Głównej zawartości

27.09.2022r -177 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiałyśmy książkę M. Knedler "Historia Adeli”, która pokazuje piękne, czyste uczucia. Motto książki " Kiedy nie wiesz , jak pomóc sobie, zrób jedną dobrą rzecz - DLA INNYCH"

1

2

3

4

5

 

nagroda DKK 2021

dyplom dkk

 

 

dkk1

 

dkk2 

scan 

Dyskusyjny Klub Książki zaprasza  wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, ale także rozmawiać o książkach. Klubowiczem może zostać każdy użytkownik biblioteki, niezależnie od wieku, zainteresowań oraz tego, jak wiele i jak szybko czyta. Projekt oparty jest  na założeniu, że czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze można zawsze, nie tylko będąc jej znawcą czy krytykiem.

    DKK w GBP w Pawłowie  powstał w lutym 2007 r. 

Głównym koordynatorem  jest  Instytut Książki a wojewódzkim  Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. 

 

DKK  W BIBLIOTECE  W PAWŁOWIE

„Kto czyta książki,

żyje podwójnie”                                                                                                                                                               

                                                    Umberto Eco

W Gminnej Bibliotece Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie od 2007 roku działa DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI.  Skupia grupę osób dorosłych, którzy spotykają się raz w miesiącu aby rozmawiać o książkach i nie tylko, gdyż dyskusje często stają się punktem wyjścia do rozmów na różne tematy, zaś wspólnie spędzony czas sprzyja  wzajemnemu poznawaniu się ludzi.

DKK to ogólnopolski program, realizowany przez Instytutu Książki, a koordynowany przez biblioteki wojewódzkie, których zadaniem jest dostarczanie klubom książek oraz materiałów promocyjnych takich jak: plakaty, ulotki, naklejki czy zakładki. Adresowany jest głównie do czytelników korzystających z bibliotek publicznych, promuje przede wszystkim literaturę współczesną. Ma na celu kreowanie mody na czytanie jak również ożywianie środowisk skupionych wokół bibliotek.

Klubami opiekują się moderatorzy. W naszym klubie do czasu odejścia na emeryturę tj. do roku 2021 moderatorem była dyrektor biblioteki Teresa Sobczak. Pierwsze spotkanie miłośników książek odbyło się 17 maja 2007 roku. Wówczas w dyskusji uczestniczyło 8 osób i omawiano Pachnidło”  Suskind Patrick. Książka została przetłumaczona na 45 języków. Utrzymywała się na listach bestsellerów przez 3 lata. Wszystkim klubowiczom bardzo się podobała.

W konkursie na Najlepszy Dyskusyjny Klub Książki w 2009r. oraz w 2020 r. otrzymaliśmy nagrodę za zajęcie II miejsca w województwie świętokrzyskim. Nagroda jest dla naszego klubu szczególnym wyróżnieniem i  motywacją do aktywnego promowania czytelnictwa.

 Uroczyście obchodzony był jubileusz 10-lecia w 2017r. Przy torcie, kawie i herbacie uczestnicy omawiali książki: „Droga do Różan” Bogny Ziembickiej,

 „Bez opamiętania”, Leny Andersson i „Płaskuda” Grażyny Jagielskiej. Przy prezentacji zdjęć wspominano początki działania naszego klubu.

W ramach spotkań DKK  w naszej bibliotece gościli znani i nagradzani autorzy : Małgorzata Kalicińska, Izabela Sowa, Marta Fox, Jan Grzegorczyk, Karolina Wilczyńska i Olga Rudnicka. Spotkania autorskie są wyróżnieniem dla klubowiczów oraz okazją do zadawania pytań popularnym, lubianym i najbardziej poczytnym twórcom, umożliwiają także zdobycie autografu. Ponadto organizowane były wspólne wyjazdy czytelnicze, które integrowały Kluby ze Starachowic i Bodzentyna, gdzie spotkano się z Olgą Tokarczuk i Wojciechem Jagielskim.

