Głównej zawartości

dkk1

 

dkk2 

scan 

Dyskusyjny Klub Książki zaprasza  wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, ale także rozmawiać o książkach. Klubowiczem może zostać każdy użytkownik biblioteki, niezależnie od wieku, zainteresowań oraz tego, jak wiele i jak szybko czyta. Projekt oparty jest  na założeniu, że czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze można zawsze, nie tylko będąc jej znawcą czy krytykiem.

    DKK w GBP w Pawłowie  powstał w lutym 2007 r. 

Głównym koordynatorem  jest  Instytut Książki a wojewódzkim  Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. 

   

    10 lat Dyskusyjnego Klubu Książki w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie
Na 130 spotkaniu obchodziliśmy jubileusz 10-lecia istnienia DKK w GBP w Pawłowie.
Równocześnie rozmawiałyśmy o przeczytanych książkach, tj. „Droga do Różan” Bogny Ziembickiej, „Bez opamiętania” Leny Andersson i „Płaskuda” Grażyny Jagielskiej.
Jak na jubileusz przystało był tort, kawa i herbatka. Były wspomnienia i prezentacja zdjęć z całego dziesięciolecia. Wspaniale było sobie przypomnieć początki naszego Klubu. Niektóre osoby uczestniczą w DKK od początku jego powstania. Niektóre czytelniczki zrezygnowały, a na ich miejsce pojawiły się nowe. Mamy nadzieję, że uczestników będzie przybywać.
Na przestrzeni dziesięciu lat odbyło się 130 spotkań, w których uczestniczyło 1002 osoby i omówiono 161 książek. W ramach DKK organizowano spotkania autorskie ze znanymi pisarzami: Małgorzatą Kalicińską, Izabelą Sowa, Martą Fox i Janem Grzegorczykiem.
Organizowano także wyjazdy na spotkania autorskie do innych bibliotek, np. do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adolfa Dygasińskiego w Starachowicach z Olgą Tokarczuk i Wojciechem Jagielskim.
Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowie zaprasza wszystkich kochających czytanie książek i dołączenia do grona Klubowiczów. Spotkania odbywają się w każdy ostatni wtorek miesiąca o godz. 1200.
Dyskusyjne Kluby Książki organizowane są od 10 lat przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach a finansowane ze środków Instytutu Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 IMG 0038

 IMG 0045

IMG 0050 

IMG 0051

IMG 0055

IMG 0059

IMG 0060

IMG 0064

 

22.03.2018 r . w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie                                            odbyło się 134 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiane były książki Oszustki Kerstin Ekman i Ta druga Karoliny Wilczyńskiej, które łącznie przeczytało 35 czytelników.                                                                                                                                                

Oszustki. Powieść ta pokazuje nam obraz życia literackiego od kuchni. Popularność lub jej brak idą w parze z matactwami i gierkami piszących i wydawców. Książkę czyta się ciężko. Trudne nazwiska i tytuły ciężkie do przebrnięcia. Jednak bardzo ciekawe opisy przyrody rekompensują te trudy.

Ta druga. W książce autorka przedstawiła odwieczny problem relacji między teściową a synową. Dwie kobiety – matka i żona, kochają tego samego mężczyznę. Wystarczy trochę empatii i rozmowy z najbliższymi osobami. Książka zmusza nas do refleksji. Czy my sami jesteśmy w porządku w stosunku do swoich bliskich.

Polecamy książkę absolutnie dla wszystkich kobiet. Mężczyźni też mogą z niej wiele skorzystać.

IMG 0005

IMG 0006

IMG 0010

IMG 0011

IMG 0012

IMG 0013

IMG 0014

 

27.02.2018 r . w 133 spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki uczestniczyło 9 osób i rozmawiano o książce Morfina Szczepana Twardocha.

Konstanty Willemann syn niemieckiego arystokraty i spolszczonej ślązaczki. Z tej nieokreślonej narodowości biorą się wszystkie rozterki bohatera. Twardoch bardzo dokładnie opisuje zmagania Konstantego z własną tożsamością.

Powieść trudna ale szybko się czyta. Warta polecenia czytelnikom wymagającym, którzy pewnie sięgną po inne powieści tego autora.

dkk7dkk8

 dkk9

dkk10

dkk11

129 spotkanie 24.10.2017 

W 129 spotkaniu (24.10.2017) uczestniczyło 9 osób.  Rozmawialiśmy o trzech książkach: Jezus z Judenfeldu, Stracone pokolenie, Idealne matki.
             Najwięcej uwagi poświęciliśmy Straconemu pokoleniu Sławomira Kopra. Wszyscy uczestnicy pamiętają osoby przedstawione w książce. Oprócz lektury oglądaliśmy zdjęcia tych postaci w Internecie, co bardzo ułatwiało nam dyskusje.
             Książka Jezus z Judenfeldu Jana Grzegorczyka  tym bardziej wzbudziła nasze zainteresowanie ponieważ mieliśmy okazję osobiście poznać autora na spotkaniu w naszej bibliotece.
             Powieść Idealne matki Doris Lessing wzbudziła w nas niesmak i  dała nam nowe spojrzenie na chorą matczyną miłość i jej oddziaływanie na psychikę swoich synów, późniejszych mężów i ojców.

dkk1 

dkk2

dkk3

dkk4

dkk5

dkk6

Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek oraz Dnia Bibliotekarza przypadających w dniach 8 – 15 maja na zaproszenie dyr. Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej  w Bodzentynie- pani Marty Janickiej, 10 klubowiczów DKK z GBP w Pawłowie odwiedziło tamtejszą książnicę. Po drodze wstąpiliśmy do Tarczku, aby zwiedzić perełkę tego regionu – zabytkowy kościół pw. św. Idziego Opata. W zwiedzaniu przewodniczył nam ks. Radosław Sobalkowski- proboszcz tej parafii, który bardzo ciekawie i szczegółowo przybliżył nam historię kościoła i Tarczku.

Potem już udaliśmy się bezpośrednio na spotkanie w Bodzentynie, w którym oprócz klubowiczów z DKK wraz z dyr. biblioteki panią Martą Janicką uczestniczył również Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn pan Dariusz Skiba,  a także Prezes Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna pan Michał Rachtan. Burmistrz złożył wszystkim bibliotekarkom życzenia z okazji ich święta, a na ręce pani Teresy Sobczak – dyr. GBP wręczył bukiet kwiatów. Byłyśmy mile zaskoczone i usatysfakcjonowane jako bibliotekarki. Pan Michał Rachtan natomiast oprowadził nas po mieście, pokazując urocze jego zakątki, tj. ruiny zamku, Kościół parafialny Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa oraz górny rynek. Dekakowicze byli pod wrażeniem jego ogromnej wiedzy. Już umówiliśmy się na następne spotkanie  i zwiedzanie dalszej części Bodzentyna.

Serdecznie dziękujemy pani dyrektor Marcie Janickiej i pracownikom Biblioteki za zorganizowanie spotkania integracyjnego, podczas którego mogliśmy się wzajemnie poznać i wymienić doświadczenia. Dzięki wzajemnej wymianie książek mogliśmy porozmawiać o tych przeczytanych przez oba Kluby.

Mimo, że w naszej okolicy nie ma tylu zabytków to i tak mamy co zwiedzić i dlatego  na pewno w takim składzie spotkamy się też w Pawłowie.

dkk1

dkk2

dkk3

dkk4 

dkk5

dkk6

dkk7

dkk10

dkk11

dkk12

dkk13

dkk14

dkk15

dkk16

dkk17

dkk18

dkk19