, które kleiły na tych kartach. Wszyscy którzy uzbierali 10 naklejek otrzymali na uroczystym spotkaniu Dyplomy Małego Czytelnika, a za uczestnictwo w akcji każde dziecko dostało książeczkę, które wręczał pan wójt Marek Wojtas.
Większość z nich jest aktywnymi czytelnikami Biblioteki.
Mali czytelnicy przybyli z rodzicami, babciami i dziadkami, były też wychowawczynie z przedszkoli z Rzepina i Godowa. Podczas spotkania był słodki poczęstunek w formie tortu z logo akcji „Mała książka wielki człowiek” oraz kawa i herbata. Projekt zachęcił rodziców i dzieci do dalszego odwiedzania Biblioteki i korzystania z bogatego księgozbioru dla najmłodszych.
Niektórzy rodzice sami potwierdzili , że dzięki akcji po raz pierwszy odwiedzili Bibliotekę. Rodzice zgodnie twierdzili, że akcja im się bardzo podobała i przyniosła im wymierne efekty, gdyż dzieci bardzo chcą słuchać czytanych książek a także odwiedzać bibliotekę. Wszyscy chcą aby taką akcję kontynuować.
Jedna z dziewczynek – Sara powiedziała: „muszę wypożyczać dużo książek to wyrosnę na mądrą dziewczynkę”.
Bibliotekarki Marta Kalisz i Ewa Czajkowska, które prowadziły projekt odwiedzały również przedszkola, które podjęły współpracę a nauczycielki Anna Garbacz, Karolina Ponikowska, Zuzanna Rejkiewicz, Anna Wiosło, Justyna Sepiół, i Agnieszka Pocheć były wsparciem w tej akcji.
Ferie 2019
Tegoroczne ferie zimowe w bibliotece upłynęły pod znakiem uśmiechui zabawy. Wszystkie dzieci ,które nas odwiedziły znalazły coś ciekawego dla siebie. A było w czym wybierać, ponieważ dzieci mogły korzystać z dużej oferty gier planszowych i edukacyjnych. Nie zabrakło też gier manualnych i sprawnościowych takich jak :figury piaskowe, Balanse Chairs, Spadające małpki ,Kura i Pióra ,Bierki, Klocki i Puzzle, Kręgle , Mozaiki . Przerywnikiem w tych grach były zabawy ruchowe.
Jak przystało na Bibliotekę nie zabrakło też spotkania z książką. Po wysłuchaniu wiersza” Lokomotywa” J.Tuwima dzieci namalowały wagony na kolorowych kartkach, z których potem utworzyły wspaniały pociąg. Również powodzeniem cieszyła się książka D. Strzemińskiej-Więckowiak „Kim zostanę”, z której dzieci wybierały wiersz o zawodzie, który chciałyby wykonywać w przyszłości. Atrakcją dla uczestników wspólnej zabawy były: Kalambury,gra Jeden z trzynastu , rozwiązywanie krzyżówek i zagadek , wykonywanie masek karnawałowych i biżuterii z kolorowych gumek, które posłużyły na przebranie podczas balu karnawałowego. Bal był tez okazją do śpiewania piosenek dla dzieci z podkładem muzycznym. Pomocą była książka „ Piosenki dla dzieci na każdy dzień”. Jeden dzień został poświęcony na turniej gier, w którym dominowały szachy i gra planszowa 5 Sekund, Pingwiny z Madagaskaru i Kominiarz.
Codziennie dzieci mogły korzystać z komputerów, wypożyczać książki i kolorować obrazki dowolną techniką , z których powstała ciekawa wystawa. Cieszyło też to, że do zabawy z dziećmi włączali się rodzice. Biblioteka zapewniła dzieciom słodki poczęstunek.
Ogólnie udział w feriach w bibliotece wzięło 110 osób. Zajęcia z dziećmi prowadziły bibliotekarki: Anna Michta, Grażyna Cichoń, Ewa Czajkowska, Marta Kalisz.
Spotkanie z Krzysztofem Kamińskim autorem książki Ojciec Klimuszko znany i nieznany
W piątek 7.12.2018r. w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Kamińskim – reporterem o bogatym dorobku zawodowym, wydawcą kwartalnika Porady na zdrowie, popularyzatorem medycyny naturalnej i ekologii.
Ponieważ jest on wielkim znawcą życia i działalności o. Czesława Klimuszki , dlatego też postać tego niezwykłego zakonnika była głównym tematem spotkania. Fascynacja tym człowiekiem i jego niezwykłymi zdolnościami zaowocowała napisaniem i wydaniem książki Ojciec Klimuszko znany i nieznany. Dodajmy, że nie jest ona jedyną w dorobku dziennikarza. Inne to: Franciszkanin z Elbląga, Ojciec Klimuszko. Życie i legenda, O.C.A. Klimuszko-zielarz-jasnowidz-uzdrowiciel. Pan Krzysztof przybliżył nam znaczenie ziół i zdrowego trybu życia we współczesnym świecie.
W prezentacji uczestniczyło 65 osób: w tym członkowie Klubu Seniora w Pawłowie oraz inni czytelnicy biblioteki. Była też możliwość zakupienia książek i czasopism z wystawy przygotowanej przez naszego gościa.
Kawa , herbata i pyszne słodkości - nie do końca z zasadami zdrowego odżywiania się - zakończyły to miłe i interesujące spotkanie.
92 urodziny Kubusia Puchatka w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie obchodziliśmy w tym roku 16 października. Na tą uroczystość do biblioteki przybyli uczniowie kl. II z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pawłowie wraz z opiekunkami-panią Jolantą Wrona i panią Grażyną Kosmala. Po przywitaniu gości, dyrektor biblioteki - pani Teresa Sobczak przeczytała rozdział szósty przygód Kubusia Puchatka” W którym Kłapouchy obchodzi swoje urodziny i dostaje dwa prezenty”, po czym dzieci wylosowały karteczki z ulubionymi powiedzonkami Kubusia Puchatka i głośno je przeczytały. Potem dzieci naśladując Kangurka skakały na dużych piłkach do celu, którym była torba z cukierkami Ta zabawa ruchowa bardzo przypadła dzieciom do gustu. Następnym etapem urodzin było pompowanie balonów i rysowanie na nich prezentu dla Kubusia. Do wszystkich baloników zostały przywiązane kolorowe wstążeczki. W tym momencie zabawa urodzinowa przeniosła się na świeże powietrze, na plac przed biblioteką. Tu dzieci kolorowymi kredami rysowały na kostce brukowej wizerunek solenizanta i innych bohaterów książki, a następnie wręczyły Kubusiowi balonikowe prezenty wieszając je wokół niego na gałązkach. Punktem kulminacyjnym uroczystości były życzenia i odśpiewane 100 lat przy urodzinowym torcie z wizerunkiem Kubusia Puchatka. Ten słodki poczęstunek bardzo wszystkim smakował. Impreza zakończyła się pamiątkowym zdjęciem. Urodziny przygotowały i prowadziły bibliotekarki Anna Michta, Katarzyna Sikora, Ewa Czajkowska, Marta Kalisz.
70-lecie i nadanie imienia 2października 2018 r.
W roku obchodów 100-letniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie 02.10.2018r. obchodziła podwójną uroczystość : 70- lecie istnienia biblioteki oraz nadania jej imienia Michała Basy.
Dyrektor biblioteki - Teresa Sobczak uroczyście przywitała licznie przybyłych gości. Wśród nich byli : Wójt Gminy Pawłów Marek Wojtas, Przewodniczący Rady Gminy Henryk Więcław, ks. dziekan Andrzej Rdzanek, ks. Franciszek Piwowarczyk, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej imienia Witolda Gombrowicza w Kielcach Andrzej Dąbrowski, dyrektorzy bibliotek publicznych: Jolanta Sopińska MBP im. Adolfa Dygasińskiego w Starachowicach, Anna Stachucy - GBP w Brodach, Dorota Tomaszewska- Biblioteka i Ośrodek Kultury Gminy Mirzec, Małgorzata Polakowska - MGBP w Wąchocku, Marta Janicka - MGBP im. Adeli Nawrot w Bodzentynie, Teresa Banaszczyk - GBP w Skarżysku Kościelnym, Małgorzata Wiśniewska -MGBP im. Jana Pawła II w Suchedniowie, Barbara Kozłowska - GBP w Waśniowie, Ewa Trzmiel - GBP w Nowej Słupi, emerytowane bibliotekarki: Anna Fałek, Bogusława Gała oraz Krystyna Kwiecień. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: dyrektorzy Publicznych Szkół Podstawowych: z Pawłowa - Katarzyna Stanecka wraz z nauczycielami, z Radkowic - Marcin Głowacki, Wiesława Rutkowska - nauczycielka z PSP w Rzepinie, która swoją wiedzą bardzo wspomagała bibliotekę przy wyborze i prezentowaniu sylwetki patrona, Stanisława Pepeś - prezes Klubu Seniora w Pawłowie, Henryk Cioroch – komendant OSP w Pawłowie, Marek Styczyński - naczelnik OSP w Pawłowie, Alicja Imiołek - dyrektor GOKSiR w Pawłowie, sołtysi, przedstawiciele różnych instytucji i firm, którzy uczestniczą w życiu biblioteki. Ze szczególna radością powitani zostali czytelnicy i przyjaciele biblioteki, którzy współtworzą to miejsce.
Bardzo ważnymi gośćmi uroczystości była rodzina patrona Biblioteki - dzieci w osobach : państwo Halina i Adama Bernaccy, państwo Leokadia i Jan Basa, , pani Regina Przygoda, pani Mirosława Graba, pan Zbigniew Kowalski oraz wnuki: Adam Basa i Anna Wojteczek.
W dalszej kolejności zaprezentowana została historia funkcjonowania Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowie przez dziesięciolecia oraz prezentacja ukazująca jej codzienną pracę i działalność.
Od tego roku Biblioteka będzie honorować tytułem Przyjaciela Biblioteki osoby, które będą ściśle współpracować i włączać się w działalność Biblioteki.
Kapituła złożona z bibliotekarek przyznała tytuł za zaangażowanie i troskę o dobro biblioteki, tworzenie tego miejsca, za współpracę w kształtowaniu nawyku obcowania z książką, za propagowanie wiedzy o słowie pisanym, oraz uczestnictwo we wspólnych, integrujących środowisko imprezach kulturalno - edukacyjnych.
Pierwszymi utytułowanymi Przyjaciółmi Biblioteki za 2017 zostały: Dorota Mandziak, Marianna Kutera i Anna Styczeń.
Drugą bardzo ważną częścią uroczystości było nadanie imienia Michała Basy Gminnej Bibliotece Publicznej . Poprzez nadanie imienia Biblioteka: uzyska swoistą indywidualną tożsamość wyróżniającą ją spośród innych bibliotek, pokaże osobę patrona, jego postawę życiową i dokonania, pozyska do współpracy osoby i instytucje związane z patronem, oprze swoje działania na wartościach potwierdzonych życiem i działalnością patrona i wzbogaci swoją obrzędowość związaną z patronem.
