Głównej zawartości

 

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.

Drukuj

O bibliotece

Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie z filiami bibliotecznymi (Kałkowie, Radkowicach, Starym Bostowie i  Tarczku,) to nowoczesna i przyjazna instytucja kultury integrująca mieszkańców. Rozwija zainteresowania różnych grup wiekowych, prowadzi szeroką współprace z partnerami lokalnymi. Gromadzi i dokumentuje wiedzę o regionie.

Historia GBP w Pawłowie

      Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie działa już od 1947 roku. Biblioteka mieściła się                            w małym pokoju przy Gminnej Radzie Narodowej. Mimo wielu trudności w końcu 1948 roku                             w bibliotece zarejestrowano 226 woluminów.
            W 1954 roku nastąpiła zmiana podziału administracyjnego kraju. W miejsce  2 997 gmin wiejskich utworzono 8 700 gromad. W wyniku tego Gminne Biblioteki Publiczne zmieniają nazwę             na Gromadzkie Biblioteki Publiczne.
            W 1973 roku po zmianach w strukturze kraju w miejsce Gromadzkich Rad Narodowych powstały ponownie Urzędy Gmin. W latach 1973 - 1990 istniały następujące filie biblioteczne:                       w Chybicach, Kałkowie, Krajkowie, Jadownikach, Radkowicach, Rzepinie,  i Tarczku                                     wraz z 21 punktami bibliotecznymi.
            Do lipca 1988 r. biblioteka mieściła się w domach  prywatnych w centrum  Pawłowa, potem  została przeniesiona na jego obrzeża.  Kierownikiem Gminnej Biblioteki Publicznej była Pani Barbara Kowalska.
W październiku 1990 r. Gminna Biblioteka Publiczna została przeniesiona do drewnianego budynku  po Urzędzie Gminy w centrum Pawłowa. Do użytku biblioteki oddano cały budynek o powierzchni użytkowej 150 m². Oficjalne otwarcie biblioteki miało miejsce  8 stycznia 1991 r. Znajdowało się tam 8 pomieszczeń: czytelnia, wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych, dział opracowań                 i prac technicznych. W dwóch pomieszczeniach znajdował się magazyn książek zlikwidowanych dwóch filii bibliotecznych: w Jadownikach  i Rzepinie.  Największa sala przeznaczona była na świetlicę, w której były organizowane imprezy biblioteczne.
            Od 1 października 1991r. Pani Barbara Kowalska kier. GBP przeszła  na emeryturę,                     a stanowisko to objęła pani mgr Teresa Sobczak, która pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego.
W 1991 r. sieć Bibliotek Publicznych Gminy Pawłów tworzyły:
    * Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie - 2 pracowników
    * Filia GBP w Chybicach - 1 pracownik,
    * Filia GBP w Kałkowie - 1 pracownik,
    * Filia GBP w Tarczku - 1 pracownik,
    * Filia GBP w Radkowicach - 1 pracownik.

ob1
     Budynek biblioteki w tle


            10 kwietnia1992 r. rozpoczęła działalność wypożyczalnia kaset video. Zakupiono 60 kaset: były to filmy dla dzieci i dorosłych tj. przygodowe, sensacyjne, fantastyczne, komedie, melodramaty i kreskówki dla dzieci. Działalność wypożyczalni zakończono w 2004 r.   

           W październiku 1996 r. rozpoczęto przygotowania do budowy nowego budynku Gminnej Biblioteki Publicznej i Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowie. W 1997 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie obchodziła 50-lecie swojego powstania. W związku z tym, że budowany był nowy budynek obchody tej rocznicy przeniesiono na rok następny. I tak 15 lutego 1998 r.,                              w niedzielę nastąpiło uroczyste otwarcie nowego budynku o nazwie Gminny Ośrodek Kultury,                        w którym swoją siedzibę ma  Gminna Biblioteka Publiczna. Powierzchnia przeznaczona na działalność to 125 m2 , z czego czytelnia i wypożyczalnia stanowi 99 m2.

 ob2

 

Nowa siedziba Biblioteki

 ob3

 

Wypożyczalnia

ob4 

 

Wypożyczalnia kaset video

Od 1 stycznia 2004 r. w GBP w Pawłowie rozpoczęło działalność Gminne Centrum Informacji. Środki te (36 000,00 zł)  pozyskano  z Ministerstwa Gospodarki i Pracy Polityki Społecznej w ramach Programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów Pierwsza Praca..
     
Swoją działalność GCI w Pawłowie rozpoczęło od wyszkolenia wszystkich pracowników Centrum (pracowników biblioteki), w posługiwaniu się komputerem, aby w sposób efektywny mogli pomagać klientom GCI tj. absolwentom szkół, osobom poszukującym pracy (pisanie dokumentów aplikacyjnych, podstawowej obsługi komputera itp.).
      Do prawidłowego funkcjonowanie GCI w Pawłowie zakupiono  sprzęty: 8 komputerów, skaner,            2 drukarki, nagrywarka, 2 głośniki, 7 zestawów słuchawkowych, projektor multimedialny,  kserokopiarka, 2 telefony, w tym jeden z faxem, bindownica.

ob5

 

Pierwsze komputery w Bibliotece

Wioska Internetowa

Gminna biblioteka Publiczna w Pawłowie w 2009 r. wzięła udział w projekcie Wioska internetowa - kształcenie na odległość na terenach wiejskich, z którego pozyskała nieodpłatnie 11 komputerów ze specjalistycznym  oprogramowaniem i biurkami, urządzenie wielofunkcyjne, projektor multimedialny, monitor na ścianę,  fax,  itp. Głównym założeniem projektu było  wsparcie wiejskich społeczności lokalnych poprzez zwiększanie dostępu do edukacji oraz promowanie na terenach wiejskich idei kształcenia metodą                        e-learningową.

W GBP aktualnie pracują 4 bibliotekarki (po ¾ etatu), księgowa (½ etatu) i pracownik gospodarczy (½ etatu)
Księgozbiór zgromadzony w Gminnej Bibliotece Publicznej i filiach bibliotecznych liczy ponad 39 tys. woluminów., w tym w GBP w Pawłowie jest ponad 12 tys. woluminów, filie ogółem - 27 tys. woluminów
.
            W bibliotekach książki wypożycza rocznie średnio 11% mieszkańców gminy .
GBP gromadzi, wypożycza i udostępnia wydawnictwa w formie książek i audiobooków z zakresu literatury pięknej dla dorosłych (polskiej i obcej), literatury pięknej dla dzieci i młodzieży                               oraz literatury popularnonaukowej ze wszystkich dziedzin wiedzy.

Informacja o zbiorach dostępna jest poprzez katalog: Mak+
   
Czasopisma i gry planszowe
W czytelni można skorzystać przede wszystkim z czasopism prenumerowanych przez bibliotekę                         oraz z księgozbioru podręcznego tj. encyklopedie, słowniki, leksykony, poradniki, atlasy, przewodniki turystyczne, informatory, itp. Poprzez wolny dostęp do półek czytelnik sam może sobie wybrać interesującą go książkę.

              Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie wraz z Filiami Bibliotecznymi organizują imprezy biblioteczne np. spotkania autorskie, spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, wycieczki do biblioteki ze szkół z terenu gminy zajęcia z dziećmi w czasie ferii i wakacji.
               Cyklicznie obchodzone są m.in. urodziny bohaterów książek dla dzieci (urodziny Kubusia Puchatka), Cała Polska Czyta Dzieciom czy Tydzień Bibliotek i Dzień Bibliotekarza.

                 Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzania Gminnej Biblioteki Publicznej                               w Pawłowie oraz filii bibliotecznych w Radkowicach (budynek szkoły podstawowej), Starym Bostowie (budynek szkoły podstawowej)  i  Tarczku.