70 lecie

Piątek                                              800 - - 1600

Sobota                                             800 - - 1400

Mała książka - wielki człowiek

Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie przystąpiła po raz drugi do kolejnej odsłony kampanii  Mała książka - wielki człowiek, organizowanej przez Instytut Książki, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do Biblioteki otrzyma w prezencie niezwykłą książkę „Pierwsze czytanki dla…”, przygotowaną specjalnie przez Instytut Książki.
Zaproszenie przedszkolaków do bibliotek to rozwinięcie programu prowadzonego od 2017 roku. Wówczas Instytut Książki rozpoczął dystrybucję wyprawek czytelniczych dla noworodków w  szpitalach. Do połowy 2019 roku przekazano ok. 600 tysięcy książek. Teraz w bibliotekach, biorących udział w programie, na młodych czytelników czeka wyjątkowy prezent – książka „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i  spełniająca najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i  mądrych książek dla najmłodszych.

W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego, Hannę Januszewską, Lilianę Bardijewską, Zofię Stanecką, Annę Onichimowską, Małgorzatę Strzałkowską, Adama Bahdaja, Michała Rusinka, Agnieszkę Frączek, Joannę Kulmową, Marcina Brykczyńskiego, Jana Twardowskiego i Grzegorza Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat – nieogarniony, a przy tym pociągający i pobudzający dziecięcą ciekawość. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.

W wyprawce dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece Mały Czytelnik dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice i opiekunowie – przygotowana dla nich broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Celem projektu „Mała książka -wielki człowiek” jest kształtowanie nawyku obcowania z książką od najmłodszych lat. Projekt ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek, które dzisiaj, poza udostępnianiem księgozbiorów, pełnią również funkcję nowoczesnych centrów kultury. Dzieci natomiast, wyrabiając nawyk czytania, poznają bibliotekę jako miejsce będące ciekawą alternatywą dla telewizji i komputera.

20190913 114213

g3391

plakat Narodowe Czytanie

Publikacja1

IBUK LIBRA

EX LIBRIS

Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie już ma ex libris,

wykonany przez Pana Marcina Bondarowicza - artystę,

laureata licznych prestiżowych międzynarodowych konkursów.

Uroczysta prezentacja nastąpi w dzień jubileuszu 70-lecia Biblioteki.

exlibris

tydz bibl

PLANSZÓWKOWE SOBOTY

W każdą sobotę zapraszamy do  spędzenia wolnego czasu w Bibliotece                                                       z  grami planszowymi.