Pani Anna Michta przedstawiła postać Patrona, a uzupełniłem były wspomnienia jego dzieci, które opowiadały o codziennym życiu ojca jako głowy rodziny, gospodarza, społecznika, animatora kultury, o wizytach sławnych ludzi w ich domu.
Na tak ważnej uroczystości nie zabrakło prezentacji poezji Michała Basy. Wiersz „O moim ojcu” zaprezentował Andrzej Majewski, jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej był wielokrotnym laureatem konkursów gminnych, regionalnych i wojewódzkich poezji ludowej. Teraz jako dorosły człowiek doskonale odnalazł się w roli recytatora swojego ulubionego wiersza.
Kulminacyjnym momentem uroczystości było poświęcenie pamiątkowej tablicy przez ks. dziekana Andrzeja Rdzanka, a następnie jej odsłonięcie przez najbliższą rodzinę.
Podsumowaniem uroczystości były wystąpienia uczestników. Wypowiedziano wiele słów uznania dla Biblioteki i o Patronie poprzez cytaty z jego wierszy. Biblioteka otrzymała w prezencie dużo książek i kwiatów.
Występ zespołu Wiarusy z piosenkami legionowymi uświetnił tą wspaniałą uroczystość ściśle związaną ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Niespodzianką dla wszystkich był wiersz pt. „Nadanie imienia Michała Basy Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie” napisany i zaprezentowany przez autorkę Małgorzatę Orczyk.
Po występie artystycznym goście zostali zaproszeni na tort, który był udekorowany ex librysem , lampkę szampana oraz zimne przekąski.
Narodowe Czytanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie
Narodowe Czytanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego - odbyło się już po raz trzeci. W plenerze, wśród zieleni w ogrodzie przed budynkiem biblioteki w piękny słoneczny poranek zebrali się mieszkańcy gminy, a wśród nich Pani Halina Dąbrowska jedna z radnych gminnych oraz dwie panie sołtyski – Maria Kusiak z Chybic i Mariola Orczyk z Dąbrowy. Tegoroczna dekoracja nawiązywała nie tylko do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego ale również do 100- lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Wszystkich przybyłych gości przywitał pan Wójt Marek Wojtas oraz pani dyr. Biblioteki Teresa Sobczak, która na wstępie przeczytała list Pana Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do uczestników. Jako pierwszy czytanie „Przedwiośnia” rozpoczął gospodarz gminy pan Marek Wojtas. Następnie czytali przyjaciele biblioteki, członkowie Klubu Seniora w Pawłowie, czytelnicy, nauczyciele, sołtyski, członkinie DKK-u oraz dzieci i młodzież. Niektórzy z nich uczestniczą w Narodowym Czytaniu od samego początku np. panie Dorota Mandziak, Anna Styczeń z wnuczkami Madzią i Mateuszem czy Halina Czaja. Z roku na rok wzrasta liczba osób chętnych do głośnego czytania, w tym roku 21 osób wcieliło się w rolę lektora. Byli to: Wójt Marek Wojtas, Marianna Kutera, Jadwiga Hamera, Anna Styczeń, Julia Stanecka, Halina Czaja, Mateusz Styczeń, Małgorzata Orczyk, Maria Kusiak, Gabriela Radecka-Dudek, Magdalena Styczeń, Mariola Orczyk, Dorota Mandziak, Stanisław Sitek, Klaudia Janikowska, Michał Sobczak, Justyna Grudziecka, Joanna Iwoła, Aleksander Prędota, Krzysztof Wrona, Natalia Lipa
Wspaniała słoneczna pogoda i otoczenie ogrodu sprawiły że klimat sprzyjał przyjemnemu czytaniu i słuchaniu a tort w formie ,,książki,, i słodycze wprawiały w dobry nastrój uczestników.
Serdecznie dziękujemy wszystkim czytającym i słuchającym i zapraszamy za rok.
Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie uczestniczyła w programie edukacji ekonomicznej 5 edycji projektu „O finansach w bibliotece” realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego a finansowanego przez Narodowy Bank Polski. Uczestnikami było 20 użytkowników biblioteki w wieku 50+, którzy uczyli się jak korzystać z bankowości elektronicznej, w jaki sposób racjonalnie planować swoje domowe wydatki, jak inwestować zaoszczędzone pieniądze oraz zdobyli nowe umiejętności związane z wykorzystaniem komputerów i Internetu.
W ciągu pięciu spotkań przeprowadzono Kurs internetowy, który składał się z pięciu modułów:
- Jak racjonalnie gospodarować domowym budżetem? – planowanie wydatków, oszczędzanie, nowa ustawa konsumencka;
- Bank przez Internet – jak założyć e-konto i robić przelewy przez Internet?
- Kredyty, lokaty i karty? Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową?
- Jak wybrać polisę ubezpieczeniową?
- Bank centralny a inne banki – czy stopy procentowe mają wpływ na nasz budżet domowy?
Prowadzące edukację finansową bibliotekarki Teresa Sobczak i Grażyna Cichoń towarzyszyły uczestnikom, wspierały ich i pomagały przejść przez ćwiczenia oraz cały etap każdego modułu.
W czasie przerw kawowych uczestnicy rozmawiali o tym czego dowiedzieli się , na tematy omawiane w poszczególnych modułach i na ile ta wiedza im się w przyszłości przyda. Każdy moduł kursu e-lerningowego kończył się testem.
Wśród zaproszonych gości była pani Ilona Szymańska przedstawicielka Banku Spółdzielczego w Starachowicach, która zapoznała kursantów z produktami bankowymi dla klientów indywidualnych oraz pani Anna Madejska Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta, która przedstawiła uczestnikom kursu zasady zawierania umów na odległość, o ewentualnym odstąpieniu od umowy, o reklamacjach towaru, o zawieraniu umów poza lokalem itp. Uczestnicy byli bardzo tą wiedzą zainteresowani ponieważ każdy podpisuje różne umowy.