W miarę upływu lat grono „smakoszy książek” stopniowo się powiększało. Teraz  DKK liczy 15 osób. Zaś moderatorem jest obecna dyrektor biblioteki Anna Michta. Grudniowe 179 spotkanie miało charakter wigilijny. Oprócz omawiania książki „Rzeki płyną, jak chcą” A. Grabowskiej były życzenia bożonarodzeniowe i symboliczne łamanie się opłatkiem przy blasku świątecznej choinki.

 Na  pierwszym  spotkaniu w 2022 roku przywitaliśmy nową  klubowiczkę, panią Milę. Tak więc już w powiększonym gronie dyskutowaliśmy nad książką „Ostatni chłop” A. Błachuckiej. W trakcie rozmowy wymienialiśmy opinie i poglądy, które często były inspiracją w dalszym życiu.

W Dyskusyjnym Klubie Książki spotykania są bezpłatne i nie obowiązują na nie zapisy. Organizowane są nie tylko z myślą o czytelnikach klubu, ale mają  charakter otwarty. Tak więc uczestniczyć w nich mogą wszyscy zainteresowani literaturą, na której nie koniecznie trzeba się znać,  by  prowadzić dyskusje. Wystarczy, że podzielą się swoimi wrażeniami z przeczytanej książki.

Takie spotkania to okazja do poznawania nowych pozycji wydawniczych i promowania aktywnego udziału w życiu literackim, np. poprzez twórcze wykorzystanie wiedzy płynącej z książek czy prowadzenie interesujących rozmów. Najważniejsze jest spędzić miło czas w towarzystwie sympatycznych ludzi, lubiących czytać i rozmawiać o książkach.

 Zapraszamy w każdy ostatni wtorek miesiąca na godz. 11 do Gminnej Biblioteki Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie.

                                                                                               Ewa Czajkowska

1

2

3

 

29.09.2021r. na Dyskusyjnym Klubie Książki było 13 osób. W miłej atmosferze były omawiane dwie książki P. Nesterowicz” Każdy został człowiekiem” i A Grabowska „Rzeki płyną jak chcą”.  Książka„ Każdy został człowiekiem” to reporterska opowieść o młodych ludziach tuż po wojnie. Widzimy tu obraz jak młodzi ludzie mieszkający na wsi dążą do zdobywania wykształcenia, pracy i na początku jak kształtują swoją świadomość polityczną. Poznajemy pokolenie ,które mozolnie budowało od podstaw nowe powojenne państwo

Książka „Rzeki płyną jak chcą” to historia trzech sióstr Klary. Róży i Amelii , których życie skomplikowały wojna i miłość. Życie jest porównane do rzeki, która czasem płynie leniwie i spokojnie ,a innym razem ma rwący nurt .To właśnie Klara staje się postacią najbliższą czytelnikowi, to jej się kibicuje i chce się powiedzieć „nie daj się”. Jednak to, co przyniesie los, zaskoczy wszystkich.

„Rzeki płyną, jak chcą” to kolejna dobra powieść z katalogu historii napisanych przez Grabowską. Opowieść wciąga, wzrusza i zaskakuje, choć z początku wydaje się przewidywalna.

1

2

 

28.01.2019 r . w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Michała Basy  w Pawłowie    odbyło się 144 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło 10 osób.  Omawiane książki:  Pokojówka miliardera – Marie Benedict – Zapach domów innych ludzi – Bonnie-Sue Hitchocock, które przeczytało 21 czytelników.      

 Nasz DKK zyskał nowego członka w osobie pani Barbary mieszkającej w sąsiedniej gminie Nowa Słupia w miejscowości Włochy. Basia – bo u nas w Klubie obowiązuje zasada, że zwracamy się do siebie po imieniu  - wkupiła się do nas pysznymi ciasteczkami własnego wypieku, które okazały się rewelacyjne. Oczywiście wszystkie panie  poprosiły o przepis.

            Jak mówi Basia, że długo szukała takiego klubu  dyskusyjnego, gdzie mogła by sobie podyskutować o przeczytanych książkach – a dużo czyta-  lecz w okolicy jej miejsca zamieszkania takiego nie mogła znaleźć. Dopiero poszukiwania w Internecie pozwoliły jej do nas dotrzeć. Bardzo serdecznie przyjęliśmy nową koleżankę i mamy nadzieję na miłe wspólne spotkania przy książce dadzą wszystkim zadowolenie.

Pokojówka miliardera  -  Marie Benedict

W powieści  jest wątek emigracji Irlandczyków do Stanów Zjednoczonych, namiętność, świat wielkich pieniędzy a także biedy,  niewoli czarnoskórych, wątek polityczny oraz urzekający dziewiętnastowieczny klimat.

Andrie Carnegie główny bohater powieści istniał naprawdę. Był jednym z najbogatszych ludzi swoich czasów. Miliarder otwierał biblioteki, muzea i sale koncertowe. Kładł duży nacisk na edukację, zwłaszcza ludzi ubogich. Badacze zastanawiają się, co wpłynęło na tak  bezwzględnego i oschłego człowieka, że tak diametralnie zmienił podejście do ludzi ubogich. Być może było to silne uczucie do kobiety, która wpłynęła na jego światopogląd.

Zapach domów innych ludzi   -     Bonnie – Sue – Hitchcock

Książka nam się podobała, chociaż autorka zbyt pobieżnie potraktowała swoich bohaterów. Trochę za mało tu akcji i zaangażowania w ich życie. Poznaliśmy za to życie Eskimosów, surowy klimat w jakim żyją oraz główny  problem  z jakim  się zmagają czyli alkoholizm i wszechobecny zapach ryb.

Obie książki godne polecenia.

informacja DKK

IMG 0180

IMG 0181

IMG 0182

IMG 0187

IMG 0190

IMG 0193

IMG 0194

IMG 0197

140 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

23.10.2018 r . w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie odbyło się 140 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczestniczyło 6 osób.  Omawiana książka Dowód – Eben Aleksander i  Warto żyć – Fulton I. Sheen, które przeczytało 18 czytelników.      

Dowód – Eben Aleksander. Neurochirurg, człowiek nauki, który ufa tylko faktom, zapada  w głęboką śpiączkę  z powodu zapalenia opon mózgowych. Pod wpływem tego zdarzeni ,  po wybudzeniu, musi  przewartościować swoją dotychczasową wizję świata. To co zobaczył   i przeżył w zaświatach postanowił opisać oraz porównać z odczuciami innych, którzy przeżyli to samo co on. Widzimy, że te odczucia pokrywają się ze sobą. I chociaż można podejrzewać, że mogą być one  wytworem sennych halucynacji lub spowodowały je lekarstwa, to jednak              w żaden sposób nie można podważyć sensu  tych przeżyć. Odkrycie NIEBA jest  tu na tyle przekonujące, że porusza serca nawet najbardziej zatwardziałych ateistów. Książka jest bardzo wciągająca, bogata w wizję zaświatów, a co najważniejsze, uświadamia nas,  że w życiu najważniejsza jest rodzina i bezwarunkowa miłość.

Jedna z naszych klubowiczek – pani Regina, zetknęła się w swoim życiu z przeżyciami związanymi ze śmiercią kliniczną. Twierdzi, że były one bardzo podobne do tych opisanych w książce. Natomiast pan Jurek  nie wierzy, aby to wszystko była prawda. Według niego widzenia te są następstwem przyjmowanych lekarstw. Burzliwa wymiana zdań między panią Teresą i panem Jurkiem omal nie doprowadziła do kłótni. Na szczęście jakoś udało im się dojść do porozumienia.

 Warto żyć – Fulton I. Sheen. Cała książka to spisane wykłady autora  z programu telewizyjnego. Sheen na wiele spraw patrzy zupełnie inaczej niż wszyscy. Na każdy problem  podchodzi  z punktu widzenia sługi Boga. Udziela odpowiedzi na życiowe trudne pytania jakie zadaje sobie każdy człowiek. Jest tu efekt połączenia głębokiej wiary z błyskotliwą inteligencją a także zdrowym rozsądkiem. Spostrzeżenia autora  dotyczące wiary, choć czasem przykre,  są bardzo trafne i charakteryzuje je  niesamowita prostota myśli. Sheen  na  wiele spraw umie spojrzeć tak jak nikt inny. Książka nie jest lekturą łatwą,ale wymagającą głębokiego skupienia. Pomaga czytelnikowi rozwijać się duchowo. Polecamy

Jesteśmy pod dużym wrażeniem  jak pani  Ania S. solidnie przygotowała się (zresztą jak zawsze) do dyskusji nad tą lekturą. Jej notatki są tak wyczerpujące, że nawet gdyby nie przeczytać książki , to i tak można na ich podstawie poznać  jej treść.

IMG 0042

IMG 0050

 IMG 0063

IMG 0085 

IMG 0087

  

    10 lat Dyskusyjnego Klubu Książki w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie
Na 130 spotkaniu obchodziliśmy jubileusz 10-lecia istnienia DKK w GBP w Pawłowie.
Równocześnie rozmawiałyśmy o przeczytanych książkach, tj. „Droga do Różan” Bogny Ziembickiej, „Bez opamiętania” Leny Andersson i „Płaskuda” Grażyny Jagielskiej.
Jak na jubileusz przystało był tort, kawa i herbatka. Były wspomnienia i prezentacja zdjęć z całego dziesięciolecia. Wspaniale było sobie przypomnieć początki naszego Klubu. Niektóre osoby uczestniczą w DKK od początku jego powstania. Niektóre czytelniczki zrezygnowały, a na ich miejsce pojawiły się nowe. Mamy nadzieję, że uczestników będzie przybywać.
Na przestrzeni dziesięciu lat odbyło się 130 spotkań, w których uczestniczyło 1002 osoby i omówiono 161 książek. W ramach DKK organizowano spotkania autorskie ze znanymi pisarzami: Małgorzatą Kalicińską, Izabelą Sowa, Martą Fox i Janem Grzegorczykiem.
Organizowano także wyjazdy na spotkania autorskie do innych bibliotek, np. do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adolfa Dygasińskiego w Starachowicach z Olgą Tokarczuk i Wojciechem Jagielskim.
Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie zaprasza wszystkich kochających czytanie książek i dołączenia do grona Klubowiczów. Spotkania odbywają się w każdy ostatni wtorek miesiąca o godz. 1200.
Dyskusyjne Kluby Książki organizowane są od 10 lat przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach a finansowane ze środków Instytutu Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 IMG 0038

 IMG 0045

IMG 0050 

IMG 0051

IMG 0055

IMG 0059

IMG 0060

IMG 0064

 

22.03.2018 r . w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie                                            odbyło się 134 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiane były książki Oszustki Kerstin Ekman i Ta druga Karoliny Wilczyńskiej, które łącznie przeczytało 35 czytelników.                                                                                                                                                

Oszustki. Powieść ta pokazuje nam obraz życia literackiego od kuchni. Popularność lub jej brak idą w parze z matactwami i gierkami piszących i wydawców. Książkę czyta się ciężko. Trudne nazwiska i tytuły ciężkie do przebrnięcia. Jednak bardzo ciekawe opisy przyrody rekompensują te trudy.

Ta druga. W książce autorka przedstawiła odwieczny problem relacji między teściową a synową. Dwie kobiety – matka i żona, kochają tego samego mężczyznę. Wystarczy trochę empatii i rozmowy z najbliższymi osobami. Książka zmusza nas do refleksji. Czy my sami jesteśmy w porządku w stosunku do swoich bliskich.

Polecamy książkę absolutnie dla wszystkich kobiet. Mężczyźni też mogą z niej wiele skorzystać.

IMG 0005

IMG 0006

IMG 0010

IMG 0011

IMG 0012

IMG 0013

IMG 0014

 

27.02.2018 r . w 133 spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki uczestniczyło 9 osób i rozmawiano o książce Morfina Szczepana Twardocha.

Konstanty Willemann syn niemieckiego arystokraty i spolszczonej ślązaczki. Z tej nieokreślonej narodowości biorą się wszystkie rozterki bohatera. Twardoch bardzo dokładnie opisuje zmagania Konstantego z własną tożsamością.

Powieść trudna ale szybko się czyta. Warta polecenia czytelnikom wymagającym, którzy pewnie sięgną po inne powieści tego autora.

dkk7dkk8

 dkk9

dkk10

dkk11

129 spotkanie 24.10.2017 

W 129 spotkaniu (24.10.2017) uczestniczyło 9 osób.  Rozmawialiśmy o trzech książkach: Jezus z Judenfeldu, Stracone pokolenie, Idealne matki.
             Najwięcej uwagi poświęciliśmy Straconemu pokoleniu Sławomira Kopra. Wszyscy uczestnicy pamiętają osoby przedstawione w książce. Oprócz lektury oglądaliśmy zdjęcia tych postaci w Internecie, co bardzo ułatwiało nam dyskusje.
             Książka Jezus z Judenfeldu Jana Grzegorczyka  tym bardziej wzbudziła nasze zainteresowanie ponieważ mieliśmy okazję osobiście poznać autora na spotkaniu w naszej bibliotece.
             Powieść Idealne matki Doris Lessing wzbudziła w nas niesmak i  dała nam nowe spojrzenie na chorą matczyną miłość i jej oddziaływanie na psychikę swoich synów, późniejszych mężów i ojców.

dkk1 

dkk2

dkk3

dkk4

dkk5

dkk6

Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek oraz Dnia Bibliotekarza przypadających w dniach 8 – 15 maja na zaproszenie dyr. Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej  w Bodzentynie- pani Marty Janickiej, 10 klubowiczów DKK z GBP w Pawłowie odwiedziło tamtejszą książnicę. Po drodze wstąpiliśmy do Tarczku, aby zwiedzić perełkę tego regionu – zabytkowy kościół pw. św. Idziego Opata. W zwiedzaniu przewodniczył nam ks. Radosław Sobalkowski- proboszcz tej parafii, który bardzo ciekawie i szczegółowo przybliżył nam historię kościoła i Tarczku.

Potem już udaliśmy się bezpośrednio na spotkanie w Bodzentynie, w którym oprócz klubowiczów z DKK wraz z dyr. biblioteki panią Martą Janicką uczestniczył również Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn pan Dariusz Skiba,  a także Prezes Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna pan Michał Rachtan. Burmistrz złożył wszystkim bibliotekarkom życzenia z okazji ich święta, a na ręce pani Teresy Sobczak – dyr. GBP wręczył bukiet kwiatów. Byłyśmy mile zaskoczone i usatysfakcjonowane jako bibliotekarki. Pan Michał Rachtan natomiast oprowadził nas po mieście, pokazując urocze jego zakątki, tj. ruiny zamku, Kościół parafialny Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa oraz górny rynek. Dekakowicze byli pod wrażeniem jego ogromnej wiedzy. Już umówiliśmy się na następne spotkanie  i zwiedzanie dalszej części Bodzentyna.

Serdecznie dziękujemy pani dyrektor Marcie Janickiej i pracownikom Biblioteki za zorganizowanie spotkania integracyjnego, podczas którego mogliśmy się wzajemnie poznać i wymienić doświadczenia. Dzięki wzajemnej wymianie książek mogliśmy porozmawiać o tych przeczytanych przez oba Kluby.

Mimo, że w naszej okolicy nie ma tylu zabytków to i tak mamy co zwiedzić i dlatego  na pewno w takim składzie spotkamy się też w Pawłowie.

dkk1

dkk2

dkk3

dkk4 

dkk5

dkk6

dkk7

dkk10

dkk11

dkk12

dkk13

dkk14

dkk15

dkk16

dkk17

dkk18

dkk19