Filia Tarczek

piątek 1100 - 1700

wtorek, sobota - nieczynna

Najmłodsi czytelnicy w Bibliotece

18 października bibliotekę w Tarczku odwiedziły dzieci z przedszkola i kl. 0 ze Szkoły Podstawowej w Szerzawach.

Liczna grupa 75 osób obejrzała bibliotekę i zapoznała się z zasadami korzystania  z jej zbiorów.

Atrakcją było ognisko z pieczeniem kiełbasek zorganizowane przez bibliotekarkę Jolantę Bryła.  Dzieci wraz z opiekunami w trakcie zabawy słuchały czytanych na głos opowiadań Wiesława Drabika.

Pogoda była piękna i zabawa świetna.

tar21

tar22

tar23

tar24

tar25

tar26

Filia biblioteczna w Tarczku powstała ( wg istniejącej dokumentacji) w 1958 r. Mieściła się w wynajętym, jednoizbowym pomieszczeniu w miejscowości Szerzawy. Swój rozkwit zawdzięcza p. Barbarze Kowalskiej, która od 1975 r. rozpoczęła w niej pracę.       Przeniesiono ja wtedy do nowego lokalu , również w Szerzawach, i wzbogacono o nowy księgozbiór.
1 listopada 1975 r. bibliotekę przeniesiono do Tarczku do domu prywatnego  p. Piotra Dąbka. Połączone zostały wtedy filie biblioteki - ze Świętomarzy i z Brzezia.

W Świętomarzy istniała od 1946 r. Była to najstarsza biblioteka na tym terenie. Działało przy niej 7 punktów bibliotecznych, z czego później utworzone zostały dwie biblioteki - w Brzeziu  i w Grabkowie. W dniu połączenia bibliotek księgozbiór biblioteki w Świętomarzy liczył 6200 , a w Brzeziu 5400 woluminów. Wtedy w bibliotece pracowały dwie panie - Anna Wójcik  i Barbara Kowalska, która od 1976 r. awansowała na kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowie.
1 listopada 1976 r. księgozbiór biblioteka w Tarczku rozpoczyna kolejną "wędrówkę"    po miejscowości -  na 2 lata do domu prywatnego p. Lecha Czernikiewicza, następnie latem 1978 r. również do prywatnego domu do p. Anny i Czesława Ulińskich,  aby w końcu   w wakacje 1979 r. znaleźć stałe miejsce w budynku po byłym Urzędzie Stanu Cywilnego.
Od jesieni 1994 r. po przejściu na emeryturę p. Anny Wójcik  pracownikiem biblioteki jest p. mgr Jolanta Bryła.
W 2008 r. biblioteka przechodzi gruntowny remont, zostaje wyposażona w nowe regały   i meble biblioteczne.   Organizuje różne spotkania biblioteczne, szczególnie dla dzieci współpracując  ze Zespołem Szkół w Szerzawach. W 2010 biblioteka przystąpiła do Programu Rozwoju Bibliotek, w związku z czym została wyposażona w sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu,   z którego czytelnicy i użytkownicy korzystają nieodpłatnie.

Na koniec 2016 r. księgozbiór liczył 6,6 tys. wol. i zarejestrowano 226 czytelników.

Przed remontem.

tar2