Kurs "O finansach w bibliotece" zakończono wypełnieniem ankiety i rozdaniem certyfikatów kursantom, które wręczył pan wójt Marek Wojtas oraz sekretarz UG w Pawłowie pan Krzysztof Charemski. Przy torcie przygotowanym na tę okoliczność wspólnie z uczestnikami podsumowano projekt.
Ostatnim etapem był wyjazd do Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Kielcach. Po miłym przywitaniu przez pracownika NBP, uczestnicy zostali zaproszeni do sali konferencyjnej, gdzie czekała na nich kawa , herbata i słodki poczęstunek. Dowiedzieli się bardzo dużo o historii pieniądza, m.in. z czego są wykonane i że polskie pieniądze projektuje Andrzej Heidrich. Obejrzeli i pieniądze z innych odległych krajów min. z Nepalu, Grecji oraz dolary australijskie, które wykonane są plastiku. Chętni mogli podnieść worek z 4 milionami złotych - pociętymi , wymienić 5 zł na okolicznościową monetę wyemitowaną na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Po spotkaniu w NBP grupa pojechała zwiedzić Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. Zostali serdecznie przyjęci przez pana dyrektora Andrzeja Dąbrowskiego, który zapoznał zwiedzających z historią i pracą Biblioteki, oprowadził po wszystkich działach, przedstawił pracowników , którzy w szczegółach mówili o swojej pracy. Zachwycił uczestników tym, z jaką pasją mówił o Bibliotece.
Wszyscy zobaczyli jak funkcjonuje biblioteka „ od środka”, na czym polega praca specjalistów, co wykonują i czym się zajmują poszczególne działy. Jednym z najciekawszych działów był, ten gdzie skanuje się stare książki, czasopisma i udostępnia je w formie elektronicznej na stronie Świętokrzyska Biblioteka Cyfrowa, jak również dział ze starodrukami. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć książki z XVI wieku, jak były oprawione , ile kosztuje taka książka i jaki jest koszt jej konserwacji. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wycieczki , uznali ją za bardzo ciekawą i interesującą. W drodze powrotnej uczestnicy zjedli duże lody w Świętej Katarzynie.
Uczestnikami kursu oraz wycieczki byli seniorzy Klubu Seniora w Pawłowie, czytelnicy, użytkownicy i przyjaciele GBP w Pawłowie.
I spotkanie 14.05.2018
Jak racjonalnie gospodarować domowym budżetem? – planowanie wydatków, oszczędzanie, nowa ustawa konsumencka
II spotkanie 18.05.2018
Bank przez Internet – jak założyć e-konto i robić przelewy przez Internet?
III spotkanie 21.05.2018
Kredyty, lokaty i karty? Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową?
IV spotkanie 28.05.2018
Jak wybrać polisę ubezpieczeniową?
V spotkanie 04.06.2018
Bank centralny a inne banki – czy stopy procentowe mają wpływ na nasz budżet domowy
VI spotkanie 21.06.2018
Zakończenie kursu
VII spotkanie 27.06.2018
Wycieczka do Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Kielcach
27.06.2018
Wycieczka do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach
Dzieci z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka z wizytą w Bibliotece
W środę 13 czerwca Gminną Bibliotekę Publiczną w Pawłowie odwiedziły dzieci z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka z Jadownik. Wizyta ta wiązała się z zakończeniem Projektu Przedszkolnego „Aktywne Czytanie”. Pani dyrektor ciepło i serdecznie przywitała wszystkich, a następnie przeczytała legendę,, O smoku wawelskim,,. Ponieważ przedszkolaki bardzo uważnie słuchały czytanej legendy, znakomicie poradziły sobie z zagadkami o groźnym potworze. Następnie w grupach na dużych kartkach papieru z elementów (puzli) starały się ułożyć smoka wawelskiego. Bardzo dobrze wszystkie grupy poradziły sobie z tym zadaniem. Na dużym ekranie multimedialnym obejrzały bajkę i wysłuchały piosenek o smoku wawelskim. Kończąc spotkanie panie z biblioteki zaprosiły młodych czytelników do korzystania ze zbiorów, rozdały zakładki do książek z godzinami otwarcia biblioteki. Jak zwykle na koniec spotkania nie obyło się bez pamiątkowego zdjęcia.
Noc bibliotek
09.06.2018r. Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie włączyła się do IV już wydania ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”, w 100-lecie Niepodległej pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. O akcji informowały plakaty , facebook, zostały wysłane zaproszenia. Licznie przybyli goście po przywitaniu przez panią dyrektor Teresę Sobczak zaczęli oglądać przygotowaną prezentację pod nazwą „Moda lubi powracać”, która obejmowała czasy panującej mody już od średnowiecza aż do współczesności . Uczestnicy (37 osób) spotkania podczas prezentacji wymieniali ciekawe uwagi . W trakcje wyszukiwali elementów garderoby, jak również krojów i fasonów ,które powtarzały się na przestrzeni wieków i przetrwały do dziś. Urozmaiceniem prezentacji była przygotowana wystawa książek ( Krzyżacy, Potop, Ogniem i mieczem, Pan Tadeusz, Chłopi, Lalka i inne) z opisami ubiorów charakterystyczne dla poszczególnych epok .Przerywnikiem w trakcje prezentacji był słodki poczęstunek, kawa , herbata …i niespodzianka w formie ciastek upieczonych wg średniowiecznego przepisu siostry Hildegardy przez Izabelę Kwiecień. Na zakończenie trzygodzinnego spotkania uczestnicy otrzymali zakładki do książek z logo” Noc Bibliotek”. Prezentację przygotowała Izabela Kwiecień , a prowadziła Anna Michta.
Globalnie w Bibliotece - Świat bez głodu
17.05.2018r. Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie zaprosiła młodzież z VI klasy Powszechnej Szkoły Podstawowej w Pawłowie aby wzięła udział w dyskusji , która miała na celu poruszyć problem dostępu do żywności na całym świecie. Młodzież zastanawiała się jakie są przyczyny głodu na świecie i czy można ten problem w jakiś sposób rozwiązać.
Po powitaniu przez Panią dyrektor Biblioteki Teresę Sobczak została odczytana krótka informacja o założycielu pierwszych organizacji humanitarnych - szwajcarze Henri Dunantcie .
Uczniowie zostali podzieleni na 5 grup a ich zadaniem było utworzenie mapy mentalnej dotyczącej skojarzeń z żywnością. Powstało 5 ciekawych, a zarazem odmiennych plakatów, które zostały zaprezentowane przez poszczególne grupy. Pozostając w grupach młodzież ułożyła puzzle i odczytała hasła ,których treść nawiązywała do czynników, które wpływają na głód. A są to : zmiany klimatu, rywalizacja o dostęp do ziemi, brak środków na produkcję żywności, konflikty zbrojne, marnowanie żywności. Z ciekawością obejrzeli dwa filmy pt. „Skąd się bierze głód” i „ Dlaczego bogata Afryka jest głodna”. Podczas dyskusji wspólnie doszliśmy do wniosku że wszyscy ludzie na całym świecie potrzebują do życia tych samych składników : soli mineralnych, witamin, tłuszczów; cukrów i białka. Sala w której odbywało się spotkanie została obwieszona plakatami z miejsc gdzie działa Polska Akcja Humanitarna. Słodki poczęstunek i wspólne zdjęcie zakończyło spotkanie. Spotkanie prowadziły Anna Michta i Katarzyna Sikora.
Czytamy BIBLIĘ
23. 04. 2018 – Światowy Dzień Książki - miejscową Książnicę w Pawłowie odwiedziły dzieci z kl. II Szkoły Podstawowej w Pawłowie wraz z opiekunem Urszulą Gromiec, aby wziąć udział w zajęciach pt. ”Czytamy BIBLIĘ” – księgę nad księgami, która przewyższa swoją wartością inne księgi. Na wstępie dzieci obejrzały filmik z którego dowiedziały się, że Biblia składa się z 73 ksiąg i zawiera ponad milion słów. Można w niej znaleźć odpowiedź na wszystkie nurtujące nas pytania, poznać cuda, które Bóg uczynił oraz to, że Biblię należy czytać, bo zawiera prawdy, które przekazał nam Stwórca. Następnym etapem zajęć było głośne czytanie Pisma Świętego przez dyrektora GBP –Teresę Sobczak i bibliotekarkę Annę Michta. Były to fragmenty z ewangelii św. Jana (21,15-19) i św. Łukasza (15,1-10) Uczniowie wysłuchali tą samą ewangelię w dwóch wersjach, najpierw z Pisma Świętego a następnie z Biblii dla dzieci. Aby utrwalić nową wiedzę dzieci rozwiązywały łamigłówki z czasopisma Promyczek Dobra. Ze stosu różnych kolorowanek wybierały te, które tematycznie dotyczyły wysłuchanych tekstów aby je pomalować. Zajęcia zakończyły się wystawą prac oraz pamiątkowym zdjęciem.
Konkurs plastyczny PISANKA WIELKANOCNA
03. 04. 2018r. został rozstrzygnięty konkurs na Pisankę Wielkanocną, ogłoszony przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Pawłowie. W konkursie wzięło udział 8 Szkół Podstawowych z terenu Gminy Pawłów. 128 dzieci dostarczyło łącznie 139 prac - pisanek. Przy ocenie brane były pod uwagę kategorie wiekowe autorów prac, technika wykonania oraz stopień samodzielności. Prace wykonane na styropianowych jajkach, pomimo ogromu pracy włożonej w ich wykonanie oraz wspaniałym efekcie końcowym , nie były oceniane. Natomiast własnoręcznie wykonane na wydmuszkach pisanki zdobyły wysokie uznanie oceniających.
Nagrodzeni uczestnicy:
Kategoria: klasa I – III
I miejsce :
Oliwia Kania, Grzegorz Kalista
II miejsce
Barbara Piwowarczyk, Filip Cieślik
III miejsce:
Lena Kulik, Nadia Michalczak
Wyróżnienia :
Jakub Mikos, Lena Kucharczyk, Jan Pocheć, Wiktoria Pytel, Jakub Wiśniewski, Piotr Lefek
Kategoria: klasa III - VI
I miejsce :
Marcelina Świetlik
II miejsce:
Karolina Pająk
III miejsce:
Aleksandra Piwnik
Wyróżnienia:
Karolina Pocheć, Roksana Pocheć, Amelia Nowak
19 marca 2018 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie odbyła się kolejna edycja ogólnoeuropejskiej kampanii Tydzień z Internetem. Inicjatywa ta już od siedmiu lat zachęca do odkrywania potencjału Internetu i korzystania z możliwości, jakie dają nowe technologie. Tegorocznej akcji towarzyszy hasło: krytyczne myślenie.
Nasza Biblioteka włączając się w to wydarzenie, przygotowała warsztaty edukacyjne, w trakcie których uczestnicy mieli okazję przekonać się jak postrzegamy świat poprzez informacje docierające do nas za pośrednictwem Internetu i środków masowego przekazu i jaki wpływ mają rzeczywistość w której żyjemy. Zwrócono szczególną uwagę na fakt, że przekazy medialne, które do nas docierają, nie zawsze opierają się na rzetelnych informacjach.
Młodzież biorąca udział w spotkaniu Wiadomości ze świata mogła ocenić wiarygodność informacji, w tym: jak rozpoznać tzw. „fake newsy”, jak krytycznie podchodzić do tego co serwują nam witryny czy portale internetowe z bieżącymi wiadomościami z kraju oraz ze świata. Dowiedzieli się, że większość materiałów prezentowanych w prasie, telewizji czy też dostępnych w Internecie, w mniejszym lub większym stopniu zawiera opinie ich autorów, dlatego często warto sprawdzić je w kilku źródłach pod kątem wiarygodności lub aktualności i wyrobić sobie własne zdanie na temat przedstawianych w nich sytuacji bądź informacji. Uczestnicy tj. uczniowie 7 klasy Szkoły Podstawowej w Pawłowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach i z zaangażowaniem wykonywali przygotowane zadania, które uświadomiły im , że to samo wydarzenie może być różnie postrzegane przez różne grupy. Opiekunem grupy był Tomasz Słupski ,zaś warsztaty przygotowały bibliotekarki Ewa Czajkowska, Anna Michta, Marta Kalisz .
FERIE 2018
Ferie 2018r. w GBP w Pawłowie upłynęły pod hasłem „GRY PLANSZOWE W FERIE ZIMOWE i nie tylko” .We wspólnej zabawie wzięły udział dzieci w wieku od 3 do 10 lat z miejscowości Radkowice, Dąbrowa, Pawłów, Rzepin, Chybic. Młodzi czytelnicy rozgrywali emocjonujące partie szachów, mogli pograć w tradycyjnego chińczyka, monopoli PRL, bierki, puzzle. Najmłodsi uczestnicy ferii zachwycili się grą „ W lesie i w sadzie” oraz „Kura i pióra”. Nie brakowało też chętnych do zabawy piaskiem modelującym oraz malowania farbami plakatowymi. Dużym powodzeniem cieszyły się kręgle ,zabawki z kącika dla najmłodszych i kolorowanki. W zabawach czynny udział brali rodzice, a nawet babcie. Zajęciom towarzyszył słodki poczęstunek .
Uczniowie z klas czwartych ze Szkoły Podstawowej w Pawłowie wysłuchali fragmentów książki ,, O Kajtku Szczęściarzu,, i rozmawiały z pisarką o odpowiedzialności za posiadane zwierzęta. Kilka osób za swoją aktywność otrzymało w nagrodę – książkę z dedykacją autorki.
Uczniowie z klas V – VI uczestniczyli w warsztatach plastyczno - literackich. Dzieci pisały i ilustrowały książkę swoich marzeń. Każda książka była czytana i oceniana przez autorkę.
91 urodziny Kubusia Puchatka.
25 października 2017r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie ok. 60 dzieci z klas I ,II, III z nauczycielami Anną Maciąg, Jolantą Wrona, Urszulą Gromiec i Edytą Nowak ze Szkoły Podstawowej w Pawłowie bawiło się na 91 urodzinach Kubusia Puchatka.
Wszystkich gości serdecznie przywitała dyrektor biblioteki Teresa Sobczak . Na wstępie przeczytała Rozdział trzeci w którym Puchatek z Prosiaczkiem tropią zwierzynę i o mało co nie łapią łasicy. Następnie dzieci z dużym zaangażowaniem odpowiadały na pytania, np. Kto mieszkał w Stumilowym lesie? Ile Kubuś Puchatek ma lat ? Wszyscy odpowiadali głośno chórem .
Po zgadywankach rozpoczęły się zabawy ruchowe dzieci naśladowały lot pszczół, skoki tygryska i inne. Zabawie towarzyszył śmiech i radość szczególnie podczas losowania i czytania życzeń dla Kubusia Puchatka. Po życzeniach przyszedł czas na prezenty, które dzieci wykonywały na brystolu dowolną techniką.
Jak przystało na urodziny odśpiewano sto lat misiowi. Zaproszeni goście poczęstowani zostali wspaniałym i pysznym tortem z wizerunkiem Kubusia Puchatka oraz sokiem owocowym.
Na zakończenie dzieci zaprezentowały solenizantowi piosenki i ustawiły się do pamiątkowego zdjęcia.
Zajęcia z dziećmi poprowadziły bibliotekarki Ewa Czajkowska i Grażyna Cichoń.
Akcja „Przerwa na wspólne czytanie”
Terminy
- do 14.10.2017 – zgłoś bibliotekę
- 02-31.10.2017 – głosuj na bibliotekę
- 7.11 – ogłoszenie wyników
Aby Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie otrzymała zestaw ciekawych książek, to zagłosuj zwiększając jej szanse na zwycięstwo oddając każdego dnia jeden głos na stronie https://www.wspolneczytanie.pl
Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego
Dzieci z Godowa w Bibliotece w Pawłowie
W poniedziałek 09.10.2017r. Gminną Bibliotekę Publiczną w Pawłowie odwiedziły dzieci z kl. II i III SP w Godowie wraz z nauczycielami Teresą Lutrzykowską i Jolantą Zapała. Dzieci zapoznały się z księgozbiorem i zasadami korzystania z biblioteki. Z ciekawością szperały w kolorowym księgozbiorze dziecięcym i chętnie czytały wierszyki z książki Beaty Jacewicz „Dobre rady” o tym , że warto się uczyć i czytać książki. Zdobyte informacje zainspirowały dzieci do projektowania biblioteki pod hasłem „Biblioteka moich marzeń”. Pracę wykonywały wspólnie na dużym kartonie za pomocą kolorowej kredy. W oczekiwaniu na rodziców dzieci prezentowały piosenki i recytowały wiersze min. „Paweł i Gaweł”. Myślimy , że dzieci jeszcze nie jeden raz odwiedzą naszą bibliotekę. Wspólna fotografia wśród księgozbioru dla dzieci uwieczniła miłe spotkanie.
Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego
W sobotę 2 września 2017 Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie włączyła się do Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.
Tekst z podziałem na rolę czytało 15 osób w obsadzie:
CZEPIEC - Marek Wojtas
DZIENNIKARZ, KSIĄDZ, POETA - Jerzy Kaczor
ZOSIA - Madzia Styczeń
HANECZKA - Anna Styczeń
RADCZYNI - Halina Czaja
KLIMINA - Patrycja Lipa
KASPER, JASIEK - Mateusz Styczeń
PANNA MŁODA - Dominika Lipa
PAN MŁODY - Jakub Wrona
MARYNA, RACHEL - Dorota Mandziak
ŻYD - Alicja Imiołek
Czytanie rozpoczął Pan Wójt Marek Wojtas, który wcielił się w postać Czepca a na widowni obecny był Henryk Więcław przewodniczący Rady Gminy w Pawłowie.
Czytającymi tekst były dzieci, młodzież i dorośli. Niektóre dialogi między postaciami wywoływały salwy śmiechu, np. między Radczynią a Kliminą.
Uczestnikami spotkania było 41 osób, w tym m.in. trzypokoleniowa rodzina: babcia Ania z dwojgiem wnucząt Madzią i Mateuszem, którzy czytali tekst a mama na widowni słuchała.
Niektórzy czytający tak poważnie potraktowali swoje role, że wystąpili w odpowiednich strojach np. Panna Młoda, Pan Młody i Żyd.
Na koniec pokroiliśmy Wesele - tort na drobne kawałki i zjedliśmy ze smakiem popijając kawą i herbatą. Uczestniczyło 41 osób.
Gminna Biblioteka Publiczna serdecznie dziękuje za szczególne zaangażowanie Pani Dorocie Mandziak nauczycielce ZS w Pawłowie i Pani Alicji Imiołek dyr. GOKSiR w Pawłowie oraz czytającym tekst Wesela, jak również wszystkim uczestnikom NARODOWEGO CZYTANIA w Pawłowie.
Sieciaki na wakacjach
W ramach akcji ,,Sieciaki na wakacjach,, Biblioteka w Pawłowie po raz kolejny zorganizowała imprezę dla dzieci na temat bezpieczeństwa w sieci. Z bogatej oferty jaką mieli do dyspozycji skorzystali z edukacyjnych gier komputerowych, obejrzeli na dużym monitorze kreskówkę na temat bezpieczeństwa w sieci, odpowiadali na pytania quizowe oraz kolorowały sieciakowe rysunki. Poznały drużynę sieciaków, czyli dzieci posiadających zdolności i wykorzystujących je w walce z internetowymi zagrożeniami. Oni walczą z sieciuchami uosobieniami zagrożeń, czyhających na internautów. Na zakończenie był słodki poczęstunek, wręczono uczestnikom sieciakowe dyplomy i zaproszono milusińskich do pamiątkowego zdjęcia.
Lato w Bibliotece
W czwartek 20.07.2017r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie odbyły się zajęcia pod hasłem LATO W BIBLIOTECE . Zajęcia przygotowały i prowadziły bibliotekarki Anna Michta i Teresa Sobczak. Uczestniczyło 13 dzieci. Spotkanie rozpoczęło się od malowania farbami plakatowymi dowolnych ilustracji; były to m.in. tęcza, kwiaty - nieraz dziwne kwiaty, łąka pełna kolorowych kwiatów, motyle, słońce, chmury. Każdy uczestnik znalazł dla siebie odpowiednie zajęcie. Jedni układali klocki lego czy modelowali różne figurki ze specjalnego piasku, dziewczynki robiły biżuterię z kolorowych gumek. Nie zabrakło chętnych aby rywalizować w grach planszowych, których w bibliotece nie brakuje. Dla urozmaicenia zajęć, zorganizowano zabawy ruchowe, które bardzo dzieci absorbowały. Niektóre dzieci wróciły do domu z książkami wypożyczonymi w bibliotece. Zajęcia prowadziły Anna Michta i Teresa Sobczak.
Czwartek 27 lipca 2017
Czytanie u Krasnoludków
W czerwcu 2017 r. w przedszkolu Rzepinie bibliotekarki GBP w Pawłowie czytały przedszkolakom książki. Anna Michta czytała Fikołki pana Pierdziołki a Teresa Sobczak dyr. GBP czytała Origami z wierszykami - Agnieszki Frączek i Doroty Dziamskiej.
Jak przystało na małych urwisów, tak witały gościa, że aż go przewróciły na dywan. Podczas czytania przedszkolaki z uwagą słuchały wierszyków, wybuchły śmiechem, z ciekawością zaglądały do książki, aby zobaczyć rysunki w niej zamieszczone. Nawet zdarzyło się , ze dzieci znały niektóre wiersze na pamięć , więc mówiły, że czytają razem z panią. Dużo radości sprawiły im podarunki w postaci naklejek, zakładek do książek i słodyczy. Było bardzo wesoło, dzieci zadawały dużo pytań i zapraszały nas na następne spotkanie
Bicie rekordu w czytaniu Jak nie czytam, jak czytam
Happening czytelniczy w szkole w Starym Bostowie rozpoczął się o godz. 10:00. Przedszkolaki, nauczyciele i rodzice bardzo chętnie sięgnęli po ulubioną książkę do czytania. 1 czerwca to szczególny dzień dla dzieci, które obchodziły swoje święto. Nasz czytający poranek uwieńczony został pieczeniem kiełbasek przy ognisku oraz słodkościami. Udział wzięło 17 osób.
Filia Biblioteczna w Radkowicach wraz ze Szkołą Podstawową także w tym dniu przyłączyła się do akcji "Masowego czytania". 73 osoby w czasie dnia sportu szkolnego na sali gimnastycznej równocześnie czytały książki.
Gminna Biblioteka Publiczna oraz Zespół Szkół w Pawłowie o godz. 10:00 biły rekord w masowym czytaniu. Na przyszkolnym trawniku, między rozgrywkami sportowymi 221 osób czytało książki.
Razem 311 osób równocześnie czytało książki
Noc bibliotek
Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie 3 czerwca 2017 roku wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „ Noc Bibliotek” .Na ten wieczór przygotowano prezentację multimedialną starych rodzinnych zdjęć pod hasłem „ Zdjęcia z kuferka”. Fotografie zostały udostępnione przez czytelników Biblioteki.
Spotkanie rozpoczęło się o godz.19 . Bibliotekę odwiedziła grupa dzieci z rodzicami, która z zaciekawieniem przeglądała księgozbiór dla dzieci, zwiedzała całą bibliotekę. Podczas tego spotkania do biblioteki zapisał się nowy czytelnik z Rudnika gmina Brody.
„Noc Bibliotek” przebiegała w atmosferze wspomnień z dawnych, minionych lat. Podczas prezentacji ,osoby uczestniczące opisywały i przybliżały wydarzenia i okoliczności powstania zdjęć oraz miejsca w których były zrobione. Było bardzo ciekawie, można było zobaczyć jakie były ubiory, jakie nosiło się buty, torebki, uczesanie czy jak wyglądało wyposażenie domu. Kilka fotografii było z okresu II wojny światowej , w tym żołnierza II Korpusu Armii gen. Andersa. Część zdjęć pochodziła z lat 20 XX w, na których mogliśmy zobaczyć stroje, budynki czy krajobrazy. Bardzo ciekawe były zdjęcia z lat 60-tych ze szkoły z Pokrzywnicy i ze szkoły pielęgniarskiej w Kielcach w latach 70. Inne zdjęcia prezentowały kościół w Pawłowie, gdzie uczestnicy rozpoznawali osoby i księży pracujących w tej parafii. Duże zainteresowanie wzbudziły zdjęcia żołnierza – mieszkańca gminy - ze służby wojskowej i uczennicy szkoły średniej z lat 50-tych.
Te stare zdjęcia i mrok za oknami biblioteki stworzyły niepowtarzalny i melancholijny nastrój sprzyjający wspomnieniom będącym często przyczyną ciekawej dyskusji, a nawet wywołującym salwy śmiechu.
Przy kawie, herbatce i słodkościach uczestnicy kontynuowali wspomnienia nawiązując do śmiesznych określeń rzeczy codziennego użytku, a starsi wyjaśniali ich znaczenie opowiadając przy tym humorystyczne wydarzenia z tym związane.
Bibliotekarki z Pawłowa w bibliotekach powiatu włoszczowskiego
9 maja 2017 bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowie w ramach Tygodnia Bibliotek odwiedziły Bibliotekę Publiczną we Włoszczowie oraz dwie biblioteki gminne tj. w Krasocinie i w Seceminie. Biblioteki te po rozbudowie charakteryzują się nie tylko ciekawą architekturą zewnętrzną ale również interesującymi rozwiązaniami wewnątrz obiektów wraz z nowoczesnym wyposażeniem . Pomieszczenia są przestronne i przytulne ,spełniają standardy na miarę XXI wieku, przyciągają piękną kolorystyką, w tym także ciekawymi cytatami zamieszczonymi na ścianach.
We wszystkich bibliotekach spotkałyśmy się z serdecznym przyjęciem. Koleżanki – bibliotekarki zapoznały nas z rozmieszczeniem i wyposażeniem bibliotek i przygotowały słodki poczęstunek. W Bibliotece w Krasocinie poczęstowano nas tortem z napisem ”Tydzień Bibliotek”.
Dzięki temu spotkaniu mogłyśmy wymienić uwagi i doświadczenia dotyczące pracy .Takie Biblioteki są marzeniem wielu bibliotekarzy i czytelników.
Mów do mnie wierszem
Spotkanie autorskie z Adamem Ochwanowskim
Publikacje prasowe m.in.: "Twórczość", "Poezja", "Nowy Wyraz", "Literatura", "Akcent", "Życie Literackie", "Tygodnik Kulturalny", "Fraza", "Nowa Okolica Poetów", "Sycyna", "Przemiany", "Teraz", "Radostowa"
Za dorobek literacki i działalność kulturalną odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Za Zasługi Dla Kultury Polskiej i Medalem Gloria Artis. W 2013 roku wybrany, w plebiscycie "Echa Dnia" Człowiekiem Roku za zasługi w rozwoju turystyki oraz rekreacji w województwie świętokrzyskim.
Publikacje książkowe m.in.: Dopóki żyją matki; Dotyk Madonny; Północ; Oswajanie świtu; Ostatni seans z Julią; Wigilia Apokalipsy; Erotyki i przytyki;Droga Krzyżowa; Dwunastu gniewnych błaznów; Siedem wierszy głównych; Póki co ...; Trzynaście zmysłów; Zaszczep mnie bajką; Gwiezdne szyfry; Pławienie koni. Autor libretta do śpiewogry "Od sabatu do ornatu"i tekstów do diaporamy "Ponidzie na Ziemi".
Autor tekstów piosenek popularnych i poetyckich.
Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie