Biblioteka nieczynna do odwołania  beczy

Wypożyczone książki należy zwracać

niesie

do Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowie

W 1948 r. zorganizowano w Kałkowie pierwszy punkt biblioteczny, który mieścił się w prywatnym mieszkaniu pani Janiny Krzemińskiej jednej z miejscowych nauczycielek. Zaniedbane czytelnictwo zaczyna powoli się rozwijać.

W 1952 r. przeniesiono księgozbiór do domu pana Pawła Bidzińskiego, który został kierownikiem punktu.

Dopiero jesienią 1957 r. powstała Gromadzka Biblioteka Publiczna i mieściła się  w lokalu Prezydium Gminnej Rady Narodowej a prowadził ją pan Mieczysław Mikos.

W 1959 r. pracownikiem biblioteki została pani Celina Latała a zbiory biblioteczne liczyły wówczas 800  książek.

W czerwcu 1972r. bibliotekę przeniesiono do nowego lokalu, który znajdował się na parterze w budynku szkolnym. Nowe pomieszczenie okazało się większe i ładniejsze od poprzedniego. Ta zmiana poprawiła warunki pracy w bibliotece.

W latach 1990-1992 pracownikiem biblioteki była pani Helena Błońska, a od 1993 r. pracownikiem jest pani Ewa Czajkowska.

Wbrew oczekiwaniom pani Celiny biblioteka ponownie zmieniła lokal. Dnia 23.06.1993r księgozbiór został przeniesiony na poddasze budynku do dwóch wyremontowanych pomieszczeń, ustępując miejsca Gminnemu Ośrodkowi Zdrowia w Kałkowie.

Tutaj biblioteka funkcjonowała do września 2013 r. po czym została zmagazynowana  w piwnicy GBP w Pawłowie.

kal10

kal11

kal12

kal13

kal14

kal15

kal16

24.04.2017r. panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kałkowa spotkały się,  w tutejszej remizie strażackiejz miłośniczkami książek i czytelniczkami  Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowie: B. Andrychowską, M. Kudelską, R. Żurowską oraz  Ewą Czajkowską bibliotekarką Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowie i nieczynnej filii w Kałkowie.

W związku z tym , że 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki tematem przewodnim była oczywiście książka.

Przy słodkościach i herbatce pani Ewa Czajkowska przedstawiła nowości książkowe, które  zostały zakupione do Biblioteki i są  godne  przeczytania :           A .Klejzerowicz – „Czarownica”,  L .Shukri  „Jestem żoną szejka”, „Byłam służącą w arabskich pałacach”,ks. Jan Kaczkowski „Życie na pełnejpetardzie”, M.Kindziuk  „Cuda księdza Jerzego”, J.Boyne „Chłopiec w pasiastej piżamie”,Jojo Moyes „Zanim się pojawiłeś”

Czytelniczki Biblioteki i bibliotekarka opowiadały o przeczytanych  książkach       i zachęcały do ich wypożyczenia.

kal1

kal2