Głównej zawartości

Spotkanie z Krzysztofem  Kamińskim autorem  książki Ojciec Klimuszko  znany  i nieznany

W piątek  7.12.2018r. w Gminnej Bibliotece Publicznej  im. Michała Basy w Pawłowie odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Kamińskim – reporterem o bogatym dorobku zawodowym, wydawcą kwartalnika Porady na zdrowie, popularyzatorem medycyny naturalnej i ekologii.

Ponieważ jest on wielkim znawcą życia i działalności  o. Czesława Klimuszki , dlatego też postać tego niezwykłego zakonnika  była głównym  tematem spotkania. Fascynacja tym człowiekiem i jego niezwykłymi zdolnościami zaowocowała napisaniem i wydaniem książki Ojciec Klimuszko znany  i nieznany. Dodajmy, że nie jest ona jedyną w dorobku dziennikarza. Inne to: Franciszkanin z ElblągaOjciec Klimuszko. Życie i legenda,  O.C.A. Klimuszko-zielarz-jasnowidz-uzdrowiciel.   Pan Krzysztof  przybliżył nam znaczenie ziół  i zdrowego trybu życia we współczesnym świecie.

W prezentacji uczestniczyło 65 osób: w tym członkowie Klubu Seniora   w Pawłowie oraz inni czytelnicy biblioteki. Była też możliwość zakupienia książek i czasopism z wystawy  przygotowanej przez naszego gościa.

Kawa , herbata i pyszne słodkości - nie do końca z zasadami zdrowego odżywiania się -  zakończyły to miłe i interesujące spotkanie.

IMG 0042

IMG 0044

IMG 0050

IMG 0054

IMG 0057

IMG 0060

 

92 urodziny Kubusia Puchatka w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie obchodziliśmy w tym roku 16 października. Na tą uroczystość do biblioteki przybyli uczniowie kl. II  z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pawłowie wraz z opiekunkami-panią Jolantą Wrona i panią Grażyną Kosmala. Po przywitaniu gości, dyrektor biblioteki - pani Teresa Sobczak przeczytała rozdział szósty przygód Kubusia Puchatka” W którym Kłapouchy obchodzi swoje urodziny i dostaje dwa prezenty”, po czym dzieci wylosowały karteczki z ulubionymi powiedzonkami Kubusia Puchatka i głośno je przeczytały. Potem dzieci naśladując Kangurka skakały na dużych piłkach do celu, którym była torba z cukierkami Ta zabawa ruchowa bardzo przypadła dzieciom do gustu. Następnym etapem urodzin było pompowanie balonów i rysowanie na nich prezentu dla Kubusia. Do wszystkich baloników zostały przywiązane kolorowe wstążeczki. W tym momencie zabawa urodzinowa przeniosła się na świeże powietrze, na plac przed biblioteką. Tu dzieci kolorowymi kredami rysowały na kostce brukowej wizerunek solenizanta i innych bohaterów książki, a następnie wręczyły Kubusiowi balonikowe prezenty wieszając je wokół niego na gałązkach. Punktem kulminacyjnym uroczystości były życzenia i odśpiewane 100 lat przy urodzinowym torcie z wizerunkiem Kubusia Puchatka. Ten słodki poczęstunek bardzo wszystkim smakował. Impreza zakończyła się pamiątkowym zdjęciem. Urodziny przygotowały i prowadziły bibliotekarki Anna Michta, Katarzyna Sikora, Ewa Czajkowska, Marta Kalisz.

20181016 110044

 

IMG 0061

IMG 0146

IMG 0178

IMG 0220

IMG 0227

IMG 0241

70-lecie i nadanie imienia 2października 2018 r.

W roku obchodów 100-letniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie 02.10.2018r. obchodziła  podwójną uroczystość : 70- lecie istnienia biblioteki oraz nadania  jej imienia Michała Basy.

Dyrektor biblioteki - Teresa Sobczak uroczyście przywitała licznie przybyłych gości. Wśród nich byli : Wójt Gminy Pawłów Marek Wojtas, Przewodniczący Rady Gminy Henryk Więcław, ks. dziekan Andrzej Rdzanek, ks. Franciszek Piwowarczyk, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej imienia Witolda Gombrowicza w Kielcach Andrzej Dąbrowski, dyrektorzy bibliotek publicznych: Jolanta Sopińska MBP im. Adolfa Dygasińskiego w Starachowicach, Anna Stachucy - GBP w Brodach, Dorota Tomaszewska- Biblioteka i Ośrodek Kultury Gminy Mirzec, Małgorzata Polakowska - MGBP w Wąchocku, Marta Janicka - MGBP im. Adeli Nawrot w Bodzentynie, Teresa Banaszczyk - GBP w Skarżysku Kościelnym, Małgorzata Wiśniewska -MGBP im. Jana Pawła II w Suchedniowie, Barbara Kozłowska - GBP w Waśniowie, Ewa Trzmiel - GBP w Nowej Słupi, emerytowane bibliotekarki: Anna Fałek, Bogusława Gała oraz Krystyna Kwiecień. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: dyrektorzy Publicznych Szkół Podstawowych: z Pawłowa - Katarzyna Stanecka wraz z nauczycielami, z Radkowic - Marcin Głowacki, Wiesława Rutkowska - nauczycielka z PSP  w Rzepinie, która swoją wiedzą bardzo wspomagała bibliotekę przy wyborze i prezentowaniu sylwetki patrona, Stanisława Pepeś - prezes Klubu Seniora w Pawłowie, Henryk Cioroch – komendant OSP w Pawłowie, Marek Styczyński - naczelnik OSP w Pawłowie, Alicja Imiołek - dyrektor GOKSiR w Pawłowie, sołtysi, przedstawiciele różnych instytucji i firm, którzy uczestniczą w życiu biblioteki. Ze szczególna radością powitani zostali czytelnicy i przyjaciele biblioteki, którzy współtworzą to miejsce.

Bardzo ważnymi gośćmi uroczystości była rodzina patrona Biblioteki - dzieci   w osobach : państwo Halina i Adama Bernaccy, państwo Leokadia i Jan Basa, , pani Regina Przygoda, pani Mirosława Graba, pan Zbigniew Kowalski oraz wnuki: Adam Basa i Anna Wojteczek.

W dalszej kolejności zaprezentowana została historia funkcjonowania Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowie przez dziesięciolecia oraz prezentacja ukazująca  jej codzienną pracę i działalność.

           Od tego roku Biblioteka będzie honorować tytułem Przyjaciela Biblioteki osoby,    które będą ściśle współpracować i włączać się w działalność Biblioteki.

Kapituła złożona z bibliotekarek przyznała tytuł za zaangażowanie i troskę o dobro biblioteki, tworzenie tego miejsca, za współpracę w kształtowaniu nawyku obcowania  z książką, za propagowanie wiedzy o słowie pisanym, oraz uczestnictwo we wspólnych, integrujących środowisko imprezach kulturalno - edukacyjnych.

Pierwszymi utytułowanymi Przyjaciółmi Biblioteki za 2017 zostały:                        Dorota Mandziak, Marianna Kutera i Anna Styczeń

Drugą bardzo ważną częścią uroczystości było nadanie imienia Michała Basy Gminnej Bibliotece Publicznej . Poprzez nadanie imienia Biblioteka: uzyska swoistą indywidualną tożsamość wyróżniającą ją spośród innych bibliotek, pokaże osobę patrona, jego postawę życiową i dokonania, pozyska do współpracy osoby i instytucje związane z patronem, oprze swoje działania na wartościach potwierdzonych życiem i działalnością patrona i wzbogaci swoją obrzędowość związaną z patronem.

            Pani Anna Michta przedstawiła postać Patrona, a uzupełniłem były wspomnienia      jego dzieci, które opowiadały o codziennym życiu ojca jako głowy rodziny, gospodarza, społecznika, animatora kultury, o wizytach sławnych ludzi w ich domu.

Na tak ważnej uroczystości nie zabrakło prezentacji poezji Michała Basy. Wiersz „O moim ojcu” zaprezentował Andrzej Majewski, jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej był wielokrotnym laureatem konkursów gminnych, regionalnych i wojewódzkich poezji ludowej. Teraz jako dorosły człowiek doskonale odnalazł się w roli recytatora swojego ulubionego wiersza.

            Kulminacyjnym momentem uroczystości było poświęcenie pamiątkowej tablicy przez ks. dziekana Andrzeja Rdzanka, a następnie jej odsłonięcie przez najbliższą rodzinę.

            Podsumowaniem uroczystości były wystąpienia uczestników. Wypowiedziano wiele słów uznania dla Biblioteki i o Patronie poprzez cytaty z jego wierszy. Biblioteka otrzymała  w prezencie dużo książek i kwiatów.

Występ zespołu Wiarusy z piosenkami legionowymi uświetnił tą wspaniałą uroczystość ściśle związaną ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.  

Niespodzianką dla wszystkich był wiersz pt. „Nadanie imienia Michała Basy Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie” napisany i zaprezentowany przez autorkę Małgorzatę Orczyk.                                                                                                                   

Po występie artystycznym goście zostali zaproszeni na tort, który był udekorowany  ex librysem , lampkę szampana oraz zimne przekąski.

DSC00503

 DSC00505

DSC00571 

DSC00668

IMG 0022

IMG 0089

Narodowe Czytanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie 

Narodowe Czytanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie – „Przedwiośnie”  Stefana Żeromskiego - odbyło się już po raz trzeci. W plenerze,  wśród zieleni w ogrodzie przed budynkiem biblioteki  w  piękny słoneczny poranek zebrali się mieszkańcy gminy,  a wśród nich Pani Halina Dąbrowska jedna z  radnych gminnych oraz dwie panie sołtyski – Maria Kusiak z Chybic i Mariola Orczyk z Dąbrowy. Tegoroczna dekoracja  nawiązywała nie tylko do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego ale również do 100- lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Wszystkich przybyłych gości przywitał pan Wójt Marek Wojtas oraz pani dyr. Biblioteki  Teresa Sobczak, która na wstępie przeczytała list Pana Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do uczestników. Jako pierwszy  czytanie „Przedwiośnia” rozpoczął gospodarz gminy pan Marek Wojtas.  Następnie czytali   przyjaciele biblioteki, członkowie Klubu Seniora w Pawłowie, czytelnicy, nauczyciele, sołtyski, członkinie  DKK-u oraz dzieci i młodzież. Niektórzy z nich uczestniczą w Narodowym Czytaniu od samego początku np. panie Dorota MandziakAnna Styczeń z wnuczkami Madzią i Mateuszem czy Halina Czaja. Z roku na rok wzrasta  liczba osób  chętnych do głośnego czytania, w tym roku 21 osób  wcieliło się w rolę lektora.  Byli to: Wójt Marek Wojtas, Marianna Kutera, Jadwiga Hamera,  Anna Styczeń, Julia Stanecka, Halina Czaja, Mateusz Styczeń, Małgorzata Orczyk, Maria Kusiak, Gabriela Radecka-Dudek, Magdalena Styczeń, Mariola Orczyk, Dorota Mandziak, Stanisław Sitek, Klaudia Janikowska, Michał Sobczak, Justyna Grudziecka, Joanna Iwoła, Aleksander Prędota, Krzysztof Wrona, Natalia Lipa

Wspaniała słoneczna pogoda i otoczenie ogrodu sprawiły że klimat sprzyjał  przyjemnemu czytaniu i słuchaniu a tort w formie ,,książki,, i słodycze  wprawiały w dobry nastrój   uczestników.

Serdecznie dziękujemy wszystkim czytającym i słuchającym  i zapraszamy za rok.

DSC00207 

 

DSC00242 

 DSC00280

DSC00312 

DSC00323

DSC00360

DSC00366 

 DSC00386

 DSC00393

DSC00406

DSC00407

DSC00415

DSC00416

DSC00426

DSC00431

DSC00437

DSC00446

DSC00451

 

 

o fin

Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie   uczestniczyła w programie edukacji ekonomicznej 5 edycji projektu „O finansach w bibliotece” realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa   Informacyjnego a finansowanego przez Narodowy Bank Polski. Uczestnikami było 20 użytkowników biblioteki w wieku 50+, którzy uczyli się jak korzystać z bankowości elektronicznej, w jaki sposób racjonalnie planować swoje domowe wydatki, jak inwestować zaoszczędzone pieniądze oraz zdobyli nowe umiejętności związane z wykorzystaniem komputerów i Internetu.

W ciągu pięciu spotkań  przeprowadzono Kurs internetowy, który składał się z pięciu modułów:

  1. Jak racjonalnie gospodarować domowym budżetem? – planowanie wydatków, oszczędzanie, nowa ustawa konsumencka;
  2. Bank przez Internet – jak założyć e-konto i robić przelewy przez Internet?
  3. Kredyty, lokaty i karty? Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową?
  4. Jak wybrać polisę ubezpieczeniową?
  5. Bank centralny a inne banki – czy stopy procentowe mają wpływ na nasz budżet domowy?

Prowadzące edukację finansową bibliotekarki Teresa Sobczak i Grażyna Cichoń towarzyszyły uczestnikom, wspierały ich i pomagały przejść przez ćwiczenia oraz cały etap każdego modułu.

W czasie przerw kawowych uczestnicy rozmawiali o tym czego dowiedzieli się , na tematy omawiane w poszczególnych modułach i na ile ta wiedza im się w przyszłości przyda. Każdy moduł kursu e-lerningowego kończył się testem.

Wśród zaproszonych gości była pani Ilona Szymańska przedstawicielka Banku Spółdzielczego w Starachowicach, która zapoznała kursantów z produktami bankowymi dla klientów indywidualnych oraz pani Anna Madejska Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta, która przedstawiła uczestnikom kursu zasady zawierania umów na odległość, o ewentualnym odstąpieniu od umowy, o reklamacjach towaru, o zawieraniu umów poza lokalem itp. Uczestnicy byli bardzo tą wiedzą zainteresowani ponieważ każdy podpisuje różne umowy.  

Kurs "O finansach w bibliotece" zakończono wypełnieniem ankiety i rozdaniem certyfikatów kursantom, które wręczył pan wójt Marek Wojtas oraz sekretarz UG w Pawłowie pan Krzysztof Charemski. Przy torcie przygotowanym na tę okoliczność wspólnie z uczestnikami podsumowano projekt.

Ostatnim etapem był wyjazd do Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Kielcach. Po miłym przywitaniu przez pracownika NBP, uczestnicy zostali zaproszeni do sali konferencyjnej, gdzie czekała na nich kawa , herbata i słodki poczęstunek. Dowiedzieli się bardzo dużo o historii pieniądza, m.in. z czego są wykonane i że polskie pieniądze projektuje Andrzej Heidrich. Obejrzeli i pieniądze z innych odległych krajów min. z Nepalu, Grecji oraz dolary australijskie, które wykonane są plastiku. Chętni mogli podnieść worek z 4 milionami złotych - pociętymi , wymienić 5 zł na okolicznościową monetę wyemitowaną na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po spotkaniu w NBP grupa pojechała zwiedzić Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. Zostali serdecznie przyjęci przez pana dyrektora Andrzeja Dąbrowskiego, który zapoznał zwiedzających z historią i pracą Biblioteki, oprowadził po wszystkich działach, przedstawił pracowników , którzy w szczegółach mówili o swojej pracy. Zachwycił uczestników tym, z jaką pasją mówił o Bibliotece.

Wszyscy zobaczyli jak funkcjonuje biblioteka „ od środka”, na czym polega praca specjalistów, co wykonują i czym się zajmują poszczególne działy. Jednym z najciekawszych działów był, ten gdzie skanuje się stare książki, czasopisma i udostępnia je w formie elektronicznej na stronie Świętokrzyska Biblioteka Cyfrowa, jak również dział ze starodrukami. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć książki z XVI wieku, jak były oprawione , ile kosztuje taka książka i jaki jest koszt jej konserwacji. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wycieczki , uznali ją za bardzo ciekawą i interesującą.  W drodze powrotnej uczestnicy zjedli duże lody w Świętej Katarzynie.

Uczestnikami kursu oraz wycieczki byli seniorzy Klubu Seniora w Pawłowie, czytelnicy, użytkownicy i przyjaciele GBP w Pawłowie.

I spotkanie  14.05.2018

Jak racjonalnie gospodarować domowym budżetem? – planowanie wydatków, oszczędzanie, nowa ustawa konsumencka

 iis90

iis91

 iis92

iis93

iis94

II spotkanie  18.05.2018

Bank przez Internet – jak założyć e-konto i robić przelewy przez Internet?

iis95 

iis96

iis97

iis98

iis99

iis99

III spotkanie  21.05.2018

Kredyty, lokaty i karty? Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową?

iis100

iis101

iis102

iis103

iis104

iis105

iis106

IV spotkanie  28.05.2018

Jak wybrać polisę ubezpieczeniową?

 iis107

iis108 

 iis109

iis109

iis110

iis111

 

V spotkanie  04.06.2018 

Bank centralny a inne banki – czy stopy procentowe mają wpływ na nasz budżet domowy

 iis120

 iis121

 iis122

 iis123

iis124 

VI spotkanie  21.06.2018

Zakończenie kursu

iis125 

 iis126

iis127 

 iis128

iis129

iis130

iis131

iis132

iis133 

 iis134

iis135 iis136

 iis137

iis138 iis139

iis140

iis141

iis142

VII spotkanie  27.06.2018

Wycieczka do Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Kielcach

iis150

iis151

 iis152

 iis153

iis154 

 iis156

iis157 

iis158

iis159

 

27.06.2018

Wycieczka do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach

iis160 

 iis161

iis162 

 iis163

 iis164

 iis165

iis166iis167 

 iis168

iis169 

iis170 

 iis171

 iis172

 

Dzieci z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka z wizytą w Bibliotece

W środę 13 czerwca Gminną Bibliotekę Publiczną w Pawłowie odwiedziły dzieci  z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka z Jadownik. Wizyta ta wiązała się z zakończeniem Projektu Przedszkolnego „Aktywne Czytanie”. Pani dyrektor ciepło i serdecznie przywitała wszystkich, a następnie przeczytała legendę,, O smoku wawelskim,,. Ponieważ przedszkolaki bardzo uważnie słuchały czytanej legendy, znakomicie poradziły sobie z zagadkami o groźnym potworze. Następnie w grupach na dużych kartkach papieru z elementów (puzli) starały się ułożyć smoka wawelskiego. Bardzo dobrze wszystkie grupy poradziły sobie z tym zadaniem. Na dużym ekranie multimedialnym obejrzały bajkę i wysłuchały piosenek o smoku wawelskim. Kończąc spotkanie panie z biblioteki zaprosiły młodych czytelników do korzystania ze zbiorów, rozdały zakładki do książek z godzinami otwarcia biblioteki. Jak zwykle na koniec spotkania nie obyło się bez pamiątkowego zdjęcia.

 

 

 

iis80

iis81

iis82

iis83

iis84

iis85

iis86

iis87

 

Noc bibliotek

09.06.2018r. Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie włączyła się do IV już wydania ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”, w 100-lecie Niepodległej pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. O akcji informowały plakaty , facebook, zostały wysłane zaproszenia. Licznie przybyli goście po przywitaniu przez panią dyrektor Teresę Sobczak zaczęli oglądać przygotowaną prezentację pod nazwą „Moda lubi powracać”, która obejmowała czasy panującej mody już od średnowiecza aż do współczesności . Uczestnicy (37 osób) spotkania podczas prezentacji wymieniali ciekawe uwagi . W trakcje wyszukiwali elementów garderoby, jak również krojów i fasonów ,które powtarzały się na przestrzeni wieków i przetrwały do dziś. Urozmaiceniem prezentacji była przygotowana wystawa książek ( Krzyżacy, Potop, Ogniem i mieczem, Pan Tadeusz, Chłopi, Lalka i inne) z opisami ubiorów charakterystyczne dla poszczególnych epok .Przerywnikiem w trakcje prezentacji był słodki poczęstunek, kawa , herbata …i niespodzianka w formie ciastek upieczonych wg średniowiecznego przepisu siostry Hildegardy przez Izabelę Kwiecień. Na zakończenie trzygodzinnego spotkania uczestnicy otrzymali zakładki  do książek z logo” Noc Bibliotek”. Prezentację przygotowała Izabela Kwiecień , a prowadziła Anna Michta.

70 

71

72

73

74

75

76

77

Globalnie w Bibliotece - Świat bez głodu

17.05.2018r. Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie zaprosiła młodzież z VI klasy Powszechnej Szkoły Podstawowej w Pawłowie aby wzięła udział w dyskusji , która miała na celu poruszyć problem dostępu do żywności na całym świecie. Młodzież zastanawiała się jakie są przyczyny głodu na świecie i czy można ten problem w jakiś sposób rozwiązać.

Po powitaniu przez Panią dyrektor Biblioteki Teresę Sobczak została odczytana krótka informacja o założycielu pierwszych organizacji humanitarnych - szwajcarze Henri Dunantcie .

Uczniowie zostali podzieleni na 5 grup a ich zadaniem było utworzenie mapy mentalnej dotyczącej skojarzeń z żywnością. Powstało 5 ciekawych, a zarazem odmiennych plakatów, które zostały zaprezentowane przez poszczególne grupy. Pozostając w grupach młodzież ułożyła puzzle i odczytała hasła ,których treść nawiązywała do czynników, które wpływają na głód. A są to : zmiany klimatu, rywalizacja o dostęp do ziemi, brak środków na produkcję żywności, konflikty zbrojne, marnowanie żywności. Z ciekawością obejrzeli dwa filmy pt. „Skąd się bierze głód” i „ Dlaczego bogata Afryka jest głodna”. Podczas dyskusji wspólnie doszliśmy do wniosku że wszyscy ludzie na całym świecie potrzebują do życia tych samych składników : soli mineralnych, witamin, tłuszczów; cukrów i białka. Sala w której odbywało się spotkanie została obwieszona plakatami z miejsc gdzie działa Polska Akcja Humanitarna. Słodki poczęstunek i wspólne zdjęcie zakończyło spotkanie. Spotkanie prowadziły Anna Michta i Katarzyna Sikora.

iis40 

iis41

iis42

iis43

iis44

iis45

iis46

iis47

iis48

iis49

iis50

iis51

iis52

iis53

iis54

iis55

iis56

iis57

iis58

iis59

Czytamy BIBLIĘ

23. 04. 2018 – Światowy Dzień Książki - miejscową Książnicę w Pawłowie odwiedziły dzieci z kl. II Szkoły Podstawowej w Pawłowie wraz z opiekunem Urszulą Gromiec, aby wziąć udział w zajęciach pt. ”Czytamy BIBLIĘ”księgę nad księgami, która przewyższa swoją wartością inne księgi. Na wstępie dzieci obejrzały filmik z którego dowiedziały się, że Biblia składa się z 73 ksiąg i zawiera ponad milion słów. Można w niej znaleźć odpowiedź na wszystkie nurtujące nas pytania, poznać cuda, które Bóg uczynił oraz to, że Biblię należy czytać, bo zawiera prawdy, które przekazał nam Stwórca. Następnym etapem zajęć było głośne czytanie Pisma Świętego przez dyrektora GBP –Teresę Sobczak i bibliotekarkę Annę Michta. Były to fragmenty z ewangelii św. Jana (21,15-19) i św. Łukasza (15,1-10) Uczniowie wysłuchali tą samą ewangelię w dwóch wersjach, najpierw z Pisma Świętego a następnie z Biblii dla dzieci. Aby utrwalić nową wiedzę dzieci rozwiązywały łamigłówki z czasopisma Promyczek Dobra. Ze stosu różnych kolorowanek wybierały te, które tematycznie dotyczyły wysłuchanych tekstów aby je pomalować. Zajęcia zakończyły się wystawą prac oraz pamiątkowym zdjęciem.

cb1

cb2

cb3

cb4

cb5 

cb7

cb8

cb6

 

Konkurs plastyczny PISANKA WIELKANOCNA

03. 04. 2018r. został rozstrzygnięty konkurs na Pisankę Wielkanocną, ogłoszony przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Pawłowie. W konkursie wzięło udział 8 Szkół Podstawowych       z terenu Gminy Pawłów. 128 dzieci dostarczyło łącznie 139 prac - pisanek. Przy ocenie brane były pod uwagę kategorie wiekowe autorów prac, technika wykonania oraz stopień samodzielności. Prace wykonane na styropianowych jajkach, pomimo ogromu pracy włożonej w ich wykonanie oraz wspaniałym efekcie końcowym , nie były oceniane. Natomiast własnoręcznie wykonane na wydmuszkach pisanki zdobyły wysokie uznanie oceniających.

Nagrodzeni uczestnicy:

Kategoria: klasa I – III

I miejsce :

Oliwia Kania, Grzegorz Kalista

II miejsce

Barbara Piwowarczyk, Filip Cieślik

III miejsce:

Lena Kulik, Nadia Michalczak

Wyróżnienia :

Jakub Mikos, Lena Kucharczyk, Jan Pocheć, Wiktoria Pytel, Jakub Wiśniewski, Piotr Lefek

Kategoria: klasa III - VI

I miejsce :

Marcelina Świetlik

II miejsce:

Karolina Pająk

III miejsce:

Aleksandra Piwnik

Wyróżnienia:

Karolina Pocheć, Roksana Pocheć, Amelia Nowak

iis30

iis31

iis32

iis33

iis34

iis35

pis1 

pis2

 

19 marca 2018 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie odbyła się kolejna edycja ogólnoeuropejskiej kampanii Tydzień z Internetem. Inicjatywa ta już od siedmiu lat zachęca do odkrywania potencjału Internetu i korzystania z możliwości, jakie dają nowe technologie. Tegorocznej akcji towarzyszy hasło: krytyczne myślenie.

Nasza Biblioteka włączając się w to wydarzenie, przygotowała warsztaty edukacyjne, w trakcie których uczestnicy mieli okazję przekonać się jak postrzegamy świat poprzez informacje docierające do nas za pośrednictwem Internetu i środków masowego przekazu i jaki wpływ mają rzeczywistość w której żyjemy. Zwrócono szczególną uwagę na fakt, że przekazy medialne,  które do nas docierają, nie zawsze opierają się na rzetelnych informacjach.

Młodzież biorąca udział w spotkaniu Wiadomości ze świata mogła ocenić wiarygodność informacji, w tym: jak rozpoznać tzw. „fake newsy”, jak krytycznie podchodzić do tego co serwują nam witryny czy portale internetowe z bieżącymi wiadomościami z kraju oraz ze świata. Dowiedzieli się, że większość materiałów prezentowanych w prasie, telewizji czy też dostępnych w Internecie, w mniejszym lub większym stopniu zawiera opinie ich autorów, dlatego często warto sprawdzić  je w kilku źródłach pod kątem wiarygodności lub aktualności i wyrobić sobie własne zdanie na temat przedstawianych w nich sytuacji bądź informacji. Uczestnicy tj. uczniowie 7 klasy Szkoły Podstawowej w Pawłowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach i z zaangażowaniem wykonywali przygotowane zadania, które uświadomiły im , że to samo wydarzenie może być różnie postrzegane przez różne grupy. Opiekunem grupy był Tomasz Słupski ,zaś warsztaty przygotowały bibliotekarki  Ewa Czajkowska, Anna Michta, Marta Kalisz .

iis20

iis21 

 iis22

iis23

 iis24

FERIE 2018

Ferie 2018r. w GBP w Pawłowie upłynęły pod hasłem „GRY PLANSZOWE W FERIE ZIMOWE i nie tylko” .We wspólnej zabawie wzięły udział dzieci w wieku od 3 do 10 lat z miejscowości Radkowice, Dąbrowa, Pawłów, Rzepin, Chybic. Młodzi czytelnicy rozgrywali emocjonujące partie szachów, mogli pograć w tradycyjnego chińczyka, monopoli PRL, bierki, puzzle. Najmłodsi uczestnicy ferii zachwycili się grą „ W lesie i w sadzie” oraz „Kura i pióra”. Nie brakowało też chętnych do zabawy piaskiem modelującym oraz malowania farbami plakatowymi. Dużym powodzeniem cieszyły się kręgle ,zabawki z kącika dla najmłodszych i kolorowanki. W zabawach czynny udział brali rodzice, a nawet babcie. Zajęciom towarzyszył słodki poczęstunek .

IMG 0006IMG 0009IMG 0013

 IMG 0016

IMG 0022

IMG 0036

IMG 0039

IMG 0040

IMG 0042

IMG 0046

IMG 0049

IMG 0059

 

Uczniowie z klas czwartych  ze Szkoły Podstawowej w Pawłowie  wysłuchali fragmentów książki ,, O Kajtku Szczęściarzu,, i rozmawiały z pisarką o odpowiedzialności za posiadane zwierzęta. Kilka osób za swoją aktywność otrzymało w nagrodę – książkę z dedykacją autorki.
DSC09016

DSC09021

DSC09029

DSC09030

DSC09036

DSC09037

DSC09046

 

Uczniowie z klas V – VI uczestniczyli w warsztatach  plastyczno - literackich. Dzieci pisały i ilustrowały książkę swoich marzeń. Każda książka była czytana i oceniana przez autorkę.

 DSC09054

DSC09072

DSC09073

DSC09076

DSC09077

DSC09084

DSC09126

 

91 urodziny Kubusia Puchatka.

25 października 2017r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie ok. 60 dzieci z klas I ,II, III z nauczycielami Anną Maciąg, Jolantą Wrona, Urszulą Gromiec i Edytą Nowak ze Szkoły Podstawowej w Pawłowie bawiło się na  91 urodzinach Kubusia Puchatka.

Wszystkich gości serdecznie przywitała dyrektor biblioteki  Teresa Sobczak . Na wstępie przeczytała  Rozdział trzeci w którym Puchatek z Prosiaczkiem tropią zwierzynę i o mało co nie łapią łasicy. Następnie dzieci z dużym zaangażowaniem odpowiadały na  pytania, np. Kto mieszkał w Stumilowym lesie? Ile Kubuś Puchatek ma lat ? Wszyscy odpowiadali głośno chórem .

Po zgadywankach rozpoczęły się zabawy ruchowe dzieci naśladowały lot pszczół, skoki tygryska i inne. Zabawie towarzyszył śmiech i radość szczególnie podczas losowania i czytania  życzeń dla Kubusia Puchatka. Po życzeniach  przyszedł czas na prezenty, które  dzieci wykonywały na brystolu dowolną techniką.

Jak przystało na urodziny odśpiewano sto lat misiowi. Zaproszeni goście poczęstowani zostali wspaniałym i pysznym tortem z wizerunkiem  Kubusia Puchatka oraz sokiem owocowym.

Na zakończenie dzieci zaprezentowały solenizantowi  piosenki i ustawiły się do pamiątkowego zdjęcia.

Zajęcia z dziećmi poprowadziły bibliotekarki  Ewa Czajkowska i Grażyna Cichoń.

iis30

iis31 

 iis32

iis33 

 iis34

iis35

iis36

iis37

 

Akcja „Przerwa na wspólne czytanie”

Terminy

  • do 14.10.2017 – zgłoś bibliotekę
  • 02-31.10.2017 – głosuj na bibliotekę
  • 7.11 – ogłoszenie wyników

Aby Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie otrzymała zestaw ciekawych książek, to zagłosuj zwiększając jej szanse na zwycięstwo oddając każdego dnia jeden głos na stronie https://www.wspolneczytanie.pl

wcz 

Narodowe Czytanie Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

Dzieci z Godowa w Bibliotece w Pawłowie

W poniedziałek 09.10.2017r. Gminną Bibliotekę Publiczną w Pawłowie odwiedziły  dzieci  z kl. II i III SP w Godowie wraz z nauczycielami Teresą Lutrzykowską i Jolantą Zapała. Dzieci zapoznały się z  księgozbiorem  i  zasadami korzystania z biblioteki. Z ciekawością szperały w kolorowym księgozbiorze dziecięcym  i chętnie czytały wierszyki z książki Beaty Jacewicz „Dobre rady” o tym , że warto się uczyć i czytać książki. Zdobyte informacje zainspirowały dzieci do projektowania biblioteki  pod hasłem  „Biblioteka moich marzeń”. Pracę wykonywały wspólnie na dużym kartonie za pomocą kolorowej kredy. W oczekiwaniu na rodziców dzieci  prezentowały piosenki i recytowały wiersze min. „Paweł i Gaweł”. Myślimy , że dzieci jeszcze nie jeden raz odwiedzą naszą bibliotekę.                                                              Wspólna fotografia wśród księgozbioru dla dzieci  uwieczniła miłe spotkanie.

god1

god2

god3

god4

god5

god6

god7

god8

god9

Narodowe Czytanie Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

W sobotę 2 września 2017 Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie włączyła się   do  Narodowego Czytania Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Tekst z podziałem na rolę czytało 15 osób w obsadzie:

CZEPIEC - Marek Wojtas

DZIENNIKARZ, KSIĄDZ, POETA        - Jerzy Kaczor             

ZOSIA                      - Madzia Styczeń

HANECZKA           - Anna Styczeń  

RADCZYNI                  - Halina Czaja

KLIMINA                    - Patrycja Lipa

KASPER, JASIEK       - Mateusz Styczeń

PANNA MŁODA     - Dominika Lipa

PAN MŁODY               - Jakub Wrona

MARYNA, RACHEL   - Dorota Mandziak

ŻYD                               - Alicja Imiołek

Czytanie rozpoczął Pan Wójt Marek Wojtas, który wcielił się w postać Czepca a na widowni obecny był Henryk Więcław przewodniczący Rady Gminy w Pawłowie.

Czytającymi tekst były dzieci, młodzież i dorośli.  Niektóre dialogi między postaciami wywoływały salwy śmiechu, np. między Radczynią a Kliminą.

Uczestnikami  spotkania było 41 osób, w tym m.in.  trzypokoleniowa rodzina: babcia Ania                                    z dwojgiem wnucząt Madzią i Mateuszem, którzy  czytali tekst a mama na widowni słuchała.

Niektórzy czytający tak poważnie potraktowali swoje role, że wystąpili w odpowiednich strojach np. Panna Młoda, Pan Młody i Żyd.

Na koniec pokroiliśmy Wesele - tort na drobne kawałki i zjedliśmy ze smakiem popijając kawą                              i herbatą. Uczestniczyło 41 osób.

Gminna Biblioteka Publiczna serdecznie dziękuje za szczególne zaangażowanie Pani Dorocie Mandziak nauczycielce ZS w Pawłowie i Pani Alicji Imiołek dyr. GOKSiR  w Pawłowie oraz czytającym tekst Wesela,  jak również wszystkim uczestnikom NARODOWEGO CZYTANIA w Pawłowie.

DSC07812

DSC07780

DSC07790

DSC07792

DSC07799

DSC07802

DSC07806

Sieciaki na wakacjach

W ramach akcji ,,Sieciaki na wakacjach,, Biblioteka w Pawłowie po raz kolejny zorganizowała imprezę dla dzieci na temat bezpieczeństwa w sieci. Z bogatej oferty jaką mieli do dyspozycji skorzystali z edukacyjnych gier komputerowych, obejrzeli na dużym monitorze kreskówkę na temat bezpieczeństwa w sieci, odpowiadali na pytania quizowe oraz kolorowały sieciakowe rysunki. Poznały drużynę sieciaków, czyli dzieci posiadających zdolności i wykorzystujących je w walce z internetowymi zagrożeniami. Oni walczą z sieciuchami uosobieniami zagrożeń, czyhających na  internautów. Na zakończenie  był słodki poczęstunek, wręczono uczestnikom  sieciakowe dyplomy i zaproszono milusińskich do pamiątkowego zdjęcia.

snw

snw2

snw3

snw4

snw5

 

podziekowanie

Lato w Bibliotece

W czwartek  20.07.2017r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie odbyły się zajęcia pod hasłem LATO W BIBLIOTECE . Zajęcia przygotowały i prowadziły bibliotekarki Anna Michta i Teresa Sobczak. Uczestniczyło 13 dzieci. Spotkanie  rozpoczęło  się od malowania farbami plakatowymi  dowolnych ilustracji; były to m.in.  tęcza, kwiaty - nieraz dziwne kwiaty, łąka pełna kolorowych kwiatów, motyle, słońce, chmury. Każdy uczestnik znalazł dla siebie odpowiednie zajęcie. Jedni układali  klocki lego czy  modelowali różne figurki ze specjalnego piasku, dziewczynki  robiły biżuterię z kolorowych gumek.  Nie zabrakło chętnych aby rywalizować w grach planszowych, których w bibliotece nie brakuje. Dla urozmaicenia zajęć, zorganizowano  zabawy ruchowe, które bardzo dzieci absorbowały. Niektóre dzieci wróciły do domu z książkami wypożyczonymi w bibliotece. Zajęcia prowadziły Anna Michta i Teresa Sobczak.

 iis9

iis10 

iis11

iis12

iis14

iis16

iis17

iis18

iis13 

iis15

iis20

iis21

iis22

 

 

 

Czwartek 27 lipca 2017 

iis19

iis23

iis24

iis25

iis26

iis20

iis21

 

Czytanie u Krasnoludków

W czerwcu 2017 r. w przedszkolu  Rzepinie bibliotekarki GBP w Pawłowie czytały przedszkolakom książki. Anna Michta czytała Fikołki pana Pierdziołki  a Teresa Sobczak dyr. GBP czytała  Origami z wierszykami  - Agnieszki Frączek i Doroty Dziamskiej.

iis4 

iis5

iis6

iis7

iis8

Jak przystało na małych urwisów, tak witały gościa, że aż go przewróciły  na dywan. Podczas czytania przedszkolaki z uwagą słuchały  wierszyków, wybuchły śmiechem, z ciekawością zaglądały do książki, aby zobaczyć rysunki w niej  zamieszczone. Nawet zdarzyło się , ze dzieci znały niektóre wiersze na pamięć , więc mówiły, że czytają razem z panią. Dużo radości sprawiły im podarunki w postaci naklejek, zakładek do książek i słodyczy. Było bardzo wesoło, dzieci zadawały dużo pytań i zapraszały nas na następne spotkanie

 

Bicie rekordu w czytaniu Jak nie czytam,  jak czytam

iis1 

iis2

iis3

Happening  czytelniczy w szkole w Starym Bostowie rozpoczął się o godz. 10:00. Przedszkolaki, nauczyciele i rodzice bardzo chętnie sięgnęli po ulubioną książkę do czytania.  1 czerwca to szczególny dzień dla dzieci, które obchodziły swoje święto. Nasz czytający poranek uwieńczony został pieczeniem kiełbasek przy ognisku oraz słodkościami. Udział wzięło 17 osób.

Filia Biblioteczna w Radkowicach wraz ze Szkołą Podstawową także w tym dniu  przyłączyła się do akcji  "Masowego czytania".  73 osoby w czasie dnia sportu szkolnego na sali gimnastycznej równocześnie czytały książki.

Gminna Biblioteka Publiczna oraz Zespół Szkół     w Pawłowie  o godz. 10:00 biły rekord w masowym czytaniu. Na przyszkolnym trawniku,  między rozgrywkami sportowymi 221  osób czytało książki.

Razem 311 osób równocześnie czytało książki

Noc bibliotek

 jis1

Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie 3 czerwca 2017 roku wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „ Noc Bibliotek” .Na ten wieczór przygotowano prezentację multimedialną  starych  rodzinnych zdjęć pod hasłem „ Zdjęcia z kuferka”. Fotografie zostały udostępnione przez czytelników Biblioteki.

Spotkanie rozpoczęło się o godz.19 . Bibliotekę odwiedziła grupa dzieci z rodzicami, która z zaciekawieniem przeglądała księgozbiór dla dzieci, zwiedzała całą bibliotekę. Podczas tego spotkania do biblioteki zapisał się nowy czytelnik  z Rudnika gmina Brody.

„Noc Bibliotek” przebiegała w atmosferze wspomnień z dawnych, minionych lat. Podczas prezentacji ,osoby uczestniczące opisywały i przybliżały  wydarzenia i okoliczności powstania zdjęć oraz miejsca w których były zrobione. Było bardzo ciekawie, można było zobaczyć jakie były ubiory, jakie nosiło się buty, torebki, uczesanie czy  jak wyglądało wyposażenie domu. Kilka  fotografii było z okresu II wojny światowej , w tym żołnierza II Korpusu Armii  gen. Andersa. Część  zdjęć pochodziła z lat 20 XX w, na których mogliśmy zobaczyć stroje, budynki czy krajobrazy.  Bardzo ciekawe były zdjęcia z lat 60-tych  ze szkoły z Pokrzywnicy i ze szkoły pielęgniarskiej w Kielcach w latach 70. Inne zdjęcia prezentowały kościół w Pawłowie, gdzie uczestnicy rozpoznawali osoby i  księży pracujących w tej parafii. Duże zainteresowanie wzbudziły zdjęcia żołnierza – mieszkańca gminy -  ze służby wojskowej i uczennicy  szkoły średniej  z lat 50-tych.

Te stare zdjęcia i mrok za oknami biblioteki stworzyły niepowtarzalny i melancholijny nastrój sprzyjający wspomnieniom będącym często przyczyną ciekawej dyskusji, a nawet wywołującym salwy śmiechu.

Przy kawie, herbatce i słodkościach uczestnicy kontynuowali wspomnienia nawiązując do  śmiesznych określeń rzeczy codziennego użytku, a starsi wyjaśniali ich znaczenie opowiadając przy tym humorystyczne wydarzenia  z tym związane.

 

Bibliotekarki z Pawłowa w bibliotekach powiatu włoszczowskiego

 bib1

9 maja 2017 bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowie w ramach Tygodnia Bibliotek odwiedziły Bibliotekę Publiczną we Włoszczowie oraz dwie biblioteki gminne tj. w Krasocinie i w Seceminie. Biblioteki te po rozbudowie charakteryzują się nie tylko ciekawą architekturą zewnętrzną ale również interesującymi rozwiązaniami wewnątrz obiektów wraz z nowoczesnym wyposażeniem . Pomieszczenia są przestronne i przytulne ,spełniają standardy na miarę XXI wieku, przyciągają piękną kolorystyką, w tym także ciekawymi cytatami zamieszczonymi na ścianach.

We wszystkich bibliotekach spotkałyśmy się z serdecznym przyjęciem. Koleżanki – bibliotekarki zapoznały nas z rozmieszczeniem i wyposażeniem bibliotek i przygotowały słodki poczęstunek. W Bibliotece w Krasocinie poczęstowano nas tortem z napisem ”Tydzień Bibliotek”.

Dzięki temu spotkaniu mogłyśmy wymienić uwagi i doświadczenia dotyczące pracy .Takie Biblioteki są marzeniem wielu bibliotekarzy i czytelników.

Mów do mnie wierszem


Spotkanie autorskie z Adamem Ochwanowskim
Adam Ochwanowski Poeta, krytyk literacki, publicysta, tłumacz, scenarzysta oraz reżyser widowisk plenerowych i kameralnych, satyryk, gawędziarz oraz animator kultury. Absolwent LO im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie i Studium Kulturalno-Oświatowego w Krośnie nad Wisłokiem.

              Publikacje prasowe m.in.: "Twórczość", "Poezja", "Nowy Wyraz", "Literatura", "Akcent", "Życie Literackie", "Tygodnik Kulturalny", "Fraza", "Nowa Okolica Poetów", "Sycyna", "Przemiany", "Teraz", "Radostowa"
              Za dorobek literacki i działalność kulturalną odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Za Zasługi Dla Kultury Polskiej i Medalem Gloria Artis. W 2013 roku wybrany, w plebiscycie "Echa Dnia" Człowiekiem Roku za zasługi w rozwoju turystyki oraz rekreacji w województwie świętokrzyskim.
               Publikacje książkowe m.in.: Dopóki żyją matki; Dotyk Madonny; Północ; Oswajanie świtu; Ostatni seans z Julią; Wigilia Apokalipsy; Erotyki i przytyki;Droga Krzyżowa; Dwunastu gniewnych błaznów; Siedem wierszy głównych; Póki co ...; Trzynaście zmysłów; Zaszczep mnie bajką; Gwiezdne szyfry; Pławienie koni. Autor libretta do śpiewogry "Od sabatu do ornatu"i tekstów do diaporamy "Ponidzie na Ziemi".
                Autor tekstów piosenek popularnych i poetyckich.

4 kwietnia 2017 r. godz. 16:00
Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie